Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hemşire aynı zamanda doktor yardımcısı olacak, reçete yazacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye bu yarışta dünyaya meydan okuyor. Şu anda bizim bakanlarımızı eğer Avrupa ülkeleri, vatandaşla buluşturmada hazmedemiyorsa sebebi bu. 'Bu kadar hızlı gitmeyin'. Bunu diyorlar. İsteseniz de istemeseniz de gideceğiz." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hemşire aynı zamanda doktor yardımcısı olacak, reçete yazacak
11 Mart 2017 -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağcılar'da Güneşli Özel Erdem Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Güneşli halkı, hatta hatta Bağcılar halkının çok farklı yerlere koşturmayacağını, en yakındaki bu hastanelere adeta yürüyerek ulaşma imkanı bulacağını söyledi.

Sağlık sektöründe attıkları kararlı adımlar sebebiyle Külünk ailesini tebrik eden Erdoğan, hastanenin 156 yatak kapasiteli bir hastane olarak hizmet vereceğini, inşasındaki kalite ve hijyenin çok çok farklı bir görünüm arz ettiğini belirtti.

Bağcılar ilçe olduğu zaman bunları hayal etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Burada seçim kampanyasına geldiğim zaman çizmeyle dolaştım. Bağcıların sokaklarında seçim kampanyasını çizmelerle yaptık ama artık modern bir Bağcılar, Güneşli var. Her alanda, eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda ve hepsinden öte artık yaşam tarzında... Kişi başına gayri safi milli hasılaya baktığımızda, 2 bin 600 dolardan artık 11 bin doları aşmış bir Türkiye var. Şu anda tabii bu hastaneler nereye geldiğimizin ispatıdır, delilidir.

Çocukluğumuzu hatırlıyorum. Tabii ki anacım hastaneye kendisi giremez. Çünkü hastaneye gittiği zaman hemen muayene olması mümkün değil. Bizi erkenden gönderir, biz gider numarayı alırdık. Ondan sonra da ya eve haber verir ya da döner, eve giderdik, anamızı alır onu hastaneye getirirdik, muayene olurdu. İlaç hak getire zaten. Verilen ilaçları almak mümkün değildi. Doktor sana yazar 5 ilaç, 2'si var, 3'ü yok, 3'ünü nereden alacaksın? Paran varsa gidip eczaneden alacaksın ama bu devre artık kapandı. Böyle bir devran artık yok. Şimdi istediğin eczaneden gider ilacını alırsın. Niye? Benim milletime yakışan bu da onun için. Bizden önce bu millete yakışanı yapmadılar. Ne yazık ki bu milleti hep aşağıladılar. Niye? Bu milletin evladına göbeğini kaşıyan adam derlerse bu millete layık olanı yaparlar mı? Yapmazlar."

- "Dört temel taş üzerinde yürürken 'yetmez' dedik"

Dört temel taş üzerine Türkiye'yi yükselteceklerini söylerken, birinci sıraya sağlığı, ikinci sıraya eğitimi, üçüncü sıraya adaleti, dördüncü sıraya da emniyeti koyduklarını hatırlatan Erdoğan, "Bu dört temel taş üzerinde yürürken 'yetmez' dedik. 'Buna şimdi ulaşımı eklememiz lazım.' 'Yetmez' dedik, 'buna enerjiyi ilave etmemiz lazım.' 'Yetmez' dedik, 'buna gıda ve tarımı eklememiz lazım.' Bunların hepsi elhamdülillah oldu." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın en büyük havalimanını yaptıklarını vurgulayarak, "Bir numara ve ilk etabı açıldığı zaman yılda 90 milyon yolcu kapasitesi olacak. 2023'te ise ikinci etap da bitecek, o zaman yolcu kapasitesi 150 milyona çıkacak. Buralara gelmemizde emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Sağlık hizmetlerinde bu modern tesislerin kurulmasına vesile olanları kutluyorum. Yakınınızda tabii bir büyük şehir hastanesi daha yapılıyor. Halkalı'daki Olimpiyat Stadı yanına büyük bir şehir hastanesi yapılıyor. O da yine bu dönemin sağlıktaki önemli adımlarından bir tanesi. İçeri girdiğiniz zaman her şey orada bitecek. O da bin 500 yatak kapasiteli bir hastane olarak bitecek. Bütün bunlarla Türkiye bu yarışta dünyaya meydan okuyor. Şu anda bizim bakanlarımızı eğer Avrupa ülkeleri, vatandaşla buluşturmada hazmedemiyorsa sebebi bu. 'Bu kadar hızlı gitmeyin'. Bunu diyorlar. İsteseniz de istemeseniz de gideceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Sağlıkta en önemli eksiğimiz doktor ve hemşire"

Her şeyin en güzelini yapmaya gayret edeceklerini dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sağlıkta şu anda en önemli eksiğimiz doktor ve hemşire. Hemşire kardeşlerim pankartları açmışlar. Onları gördüm. Onları da çözeceğiz. Hemşire yardımcısı değil, hemşire olacaksınız. Bunlar bizim gündemimizde olan maddeler. Açığımızı biliyorum, doktorda açığımızı biliyorum. İşte 16 Nisan bununu için önemli. 16 Nisan'daki evet bunun için önemli. Çünkü bürokratik oligarşi önünüzü kesiyor. Ben diyorum ki hemşirelik liselerinden mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım. İki yıllık meslek yüksek okullarının önünü süratle açmamız lazım. Onların önünü açtığımız andan itibaren dört yıllıklarda da şu anda diyelim ki Amerika'da dört yıllık hemşire aynı zamanda doktor yardımcısı olarak görev yapıyor. Reçete yazma salahiyeti var. Nerede? Hastanede. Bunu biz niye yapmıyoruz. Bunu biz de yapacağız. İşte düşünen tek beyin bunu paylaştığı zaman, talimatı verdiği anda orada iş biter. Ama maalesef burada olduğu gibi bürokratik oligarşiye mahkum bir yönetim anlayışı olursa, netice almak zorlaşır. İnşallah bunlar da ortadan kalkacak ve süreç hızla işliyor. 16 Nisan'daki kararımız bütün bu tıkanıklıkları aşmanın yolu olacaktır."


Hemşirelere 'reçete yazma yetkisi' tartışması: ABD ve İngiltere'de durum nasıl?


Sadece doktor yetiştirmeye yönelik üniversiteler kurmaya başladıklarını anımsatan Erdoğan, Bezmialem Vakıf Gureba Hastanesinin sağlık sektöründeki elemanları yetiştirdiğini, devletin kurduğu üniversitelerin de bulunduğunu, tüm bunların doktor açığını kapatmaya hizmet edeceğini söyledi.

Erdoğan, bu açık kapatıldığı anda doktor başına düşen hasta sayısının azalacağını dile getirerek, hizmete sunulan hastanenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Konuşmasının sonunda Ergin Külünk Erdoğan'a hediye takdim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ile kurdele keserek hastanenin açılışını gerçekleştirdi.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) emmi (op.dr)
20.03.2017 11:45:44
beleş doktorluğu gören balıklama dalıyor..
People
5
2) ugur (acil dr)
20.03.2017 09:55:25
acillerde sütür saglık memurundan sonda onlardan,lavaj onlardan ...ama yetkileri yok. ki bu dururum yıllardır böyle..bu bir haksızlık arkadaşlar bunu yapabiliyor ve yetkilendirilmelidir...yeşil bölgede ilaçda belli yetkiyle ve çerceveyle yapabilir.112 de de il vakayla karşılacan bir anlamda ön tanı koyanda saglık personeli arkadaşlarımız....
People
6
3) bulut (dr)
20.03.2017 09:32:35
bence, özel bazı durumlarda, hemşirelere reçete rpt yetkisi verilebilir. ve hatta, bunu hekimlerden de iyi yapabilirler. şöyle ki.. aile hekimleri önlerine gelen her hastayı doğrudan hastaneye pompalayarak, aslında telafi edilebilir bir iş yaptıklarını gösteriyorlar bir bakıma. bence, aile hekimliği meselesi lağvedilip, yüksek hemşirelerden oluşan aile hemşireliği kurulsa hem gerekli istatistiki bilgiler yine toplanabilir, hem de, belli bazı heyetli reçeteler kolayca rpt edilebilir. aile hekimi kardeşlerimizden de, hastane ortamında istifade edilebilir.
People
3
4) okavn (dr)
19.03.2017 23:54:01
uzun yıllar acil lerde çalıştım şimdi 112 de ...tecrubeli hemsire ve sağlık memurları acile yeni başlayan bir çok hekim arkadaşımdan çok çok iyiler..uzman hekim olacak halleri yok ama belirli eğitimle ve belirli çerçevede yapılması yararlı olur..meslektaslarim kazanılır...yesil alanda ve 112 de yetki artırılabilir...mevcut durumda zaten 112 de nerdeyse herşey hekim olmayan arkadaşlarınca yapılıyor...
People
2
5) yoncaa (öğrenci )
18.03.2017 09:06:38
Ben 11. Sınıf öğrencisiyim ve hemşire yardımcılığı okuyorum hemşire olabilecek miyim hemşire yardımcılığı kalkicak mi?
People
13
6) canan (hemşire)
16.03.2017 15:36:09
biz yıllardık hemşireler olarak şunu anlatamadık: HEMŞİRE DOKTOR YARDIMCISI DEĞİLDİR, DOKTORUN SAĞ KOLU SOL BACAĞI HERHANGİ BİR UZVU DEĞİLDİR. HEMŞİRE HASTANIN YARDIMCISIDIR, SAĞLIKTA MERKEZ DOKTOR DEĞİLDİR HASTADIR.......
People
10
7) METİN (DR)
16.03.2017 14:06:50
BENİM RECETELERİ SEKRETER YAZIYOR...BENİM SÖYLEDİKLERİMİ YAZIYOR....BUNUN İÇİN HEMŞİREYE GEREK YOK....EGER YETKİ KENDİSİNDE OLACAKSA O ZAMAN MUAYENEYİ DE YAPMASI LAZIM...BOŞ LAFLAR BUNLAR...
People
9
8) Tuba Yılan (Öğrenci )
15.03.2017 17:24:26
Ya hemşire yardımcılığı kalktı mı söyleyin ya
People
15
9) bethune (doktor)
15.03.2017 11:55:55
Aşağıda dr.uzm. dr isimli arkadaş, gerçekleri haykırdığını zannederken içindeki öfke ve kini kusmuş. Pek de bir hekimin yazacağı şeylere benzemiyor fakat yine de cevap vermek gerekti.
Bu arkadaş, sağlığın bir bütün olarak ele alınması gerektiğinden habersiz kalmış. Burda kimse hemşire veya sağlık memurlarına bir şey demiyor zaten. Laboratuvar ve radyolojiye bu kin nerden kaynaklanıyor? Hemşireleri yüceltirken, laboratuvarda ve radyolojide gece gündüz, bayram tatil demeden çalışan emekçiler neden aşağılanıyor?
Yazı içinde o kadar yanlış var ki hangisini düzeltsem bilemedim. Sırayla cevap yazayım:
1. “diğer tüm birimler özelleşmeli zaten makine başına 3’er kişi duruyor, her şeyi makine yapıyor”
Çok meraklısınız her şeyi özel şirketlere peşkeş çekmeye, satmaya. Devletin kurumlarında hizmet verilmesi neden sizi rahatsız ediyor. Acil servisten gelen kanları gönderirsin özele alırsın sonuçları 1 gün sonra. Şaka gibi, bunları düşünmeden mi yazıyorsunuz. Poliklinik ve servis hizmeti olan bir hastanenin dış hizmetten alacağı testler bellidir. Glikozu, üre kreatinin, tam sayımını dışarı mı göndereceksiniz? Hiçbir makinenin başında 3 kişi durmaz, hayatınızda laboratuvara girmediğiniz belli oluyor. Laboratuvarda iş bölümü yapılır, hatta çok zaman almayan 3-4 işe 1 kişi verilir. Gece de nöbete kalan personeller ayarlanır. 50 yataklı orta yoğunlukta bir devlet hastanesinin bile işlerin uygun şartlarda yürümesi için en az 8 laboratuvar teknisyenine ihtiyacı vardır. Bu optimum sayıdır. 4 gündüz 4 gece olarak ayırabilirsin. “Her şeyi makine yapıyor” lafı zaten klasikleşmiş, bilmemenin verdiği özgürlükle çok söylenen bir sözdür. Dünyadaki hiçbir laboratuvar henüz insan gerektirmeyecek derecede otomatikleşmemiştir.
2. “Al numuneyi, koy makineye çalışsın, enjeksiyon yapma tansiyon ölçme yetkiniz bile yok”
Laboratuvar veya radyoloji teknisyeni neden enjeksiyon yapsın güzel kardeşim, bu nasıl bir mantık. Hemşirede gelsin o zaman idrar ve gayta mikroskobisine baksın, tomografi çeksin. Bunlar ayrı bilgi beceeri gerektiren, ayrı bölümlerdir. Bu kıyaslamalar doğru değildir. Herkesin işi ayrıdır, bunları yazmak zorunda kaldığım için bile üzülüyorum.
3. “bir hemşire saglık memuru sizin yaptığınız işleri kolaylıkla yaparlar ki yapıyorlarda ancak siz lab,röntgen onların yaptığı işleri yapamazsınız yetkiniz yoktur.bir seviste, yoğun bakımda, ameliyathanede,acilde çalışamazsınız ancak onlar çalışır”
Bir hemşire, bir sağlık memurunun işi bellidir. Bir lab veya radyoloji teknisyenin işi bellidir. Hiçbir lab veya röntgen teknisyeninin acilde yoğun bakımda çalışma isteği yoktur zaten onların işi değildir. Hemşire olmak isteyen hemşire olur, teknisyen olmak isteyen teknisyen olur. Herkes de birbirine saygı duyar. 20 yıllık hekimlik, sağlıkta görev yapan her emekçinin emeğine saygı duymayı gerektirir.
People
6
10) Hakan (Mali Müşavir)
15.03.2017 11:32:40
Hastanelerde zaten tüm yükü hemşireler çekiyor.Verirsen eğitimini onlarda reçete yazar.zaten işin içindeler.aile hekiminin ezbere yazdığı ilacı onlarda yazabilir.Doktor arkadaşlar bu işi uzayda öğrenipte gelmedi ya..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
13.03-12.04HemşirePersonel Arayanlar
09.03-08.04Dijital mamografiTıbbi Cihaz
08.03-07.04Nöroloji UzmanıPersonel Arayanlar
03.03-02.04Türkiye'nin önde gelen görüntüleme firmasından 2. el cihazlarTıbbi Cihaz
28.02-30.03KBB ve Beyin Cerrahisi UzmanıPersonel Arayanlar
27.02-29.03GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
27.02-29.03Yalın Hastane KongresiDiğer
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
27/03-29/031.Uluslararası Mesleksel ve Çevresel Hastalıklar KongresiDİĞERANTA
01/04-02/04Kadavra KursuTIP EĞİTİMİANKA
30/03-02/04Nefroloji Kış Okulu 2017NEFROLOJİİZMİ
05/04-09/04Türk Toraks Derneği 20. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA
09/04-13/046. Puader KongresiÇOCUK...ANTA
13/04-15/04Hacettepe Radyoloji BT KursuRADYOLOJİANKA
12/04-16/04Hastane İnfeksiyonları Eğitim ProgramıENFEKSİYO...ANKA