Bir Hekimin Çığlığı'na başka bir hekimden cevap! Neden sevilmiyoruz?
Dün bir hekim arkadaşımızın çığlığını yazmıştık, bugün ise başka bir hekimden cevap geldi
Bir Hekimin Çığlığı'na başka bir hekimden cevap! Neden sevilmiyoruz?
17 Mayıs 2017 -

Mesleğimiz neden hastalarımız tarafından sevilmiyor?

Neden eskiden kapı açıldığın da önünü ilikleyerek içeri giren amcalar teyzelerin yerini asabi eli cebinde bıçkın delikanlılar aldı?

Doktor Bey Doktor Hanım denerek başköşelere oturtulurken, insanlar sizi boşuna dövüp öldürmüyorlar ile karşılaşır olduk?

“Evrak üzerinde imzaların tamam olup olmadığını soran "güdümlü" ve "hekim" olduğunu unutmuş "memurlar" yerine, hasta gerçekten muayene oldu mu? Muayene süresi normal standartlarda oldu mu? Uluslararası standartlarda en az 17 dakika olan muayene süresi neden 45 saniye sürdü? Diye soran ve gerçek anlamda "hekim" olan teftiş heyeti bekliyorum.” Dersen mevzudan ne kadar uzak kaldığını anlar ve sorulan sorulara cevap veremez hala gelirsin.

Sevgili meslektaşımın medimagazin de yazdıklarını okuduğumda “biz neden bunları yaşıyoruz?” soruma cevabımı buldum.

Çünkü biz en kutsal mesleği yapıyoruz, çünkü biz ülkenin en elit okumuş aydınlanmış seçilmiş grubuyuz, çünkü biz çok akıllıyız, çünkü biz her şeyi çok iyi biliyoruz, çünkü biz en çok çalışan en az uyuyan en uzağa zıplayanız….Çünkü çünkü çünkü….

İşin özü o kadar mükemmeliz ki kendimizi bir nokta eleştirecek kadar kendimize bile tahammülümüz yok.

Her mesleğin olduğu kadar bizlerinde sıkıntıları var. Her meslek çalışanı olduğu gibi bizler de para kazanmak için çalışıyoruz. Hakkımızı alıyor muyuz? Uygun koşullar da çalıştırılıyor muyuz? Kendimizi mesleki olarak geliştirecek zaman imkan bulabiliyor muyuz? Meslek Örgütümüz ne kadar haklarımızı savunup ne kadar bizler için ulaşılması gereken yerlerde sorunlarımıza çözüm arıyor?

"Kalite sistemi", "organizasyon", "denetim", "hizmet içi eğitim", "sistem değişikliği", "MHRS" gibi, dışarıdan bakıldığında son derece masum, ancak hekim açısından uygulanabilirliği imkansız kurallar getirmesi, hekimlik mesleğinin layığı ile değil, sadece günü kurtarmak amacı ile yapılması, etik değerleri dışlayarak, bilim bazlı değil, görsel odaklı hekimlik yapmak zorunda bırakması kabul edilebilir düzeyi aştı diyebilen bir meslektaşımın bu saydığı maddelerin Hekimlik mesleğini ve içinde bulunduğunu iddia ettiği şikayetleri düzenlemek adına birer adım olduğunu bile öğrenme gereği duymuyor.

Kalite Sistemi dediğin şey yarın bir malpraktis ile Hukukun karşısında o hastayı neden ameliyat ettiğin yada etmediğin sorusuna vereceğin cevabın belgesi. O sırada sen hastayı unutmuşken bir beyaz kağıdın sana kanatlanıp gelip Hukuk karşısında seni koruyacak meleğe dönüşmesi. Hastayı sağ böbreğini almak için uyutup sol böbreğini alamaman için bir koruyucu önlem. Eczacıların okuyabildiği yazınla düzenlediğin ilaçların hemşire hanım tarafından yanlış okuyup hastana zarar vermesin seni de hastanı da mağdur etmesin diye düzenlenmiş bir sistem. Sen bu sisteme kağıt-kürek diye ve iş yükümü artırıyor hastalarıma vakit ayıramıyor dersen orda biraz daha oku derim.

MHRS belki de senin şikayetlerin için senin için planlanmış diğer bir kolaylaştırıcı. Hasta randevusunu alsın kapının önünü de ekmek kuyruğunda bekler gibi kalabalıklar oluşmasın hem sen hem de hastan vakti verimli kullanabilin diye var.

Sistemi eleştirirken güzel yapılmış bizim konforumuzu güvenliğimizi artırmak için uygulanmaya çalışılmış şeyleri araştırmadan paylaşmayınız.

Akla uygun olmayı akıl dışı tespitlerle savunmaya çalışmak bir hekimin tükenmişliğini gösterir. Kaldı ki siz de bunu kendiniz beyan ediyorsunuz. Eşime çocuklarıma vakit ayıramıyorum diyerek.

Sevgili meslektaşım ne yazık ki bu meslek işte tam da böyle bir meslek. Sizi gece ararlar, sabaha karşı ararlar, tatil de rahat bırakmazlar, mağaza da alış veriş sırasında, asansörde, sauna da doktor olduğunuzu öğrendiğiniz de sizin mesainizin bittiğini hiç kimse düşünmez.

Bu meslek tıpkı komedyenlerin mesleği gibidir. Sokak da görseler espri yapmanızı beklerler yapmazsanız sizi beğenmezler.

Hekim olmak zordur yani, uykulardan aileden çok zaman da kendinizden çalarsınız.

Hoş geldiniz bu yüzden aramıza. Hoş geldiniz.

                                                                                                                  

Dr. Gökhan ÜRKMEZ

 

 

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) bethune (doktor)
25.05.2017 09:16:33
yönetici ve koltuk, makam sahibi olanların yorumları nasıl belli oluyor.
Bunlar, sağlık sistemindeki problemleri görmezden gelerek, bütün dikkatleri sağlık çalışanlarına ve özellikle doktorlara yöneltiyorlar. Ülkedeki her sistemde, en uçtaki insanı sorumlu göstermek bunların en büyük özelliğidir. Eğitim sistemi söz konusuysa sorun öğretmendir, sağlık sistemiyse sorun doktordur, üniversitelerde sorun varsa hocalar problemdir. Sağlık sisteminde yönetici olanlar, doktorlardan özeleştiri beklerken kendileri hiç buna tenezzül etmezler. Sağlık sisteminin geldiği noktadaki başarısızlıktan kendi sorumluluklarını çıkarmazlar. koltuk tatlıdır. Geçen yıl acil servis başvurusu 110 milyon insan, ama bunların umrunda değildir. Doktorun işi ne bakacak tabi derler. Her hastaya 2 dakika mı düşüyor, ne önemi var, sistem işliyor derler. Performans sistemi tam bir garabete dönüşmüş, iş barışını bozmuş, hekimler her ay hak ettiklerinin ne kadarını alacağını bilmeden yaşıyor, diğer sağlık personeli hiç bir şey alamıyor, onların umrunda olmaz. beğenmiyorsan özele geç derler. Sağlıkta şiddet artık rutin bir şey olmuş, hekimler dayak yiyor, öldürülüyor dersin, “ama hekimlik işte böyle bir meslek” derler pişkin pişkin. İnsanlar, artık tedavi olamıyor, muayene süreleri yetersiz, tatmin olmayan hasta doktor doktor, hatta hastane hastane dolaşıyor. Sağlıkta performans olmaz, bu yanlıştır dersin ama Bunların umrunda olmaz sevgili arkadaşlarım. Bunların tek derdi, “kaç hasta baktın, kaç ameliyat yaptın, hastane bu ay ne kadar fatura kesti, kar mi ettik zarar mı ettik. genel sekretere ne söylesek de bize kızmasa!”. Bir şekilde koltuğa oturan, içinde olduğu sistemin yılmaz savunucusu durumuna geçiyor. Sağlık politikalarını eleştiremez, üstten gelen emri aynen aşağıya aktarır. bununla da övünürler.
People
6
2) İlknur Gedikli (Anestezi T)
25.05.2017 01:47:30
Bir sağlık çalışanı olarak YETER. Sistemin içinde sadece şikayet edip memnun olmayan ama yalılarda yaşayan (bazı fly) doktorlardan sıkıldık. Biz emeği alınan parayla ölçmüyoruz. Bir zahmet sizde aldıklarımızla bu kutsal mesleğin hakkını verin. Gökhan Hocam siz de bir hekimsiniz ve istifa edip kaçacağını söyleyenlerden olmadığınız için teşekkürler. Eleştirdiğiniz şeyi anlamayacak kadar dar görüşlü bir grup var. Ama İnanın bunlar ne verseniz memnun olmayan ve sadece kendini düşünen bir grup. Sizi ve fikirlerinizi alkışlıyoruz çünkü haklısınız. Ego nun bu kadarı sevgi değil nefret yaratır. O da toplumda şuan mevcut.
People
8
3) fly (dr)
24.05.2017 19:08:24
aydın sinal yorumlarda uçmak konusunda sen hiç konuşma bence..bakanlık seni masa başında her başlığa cevap yetiştiresin diye tutmuş olabilir..çocuk üroloğunun boynunda steteskop ne arar diyen ve hekimleri alaycı üslupla bilip bilmeden her yorumunda eleştiren aydın sinal bana ukala diyor..sende etiğin e si yok :)
People
0
4) Neşe Demir (Hemşire)
24.05.2017 17:38:31
FLY ......
People
5
5) fly (dr)
24.05.2017 16:01:50
demagoji içeren yorumlar..yok pilot muymuşum :) yok daha çok yoruluyomuş..beden yorgunluğundan bahsetmiyorum..zihin yorgunluğu ve daha önemlisi sorumluluk..başlığın birinde hemşireler ilaç yazsın ama sorumluluğu olmasın deniyor :) işte o sorumluluğun getireceği sıkıntılara bakarsan aradaki fark az bile..döneri düşük bazı yerlerde hemşireler doktora yakın para alıyo mesaiyi kısır çayla geçirerek..hiç birinizden ne anlayış ya da adaletli düşünebilmenizi beklemiyorum..daha okuduğunuzu anlamıyorsunuz..ırgatlık bir deyim orada ırgatlar çok çalıştırılır ve az para alır kurulan sistemin hekimi sömürdüğü gibi..biat kültüründen nemalandığınız için toz konduramıyosunuz sisteme..ama gün olur devran döner..ABD de bir göz uzmanının yıllık geliri 1.2 milyon tl..senin aynı işi hatta daha iyi yapan göz uzmanın yıllık geliri devlet hastanesinde 120 bin tl..bu yaptırılan ırgatlık değil de nedir...
People
9
6) aydin sinal (hekim)
24.05.2017 15:58:57
Sibel Erdinc hemsire kardesimi ukala fly (yorumlarinda zaten ucuyor!) verdigi tokat gibi cevapta ve bu tartismayi actigi icin Dr.Gökhan Ürkmez meslektasimi tebrik ve taktir ediyorum,Tipbi ETIGin ne oldugunu henüz mefta olmadigi hatirlatmis.
Tip fedakarlik istiyen bir meslektir ve hicbir zaman yaptigin isin karsiligini alamazsiniz.eger yaptigim isin karsiligini alayim derseniz sac ekme,kozmotik branjlari(güzelesmek icin herseyin verildigi) veya araba tamirciligi( arabasi kendi sihhatinden kiymetli) mesleklerini secin derim,yaptiginiz isin getirisini fazlasiyla alirsiniz.
People
9
7) timur berden (sağlık bakanlığı doktor)
24.05.2017 14:06:34
sağlıkta şiddetin bu kadar arttığı daha bugün bir meslektaşımıza saldırıldığı bir gün. tıp terbiyesi almış hekimlik mesleğini yapan arkadaşlarımı tenzi ederek aramızda ki çürükleri temizlemeden bu şiddeti oraya buraya bağlamak yanlış.
meslektaşımın yazısına tepki gösteren güruh lütfedin de kendi yazdıklarınızla meseleye ne çözüm getişrmişsiniz bakın. En azından gölge etmeseniz.
Şu hale bak kendini eleştirmeyi bile bilemeyecek kadar ön yargılarla dolu bir meslek grubuna dönüştük.
Yazık ki işini severek ve her türlü güçlüğe rağmen iştahla yapan meslektaşlarım da sizin gibi sürekli karalayan kişilerle aynı anılıyor.
bu tıpkı şuna benziyor. Bizi yöneten siyasetçileri beğenmiyoruz Ama unutuyoruz ki onlar aramızdan çıkıyor.
Madem siz çok iyi biliyorsunuz çözümlerinizi paylaşın.
Bakın adımı yazıyorum beni de araştırın merak ederseniz. Nerede neler yapmışım ve sizleri bu duyarsız tutumunuz için eleştirme hakkım ne kadar varmış
Gökhan Bey kardeşim TEBRİK EDİYORUM.
Cesur ve tarafsız öz eleştiriniz için.
çünkü siz de bizim gibi bir hekimsiniz
People
8
8) Sibel Erdinç (Hemşire)
24.05.2017 12:09:45
fly(dr) musunuz pilot mu.
Hemşireyim ve sizden çok daha fazla yoruluyorum. Sizden çok daha fazla hastalarla yüz yüze geliyorum. Sizden çok daha az maaş alıyorum. Ama fly lamaktan ayaklarınız yere değmediği için gerçekleri görmüyorsunuz. Bu ülke size verebileceği en yüksek ücreti veriyor. Son 8 yıldır dediğiniz zaman öncesinde döner sermayeniz 200 liraydı bugün 2 bin lira aldığınızda hasta yokmu hasta yokmu diye koşuşturuyorsunuz. bence aldığınıza şükretmeyi önce öğrenin.en mağdur biziz diye ağlamayı bırakın da puanlarınız ayın 20 sinde tavan yaptığı için hasta bakmayıp köşe bucak kaçtığınız günlere sayın.
Ayrıca sizin kalite evraklarınız da bizler tarafından doldurulmuyor mu neyine itiraz ediyorsunuz ki. hasta onamını bile bizler alıp dosyanıza koyuyoruz.
poliklinikte yaz kızım dediğiniz sekreter arkadaşlarımız yanınızdan alındı diye tüm tafranız ama işte onların yokluğunu da görün de kıymetlerini bilin. Asgari ücretle yanınızda oturan siz sigara çay molasına gidip dinlenirken bile odayı terkedemeyen sekreterlerin ne işe yaradığını da öğrenmiş olursunuz.
biz bir ekibiz ve bazılarınızın bu kadar kapris yapması ve aldığınız maaşı az bulması inanın hepimizi çok geriyor.
insaf edin ve biraz da sizi okutan memleketiniz için fedakarlık yapın.
birde ırgat gibi diye bir yorum okudum kim yazdı bilmiyorum ama. bir mesleği savunurken bir başka mesleği de aşağılamak işte sizi insanlar neden sevmiyorun açıklaması.
People
10
9) fly (dr)
23.05.2017 23:37:17
aşağıda birisi yönetici sıfatıyla yorum yapmış..sahayı bilmeden ahkam kesiyor..yok bu işin kuralları baştan biliniyor kutsal meslek teraneleri..bilinmiyor kardeşim bilinmiyor..lise mezunu bir çok insan en uzun eğitimi alıcam çok yorulucam ve hayat boyu yorulmaya devam edicem ama olsun sosyal standartlarım yüksek olacak ailem rahat edecek diye hayal ediyo..en doğal hakkıda..ama sizin gibiler öğretim üyesi olup yükünüzü tuttuğunuz ya da yönetici olup 8-5 mesai yaptığınız için hekimliğin son 15 yılda getirildiği durumu anlayamıyorsunuz..anlayamayacaksınızda..hekimlik bilinçli olarak ırgatlığa döndürülmüştür ama bundan en büyük zararı gene vatandaş görüyor ve görecek..siyasiler zaten zengin kralına ameliyat oluyo...
hakimin değil de hekimin telefonu akşam çalıyosa hekim hakimden daha çok kazanacak..eşyanın tabiatı bunu gerektiriyo..tabi 3.dünya ülkesi olursan hekime karşı cezaların amerika gibi, ödemen hindistan gibi olur...kaliteymiş cart curt..hepsi yöneticilerin kendini kurtarma derdi..kapıda 80-100 kişi beklerken hasta başı 5 dk, sekreter olmadığı için sekreteryayı da düşersen 3 dk hastaya ayırıp gel de sen bilgilendir ameliyat edicen hastayı..biz de nasıl yapıcamızı görmüş oluruz :)
bakanlık tırstı tabi hekimler şakır şakır istifa ediyo, bu yorumları okuyanlar için anti-tez yazdırması lazım
People
7
10) Hikmet Ertan (Sağlık memuru)
23.05.2017 20:15:05
Yazıyı okuyup anlayıp yorum yazan kaç kişi var diye baktım :)))) Gökhan bey elinize sağlık ama sonuçları yorumları görünce yazınız az ve kırıcı olmadan nasıl yazsam yazısı olmuş. ama mevcut haliniz bizden kötü. Allah yardımcınız olsun. Yine de elinize sağlık.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.05-07.06KBB UzmanıPersonel Arayanlar
07.05-06.062 el hastane cihazlarıTıbbi Cihaz
07.05-06.06ANKARA KONUTKENT'TE DOKTORLARIMIZA 1+1 KİRALIK LÜKS DAİREDiğer
04.05-03.06KBB UZMANIPersonel Arayanlar
03.05-02.06SAĞLIK PERSONELİMİZE 1+1 DAİRELERPersonel Arayanlar