Sağlık Bakanı: 17 bin 689 atama ile ilgili hazırlıklarımızı yaptık
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlık olarak 17 bin 689 atama ile ilgili hazırlıkları tamamladıklarını bildirerek, ilgili talebin Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini, karar çıktığında kılavuzun yayımlanacağını söyledi.
Sağlık Bakanı: 17 bin 689 atama ile ilgili hazırlıklarımızı yaptık
14 Kasım 2019 - AA

Sağlık Bakanlığındaki atamalarla ilgili Bakan Koca, "17 bin 689 atama ile ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Hangi bölümlere kaçar kişi alınmasıyla ilgili de talep, Cumhurbaşkanlığımıza gönderildi. Zannediyorum önümüzdeki haftalar orada değerlendirilip karar çıktığında da kılavuz yayımlanmış olacak. Aralıkta yayınlanır diye ümit ediyorum." diye konuştu.

Şehir hastaneleri konusunda tecrübeye sahip olduklarını ve genel bütçeden yapılabilirliğini düşünerek kendi imkanlarıyla yapmayı düşündüklerini kaydeden Koca, "Bu, yarın tekrar PPP modeliyle yapmayacağımız anlamına gelmez. Ama bugünkü tercihimiz bu hastanelerin yapımını genel bütçeden yapabilir olduğumuz. Artık edindiğimiz tecrübeyle bunu daha rahat yapabiliriz diye düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"ŞEHİR HASTANELERİ KAMU ÖZEL İŞ BİRLİĞİYLE YAPILMAK ZORUNDA DEĞİL"

İlave ihalesi devam eden 10 şehir hastanesinin olduğuna işaret eden Koca, bu hastanelerden Ordu, Sakarya ve Sancaktepe için proje ihalelerine çıkıldığını, ilave 7 hastane için de var olan ihaleleri iptal edip birkaç ay içinde proje ihalelerine çıkılmış olacağını açıkladı. Erzurum Şehir Hastanesi, Balıkesir Şehir Hastanesinin PPP modeliyle yapılmadığına dikkati çeken Koca, "Şehir hastaneleri kamu özel iş birliğiyle yapılmak zorunda değil." dedi.

"HİZMETLERİN HALE SÜRESİ 25 YIL DEĞİL, 5 YIL"

Şehir hastaneleriyle ilgili iddialara işaret eden Koca, "Şehir hastaneleriyle ilgili bir kullanım bedeli var. Kısaca kira dediğimiz... P1 dediğimiz bina bakım, bir de P2 dediğimiz hizmetlerin ihalesi var. Kullanım bedeli kira dediğimiz durum 25 yıllık bir kullanım bedeli. Hizmet dediğimiz, kimisinde 14,15, 19'a kadar çıkabilen hizmetlerin ise ihale süresi 25 yıl değil, 5 yıl." bilgisini verdi. 25 yıl hizmet alarak sürdürme zorunluluğun olmadığını belirten Koca, "O durumda sadece kullanım bedelini almış olur. Diğer hizmetleri biz herkese ihale edebiliriz. Çünkü hastane sonuçta bizim." dedi.

"2020 bütçesi için de konulan toplam rakam 10,2 milyar"

Hizmetlerle, kullanım bedeli toplanarak bazı rakamların telafuz edildiğini kaydeden Koca şöyle konuştu:

"Bizim 2019 bütçesine koyduğumuz şehir hastaneleri ile ilgili miktar 5,2 milyar olup bu miktar hizmetlerin de toplamıydı. Kira olarak 5,2 olmasına rağmen bu yıl muhtemelen 4,6 milyar olacak, hizmet dahil. Bunun zannediyorum 2,8 milyarı kullanım bedeli olacak. 2020 bütçesi için de konulan toplam rakam 10,2 milyar. 10,2 milyardan daha aşağı olacağını tahmin ediyoruz ama bunun da kullanım bedeli 5 milyarın üzerinde. Kira denilen rakamdan bahsediyorum. Hangi hastanelerin? Şu an açılmış olan 10 hastane, 2020 de açılacak olan 4 hastane ile ilgili toplam rakamdan bahsediyorum. 2023 e kadar bu projeksiyonu yaptığımızda, bu diğer hastaneleri de kamu özel iş birliği yapacağımız düşünülerek, hizmetler de ilave ediliyor. Biz kendimiz yapsak da bu toplam rakamın yarısını yine veriyor olacağız. O hizmetleri ihale ettiğimizde bu rakamlar bizden çıkmış olacak. Kira adı altında rakamları büyütmenin anlamı yok."

Şehir hastanelerine yönelik memnuniyet anketlerinin yapıldığını açıklayan Koca, bu kurumlarla ilgili memnuniyetin daha yüksek olduğunu söyledi. Anket sonuçlarını paylaşan Koca, "Eskişehir yüzde 99, Adana yüzde 98, Mersin yüzde 96, Isparta yüzde 95 gibi 90'nın üzerinde hasta memnuniyetinden bahsediyorum. Çalışan memnuniyeti de yüzde 80'lerde. Bu, ortalamamızın çok üzerinde olan bir oran." bilgisini verdi. Bu kurumlardaki ulaşım sorununa dikkati çeken Koca, bunu çözmek için gayret içinde olduklarını dile getirdi. Şehir hastanelerinin önemine işaret eden Koca, "Yurt dışında birçok ülkenin bu projeleri özellikle yükleniciler, Türk girişimcileri üzerinden yaptırma noktasında bir gayret içinde olduğunu biliyoruz." dedi.


"TIBBİ HİZMETLERİ KENDİMİZ YAPMALIYIZ"

Kemoterapi, fizik tedavi hizmetlerini sözleşmede olmasına rağmen kendilerinin vermeyi planladıklarını bildiren Koca, "Bilkent Şehir Hastenesinin kemoterapisini biz veriyoruz. Fizik tedavi önümüzdeki günlerde açılacak. Gazi'de fizik tedavi sözleşme gereği hizmet alımıydı, hizmet alımından çıkardık. Cihazlarımızı kendimiz alıyoruz. Kemoterapiyi hizmet alımından çıkardık. Tıbbi hizmetlerin hizmet alımıyla devam edilmesinden yana değilim. Tıbbi hizmetleri kendimiz yapmalıyız." diye konuştu.

Şeffaf bir ödeme sistemi olduğunu dile getiren Koca, "Kamunun lehine olabilecek her ne varsa bizim gayret içinde olduğumuzdan emin olun. Bu süreçte neler yaptığımızı biz çok iyi biliyoruz. Muhataplarımız da çok iyi bilir. Keşke bunu bir de muhataplarımıza sorsanız." önerisinde bulundu.

"Geçmişte hata yaptınız, şimdi hatanızdan döndünüz" gibi bir anlam çıkarılmaya çalışıldığını kaydeden Koca, "Her dönem PPP modelini uygulamak zorunda mıyım? Benim imkanlarım müsait olduğunda genel bütçeyle yaptığımda seviniyor olmamız gerekmez mi? Hani imkanlarımız yoktu?" sorularını yöneltti. Şehir hastanelerinde hasta garantisi olmadığının altını çizen Koca, acil hastaların şehir hastanelerine gönderildiği iddiasına ilişkin Bilkent Şehir Hastanesine giden söz konusu hasta oranının yüzde 7'yi geçmediğini söyledi. Fahrettin Koca garanti denilen şeyin 5 yıllık süreçle alınan hizmetlerle ilgili olduğunu söyledi.

"NEYİM VAR?" PORTALI

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "Neyim Var?" portalına ilişkin bilgi veren Koca, "Hastanın nereye, nasıl müracaat etmesi gerektiğini yönlendirmek istiyoruz. Burada yüzde 6 oranında hastanın yanlış bölüme muayene olmak için gittiğini biliyoruz. 'Neyim var?' ile daha çok MHRS ve e-Nabız ile entegre devrede olacak olan, şikayetini sorgulayan en fazla 22 soruyla bunu tamamlayan, hastanın hangi bölüme gideceğini gösteren, tanı anlamında da 5 tane de olası tanıyı gösteren, gerektiğinde birinci basamakta halledilmesi gereken bir şikayetse aile hekimine yönlendirmeyi de öneren bir sistem." diye konuştu.

Suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölgede Sağlık Bakanlığınca yapılacak çalışmalara ilişkin bir soruya Koca, "Fırat'ın batısında 6 hastanemiz, 48 merkezde hizmet veriyoruz. Tel Abyad ve Rasulayn'da biz hızla mobil tırlarla hizmete başladık. Nerede, hangi hizmeti, nasıl yapmamız gerektiğini planlıyoruz. Fırat batısında yaptığımız gibi vatandaşa hizmeti vermeyi planlıyoruz." yanıtını verdi.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) gert (dr)
18.11.2019 11:53:17
sayın bakan,
ya rica ediyorum sahaya çıkın.çıkınca şunu göreceksinizki sağlık personeli ihtiyacı yok,sadece mevcut personeli etkin ve effektif kullanan yönetici yok.2 tıbbi sekreterin yapacağı işi toplum sağlığı merkezinde 5 hekim 19 hemşire 2 temizlikçi 3 şöfor yapıyor.heryerde hastane varken ve üstelik insanlar acilde dahilyede ilaçlarını rpt edebilirken sen kalk hastanenin dibinde 6 dr lu 6 ebeli asm aç.ve ülkenin heryerine asm binaları yap israf yap akıl alır gibi değil.hem de bu krizde.köyde çalışan iğne yapan pansuman yapan tansiyon ölçen ebeyi al getir asm de oturt neymiş aşı yapsın.dünyada böyle plansız ülke varmıdır.perifer sağlık evlerini kapatmak intihardır.türkiye intihar ediyor.bu plansızlık hepimizi yutacak.bir birinci basamak doktoru olarak söylüyorum birinci basamak bürokrasidir.koruyucu sağlık hizmeti yapıyoruz diye onbinlerce kişi emekliliği beklemekte ve sağlık sisteminin dışında otonom birim olunmuştur.20 personelli tsmlerde 3-4 kişi çok rahat yapılacakken 22 yaşındaki yeni mezun sağlıkçıyı tsm ye atayıp masa başı oturtmak intihardır.yazıktır bu ülkeye.aile hekimliği sistemi yoğun çalışan nadir yerleri istisna tutarsak rpt yapılan yerlerdir.bunu sağlık bakanlığı nasıl görmez.hastaneler sabit ek ödemeleri ödeyemez hale geldi.neden çünkü personel fazlalığı var.mesai tamamlanamayan çok yer biliyorum.çok acilen eldeki personeli çok etkin kullanacak nitelikli kişilerin olaya el atması lazım yoksa ülkecek batıyoruz.saygılar
People
4
2) vedat (sm)
18.11.2019 09:43:57
Sayın Bakanım Artık dayanacak gücümüz kalmadı yaşımız ilerledi 130 bin Diploma Tıbbi sekreter sağlık işçisi alimi fazla olursa bir nebze olsun işsiz sağlıkçı kalmaz Türkiye geneli Aile sağlığı merkezlerinde cari giderler devlet öderse 4 sağlık personeli iş sahibi olur.Türkiyede olan işsizlik için çok önemli çözüm:Aile Sağlığı merkezlerinde cari giderleri devlet öderse Her ASMDE 4 Sağlık persoenli 4 Aile İş Sahibi olacaktır
People
5
3) Tuğrul (Dişhekimi )
15.11.2019 22:29:36
Çalıştığım ilçe devlet hastanesinde 20 civarı toplam hekim, 200 kişi toplam personel vardı.. Personeli doldura doldura 300 e getirdiler.. Hastane bugün özelleştirilse en az 150 kişi işten atılır... Oy gelsin diye 1 kişinin yapacağı işi 3 e bölüp, 3 adam çalıştırıyorlar.. Bir gün tüm TC vatandaşları kamu görevinde çalışacak..
People
5
4) nazım (sm)
15.11.2019 13:24:24
sağlık işçisi alımı ne zaman olacak?
People
24
5) hakan (dr)
14.11.2019 23:59:28
5 milyon hemşire alsanız ihtiyacı karşılayamazsınız
siz 17 bin alın, yeri dolunca sağlık müdürlüğüne, kaliteye, kontrol komitesine vs boş yatılacak yerlere geçmeyi bekleyen 18 bin torpilli hemşire var
sağlık tümüyle özelleşmeden yada 657 değişmeden 10 milyon hemşire alın
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)