Beyin kanaması belirti vermiyor!
Beyin kanaması geçiren şarkıcı İbrahim Erkal'ın yoğun bakımdaki tedavisi devam ediyor. Beyin kanaması Türkiye'de diğer ülkelere göre daha sık görülüyor. Önceden pek belirti vermeyen beyin kanaması geçiren hastanın en kısa sürede hastaneye yetiştirilmesi kurtulma şansını arttırıyor.
Beyin kanaması belirti vermiyor!
20 Nisan 2017 - NTV Melike Şahin

Beyin kanamasının birçok türü var. En sık görülenlerinden biri anevrizma. Anevrizmanın da en büyük belirtisinin baş ağrısı olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Kemal Hamamcıoğlu, şunları söylüyor: 

“Anevrizma dediğimiz beyin damar baloncuklarının bazıları önceden uyarıcı baş ağrıları yapar. Her baş ağrısında da bu hasta beyin kanaması geçirecek diye bir şey söylemeniz çok mümkün olmayabilir ama o zamana kadar hissedilmeyen derecede bir baş ağrısı varsa uyarıcı kabul edip tetkik etmek doğru olabilir.”

Beyin kanaması özellikle Türkiye'de sık görülüyor ancak önlem alınamıyor.

BEYİN KANAMASINDA GENETİK FAKTÖR ETKİLİ

Değişik türde beyin kanamaları olduğunu belirten Prof. Hamamcıoğlu, “Hepsinin görülme sıklığı farklı ama ülkeler bazında bakacak olursak bazı ülkelerde daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Bizim ülkemiz, Finlandiya, Japonya bildiğimiz örnekler. Beyin kanamasında genetik faktörlerin rol oynadığını düşünüyoruz” diyor.

Yüksek tansiyonu olanlar için beyin kanaması geçirme riskinin daha fazla olduğuna vurgu yapan Hamamcıoğlu, riski arttıran diğer faktörler hakkında şunları söylüyor: 

“Beyin damar hastalıklarını ve beyin kanamalarını, özellikle yüksek tansiyon, damar sertliği, kolesterol yükseliği ve bazı genetik damar hastalıkları, polikistik böbrek hastalıkları, bazı romatizmal hastalıklarda çok görüyoruz. Ailesinde birden fazla bireyinde beyin kanaması gelişenlerde genetik faktörlerin rol oynadığını düşünüyoruz."

BEYİN KANAMASI GEÇİREN BİRİNE İLK YARDIM NASIL YAPILMALI?

Beyin kanaması geçiren hastaya yapılacak en büyük yardım ise en kısa sürede hastaneye götürmek: 

“Normal kişilerin müdahale edeceği bir durum değil ama ne kadar erken hastaneye ulaşırsa tanı alırsa iyi seyreder. Ancak geç kalınırsa, hastanın oksijeni iyi değilse o zaman doğal olarak sonuçlar da daha kötü oluyor.”

Bazı tür beyin kanamalarında hastaların yüzde 30'u hastaneye gidemeden hayatını kaybediyor. Önceden tespit edilen anevrizmada ise tedavi şansı yüksek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
12.04-12.05Akupunktur Sertifikalı Tıp DoktoruPersonel Arayanlar
11.04-11.05GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
07.04-07.05MİKROBİYOLOJİ UZMANIPersonel Arayanlar
31.03-30.04Acil is istiyorum!İş Arayanlar
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
28/04-29/04Perinatal Medicine 2017KADIN...İZMİ
21/09-24/093.Uluslararası 4.Ulusal Ebelik KongresiDİĞERANKA
19/10-22/104.Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik KongresiGENELANTA
22/10-25/106. Puader KongresiÇOCUK...ANTA
02/11-04/11TMFTP Ultrasonografi KursuRADYOLOJİİSTA