YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Bu Kadın Hekimler de Çok Oluyor! Prof. Dr. Dilek ÖZCENGİZ

Çukurova Üniversitesi Anestezi ve Reanimasyon AD Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Dilek ÖZCENGİZ

15.07.2019, Pazartesi

Tüm Yazıları

Bu Kadın Hekimler de Çok Oluyor!

 

Nedir bu kadınlardan çektiğimiz böyle! Bir kısım kadın okumuş doktor olmuş. Doktor olmak yetmemiş, yerlerinde duramamışlar bir sürü iş yapmışlar. Bu yazımda sizlere, böyle ele avuca gelmeyen, sıra dışı bir grup kadın hekimden söz edeceğim.

Eski öğrencilerimden bazıları ile yıllar geçse de aramızdaki derin bağ devam eder. Bu öğrencilerimden birisi de o şahane gözleri nerede görsem tanırım dediğim Dr. Pınar Yozgatlı Karagülle… Pınar bana bir bağlantı yolladı geçenlerde ve açtım! Dinlemeye doyamadım. Otuz Kadın Hekim bir albüm çıkarmışlar. Ruhuma, kalbime dokunan şarkılar hepsi ve bu şarkıları benim güzel meslektaşlarım söylemişler. Klasikleşmiş türküler ve şarkılardan oluşan şahane bir albüm çıkmış ortaya. Dinledikçe hepsinin profesyonel sanatçılar olduğuna yemin edersiniz. Dinleyin, bakın bakalım mübalağa ediyor muyum? Bu hekimlerden bazılarını da tanıyorum, çok işler yapıyorlar. 

Elbette bir albüm yapmak çok kıymetli. Ama bu güzel insanlar albümün gelirini kendileri gibi aydınlık insanların yetişmesi için değişik kurumlara bağışlamışlar. Albümün birçok özelliği var. Proje koordinatörlüğünü yapan Dr. Özlem Kaya bir biyokimya uzmanı. Bir çağrı yapmış, ülkenin her yanından hekimler koşmuşlar çağrısına. Ayrıca, Özlem Kaya’nın konservatuvar mezunu olduğunu öğrenip bir daha büyüleniyorum. O hekimlerden Dr. Gül Babacan Abanonu bir iç hastalıkları uzmanı ve aynı zamanda Tıp Hukuku Yüksek Lisans öğrencisi! Çok etkilendim bu hekim kadınların yaptıklarından.

Albümün bir diğer özelliği ise “Hekim Şarkıları” albümünün sanat yönetmenliği 2017 yılında “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülleri” töreninde müzik alanında büyük ödüle layık görülen değerli sanatçı Göksel Baktagir, “Hekim Türküleri” albümünün sanat yönetmenliği ise Kültür ve Turizm Bakanlığının sanatçılarından Sayın Selçuk Murat Kızılateş tarafından yapılmış. Ortaya mükemmel bir eser çıkmış. Doğrusu gıpta ettim!

“Hekimler Söylüyor” albümüne; Özlem Kaya, Buket Peker, Seher Tanıdık, Mediha Bostancı Kahraman, Demet Acar, Ebru Şimşek, Pınar Yozgatlı Karagülle, Lale Yoldaş Zengin, Ruksan Çopuroğlu, Yeşim Telci Kıyım, Neslihan Hatice Sütpideler Köksal, Damla Sarıgüney, Elvan Bayraktar, Ayça Tuzcu, Gül Babacan Abanonu, Hatice Gamze Demirdağ, Emel Memetoğlu, Emel Taşçıoğlu, Sibel Çakır Sarı, Neşe Güveneroğlu Üstün, Ayça Özkan Tan, Seçil Kapar Yavaşi, Gülay Şengel, Gülfidan Elaldı Karadeniz, Âzer Aras Uluğ, Ayşegül Uryan Karabay, Nefise Akdemir, Nazlı Akman Görgün, Kanarya Samancı, Merve Aybal, Hülya Güç güzel yorumlarıyla katkı sunmuşlar. Hekim Kadın’ların vokal koçluklarını da Nazire Savran, Özlem Doğuş Varlı yapmışlar.

Bu albümden bağımsız olarak birinden daha söz etmem lazım burada! Sayın Prof. Dr. Yelda Özsunar’dan. O da olağanüstü bir iş yaptı. “Evrensel Senfoni” isimli bir albümü, yine Sayın Göksel Baktagir Beyefendi’nin besteleri eşliğinde kendi sesinden çıkardı. Bu albüm bilimsel ve tıbbi nitelik içeren şiirlerden oluşuyor. Sevgili Yelda’nın sesindeki ahenk ve tını bir kez dinlediğinizde sizi bambaşka yerlere götürüveriyor.

İşte bu kadınlar da çok oluyorlar gördüğünüz gibi… Bu güzel insanların bazıları ile yolumun kesişmesinden çok büyük gurur duyuyorum. Akademik başarılarının yanı sıra, hem kendi çocuklarını büyütüyorlar hem de başka çocukların hayatlarına dokunuyorlar. Ve bütün bunları da sanatla süslüyor, taçlandırıyorlar. Dilerim sizlerin sayısı çok artar…

Hepinize ve şahsınızda evde, tarlada, hasta başında, karatahta başında, direksiyon başında, adliyede, masa başında, fabrikalarda, şantiyelerde, sahnede ve aklıma gelmeyen binlerce alanda durmadan üreten bütün kadınlara selam olsun!

Bu da benden naçizane bir rubai…

 

HAKİKAT SAKLIDIR

(Fâilâtün/Fâilâtün/Fâilâtün/Fâilün)

Gün batar mahzûn, bu akşamlarda firkat saklıdır!

Her vedâ bir son değil, Âlem’de hilkat saklıdır!

Ayrılık esrârı sarmış, örtüdür hep korkular,

Perdeler ardında her dem bir hakîkat saklıdır!

 

Dâi Dilek

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)