Annesinin kimliği ile ilaç yazdırmak isteyen şahıs 37 yıllık hekimi darbetti... Hekim hasta bakmaya devam etti
Kayseri'de annesine, getirdiği kimlikle ilaç yazdırmak isteyen şahıs, "Hastayı görmeden ilaç yazamam" diyen doktoru darbetti. Aldığı darbelere rağmen görevi başında hastalara bakan doktor, bir süre sonra saldırganın getirdiği annesini muayene ederek ilaçlarını yazdı
Annesinin kimliği ile ilaç yazdırmak isteyen şahıs 37 yıllık hekimi darbetti... Hekim hasta bakmaya devam etti
18 Kasım 2019 - İHA

Kayseri'de annesine, getirdiği kimlikle ilaç yazdırmak isteyen şahıs, "Hastayı görmeden ilaç yazamam" diyen doktoru dövdü. Aldığı darbelere rağmen görevi başında hastalara bakan doktor, bir süre sonra saldırganın getirdiği annesini muayene ederek ilaçlarını yazdı.

Edinilen bilgiye göre, kentte bulunan Hayri Güldüoğlu Aile Sağlığı Merkezi'ne gelen Mustafa G. isimli şahıs, annesine ilaç yazması için Dr. Ali Has'ın odasına girdi. Hasta olmadan ilaç yazamayacağını ileten Dr. Ali Has'ı Mustafa G. darp etti.

"37 yıldır böyle bir hadise yaşamadı ama bugün böyle bir hadise yaşanıyor"

Doktora darp olayı, orada bulunanların araya girmesiyle son buldu. Durumun öğrenilmesi üzerine İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, Aile Sağlığı Merkezi'ne gelerek Dr. Ali Has ile görüştü. Durum hakkında bilgi alan İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, yaşanan olayı kınadıklarını belirterek avukatların konuyu takip edeceklerini söyledi. Benli, "Böyle bir konuyla gündeme gelmek istemezdik. Üzücü bir durum. Bir hasta yakınının hasta olmadan ilaçlarını yazdırmak için Hayri Güldüoğlu Aile Sağlığı Merkezimizde Dr. Ali Has beyefendiye gelmesi ve doktorumuzun da hasta olmadan ilaç yazamayacağını belirtmesi üzerine bir darp olayı gerçekleşmiştir. Bu üzücü bir durumdur. Hasta-hekim ilişkisi açısından da üzücü bir durumdur. Diğer taraftan da sağlık çalışanlarımıza ve doktorlarımıza yapılan bu darp olayını en şiddetli bir şekilde kınıyorum. Müdürlük olarak da hem doktorumuzun yanına gelerek destek vermek hem de kendilerine gerekli olan tüm desteği kurumsal anlamda ve şahsi anlamda vermek için buradayım. Ali ağabeyimiz 37. senesini çalışıyor. 37 yıldır böyle bir hadise yaşamadı ama bugün böyle bir hadise yaşanıyor. Bunun mutlaka nedenlerini çalışmak ve nedenlerini çözümlemek zorundayız. Bakanlık olarak da bu durumların üzerine gitmemiz gerekiyor. Beyaz kodumuzu başlattık, avukatlarımız konuyu takip edecekler. Kendilerine geçmiş olsun diliyor, inşallah bu son olsun istiyorum" ifadelerini kullandı.

(DR. ALİ HAS - İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ALİ RAMAZAN BENLİ)

Darp edilen Dr. Ali Has ise hastayı görmeden ilaç yazmanın suç ve büyük bir risk olduğunu belirtti. Olaydan sonra kendisini darp eden Mustafa G.'nin annesi Hayriye G.'yi muayene ettiğini ve ilaçlarını yazdığını da dile getiren Has, "Her gün olduğu gibi polikliniğimizde başladık. Sabah zannediyorum 5 veya 6. hastamızdı. Hasta bir torba ilaç kupürüyle geldi, 'şu ilaçları yaz' diye. Kime? Annesine. Annesi yok. Hasta benim hastam değil, tanıdığım bir bölgenin hastası değil. Diğer doktor arkadaşımızın hastası ama kayıtları yok. Hasta olmadan ilaç yazamayacağımı söyledim. Bana hakaret etmeye başladı. Ben yine alttan aldım ama dudağıma vurdu, parmağımı kanattı, göğsüme tekme attı. Polisi aradım, beyefendi gitti. Daha sonra annesi geldi, annesine baktım, hastanın ilacını yazdım. Aslında bakanlığın aldığı karar gereği hasta olmadan ilaç yazmak çok büyük bir suç. Kendi bölgemizin hastalarına, durumu kötü olanlara yardımcı olmaya gayret gösteriyoruz. Kim olduğunu bildiğimiz hastaları bizzat arayıp, görüşüp yazıyoruz ama kim olduğu bilinmeyen bir hastaya ilaç yazmak hem suç hem çok büyük bir risk. O yüzden ben de mesleğimin gereği gibi davrandım. Ama maalesef böyle bir darp olayıyla karşılaştık" diye konuştu.

Darp edilmesine rağmen hastalara bakmaya devam etti

Ayrıca Dr. Ali Has, olaydan sonra yerinden ayrılmadığını ve dışarıda bekleyen hastaları muayene etmeye devam ettiğini söyledi. Has, "Kapıda 60 tane hastam var, şimdiye kadar 186 tane hastaya bakmışım. Hastaları bırakıp gidemedim. Hastalara bakmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Öte yandan doktora darp olayı güvenlik kameraları tarafından da saniye saniye görüntülendi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) mehmet dogusöz (sağlıkçı)
22.11.2019 21:00:58
Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinin 4/c ve 4/j maddesi hükümleri çerçevesinde aile hekimlerinin düzenli olarak ev ziyaretinde bulunması zorunludur.
Yatalak, yaşlı ve yatağa bağımlı hastalar için mülga Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 08.07.2011 tarihli ve B.10.0THG.0.83.00.03-211.99-10/29851 sayılı Genelgesi, Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönergenin; “Sorumlu tabibin görev, yetki ve sorumlulukları” başlıklı 11/c maddesi, Yine aynı şekilde; Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönergenin;
“Hizmetin kapsamı ve konsültasyon” başlıklı 14/1, 14/3 ve 14/4 maddeleri gereğince evde sağlık hizmetleri kapsamında ilgili hekimlerin talep halinde yaşlı, yatalak veya yatağa bağımlı hastaları evinde muayene etmesi ve hatta uzman hekim konsültasyonu gerektiğinde de uzman hekimlerin de hastanın evine gitmesi zorunludur.
Sorun, bazı aile hekimlerinin ev ziyareti yapmamaları ve bazı uzman hekimlerin de ev konsültasyonlarına gitmemelerinden kaynaklanmaktadır.
Yatalak hastaların SGK Medula sisteminin zorunlu kıldığı uzman hekimlerce reçete edilmesi gereken ilaçları alabilmeleri için İl Sağlık Müdürlükleri ve Hastane Başhekimlerinin konuya gereken hassasiyetleri göstererek uzman hekimlerin ev ziyaretlerini organize etmeleri, aile hekimlerinin de ev ziyaretlerinde bulunamamaları durumunda mevzuat gereği sözleşmelerindeki yaptırımların uygulanması gerekmektedir.
People
22
2) yaz kızım (gelsin 187.)
19.11.2019 12:47:31
ne yazayım abime ...
People
22
3) ben bu bıyığı (bir yerden tanıyorum)
19.11.2019 12:45:40
Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir. Jiddu Krishnamurti

People
25
4) Anlayan Sezer (HKM)
19.11.2019 12:44:12
"Hastayı görmeden ilaç yazılması" siddet olaylarının en sık nedenlerinden. eczacılar "yazdırırsın sonra", doktor "bana çalışılmayan ilacı yazmam", bakanlık "resmi evrakta sahtecilikten atarım" hasta yakınının annem-cocuk ulaşım, hava şartları, zaman ayırma " gibi dertleri. adı üstünde aile hekimi, ailelerini tanımıyormu? "şahıs" mı oluverdi sorumlu olduğu aileler?
People
22
5) mustafa (ahu )
19.11.2019 11:38:10
Ali abi geçmiş olsun diliyorum inşallah tekrarı yaşanmaz. Maalesef en büyük sorunlardan biri bu, her gün muhakkak geliyor bana da böyle hastalar ilaç yazmayınca diğer doktor yazıyordu diyerek söylenerek gidenler oluyor. Bu konuda diğer meslektaşlarımızda duyarlı olursa bence bir zaman sonra halk da buna alışıp böyle bir talepte bulunmaz. Böyle olaylarda tekrar yaşanmaz inşallah.
People
29
6) druzmandr (Uzman Dr)
19.11.2019 00:35:05
Sn yetkililer; hasta olmadan ilaç yazmanın suç olduğunu kamu spotu ile bilgilendirme yapılmalıdır. Evde yatalak hastası olanların çözümünüde bakanlık yetkilileri çözüm üretmesi zorunludur. Konu doktorların insiyatif kullanarak çözüm oluşturması, ilaç vs yazması suçtur. Konu ivedilikle ele alınmalıdır. Güncel pratikte aile hekiminden gelen yazının hiçbir hukuki koruyuculuğu yoktur.
Resmi evrakta sahtecilikten işlem yapılmaktadır. Yetkililer duyun sesimizi...
People
21
7) Yeter (Uzmdr)
18.11.2019 22:01:57
180 hasta nasil bakilir
Kapida 60 bekleyen 240 hasta
Bu kusura bakmayin olasi degil
37 yillik olsanizda
Gecmis olsun
People
29
8) ats2 (dr)
18.11.2019 21:59:43
biz eşek olduktan sonra semer vuran çok olur..hekimin hastayı reddetme durumu gerçekleşmiş, acil bir durum söz konusu değil..ah hekimlik, vah hekimlik! kendisini darp eden .... beyefendi demiş, yuh diyorum başka birşey demiyorum
People
28
9) Kamil Tas (Hekim)
18.11.2019 21:57:57
Size daha semer vuran çok olur. Hem darp ediliyorsun hem de hizmete devam ediyorsun. Bu şekilde çalışan herhangi bir kamu görevlisi olabilir mi? 186 hasta "bakmışsın" gururla söylüyorsun. Afedersin 1.5 dakika hastanın neresine ne ile baktın?
People
11
10) Nilgün Yalçın (Pediatri)
18.11.2019 19:41:52
Neden olduğunu anlamaya çalışın da nedenleri biz hekimlerde ilgili değil. Bunu da anlayın artık.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)