Akciğerde görülen her nodül kanser değil, ancak ihmal de edilmemeli
Son yıllarda akciğerlerinde nodül tespit edilen hasta sayısında artış yaşanıyor. Üç santimetreden küçük olan akciğer dokusu içindeki nodüller, sağlıklı bireylerde görülebildiği gibi kanser ihtimali bulunanlarda da ortaya çıkabiliyor.
16 Ocak 2011 -

 

Genç yaş grubunda da görülebilen akciğer nodülündeki artışın nedenlerinden biri de Bilgisayarlı Tomografi (BT) cihazları. Görüntü kalitesi artan BT cihazları akciğerdeki nodülü milimetrik çapta iken tespit edebiliyor. Ancak erken teşhis açısından önemli görülen BT cihazları doktorların işini hem kolaylaştırıyor hem zorlaştırıyor. Çünkü genç ve yaşlı sağlıklı bireylerde de görülebilen nodüller milimetrik boyutta ise hasta iki yıl süren takip altına alınıyor. Takip sonrası belli bir boyuta ulaşan nodül tetkik edildikten sonra iyi veya kötü huylu olduğuna karar veriliyor. Şu an birçok hasta akciğerinde tespit edilen ancak iyi veya kötü huylu olduğu bilinemeyen nodüller yüzünden belirli zamanlarda kontrol ediliyor.
 
 

 

 
 
Akciğer nodüllerini çapı üç santimetreden küçük akciğer dokusu içinde yer alan lezyonlar olarak tanımlayan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Görgüner, akciğerde görülen her nodülün kanser olmadığını ancak ihmal de edilmemesi gerektiğini söyledi. Akciğerdeki kötü huylu nodülün erken evrede tespit edilmesi durumunda hastanın yaşam süresinin uzadığına dikkat çeken Görgüner, "Özellikle bilgisayarlı tomografinin yaygın kullanılması ile birlikte son yıllarda giderek daha sık görülen ve çoğu kere tesadüfen ortaya çıkan bu nodüller kanser şüphesi taşımaları nedeni ile vatandaşlarımızın haklı olarak korkmasına yol açmaktadır. Oysa yapılacak iyi bir inceleme ile gereksiz yere yapılacak pek çok tetkikin hatta ameliyatların önüne geçebilmek mümkündür. Böyle bir nodül saptandığında yapılacak ilk iş iyi bir klinik muayene ve radyolojik değerlendirme olmalıdır. Hekim olarak nodülleri değerlendirirken kişinin şikâyetleri, yaşı, sigara içip içmediği, başka bir organında kanser tanısı alıp almadığına kadar detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Sigara içmenin kanser için ciddi bir risk faktörü olduğu unutulmamalıdır." uyarısında bulundu.
 
 

 

 
 
İyi huylu olduğuna karar verilen nodülün takip edildiğini ya da bazı şartlarda ameliyatla çıkarılabildiğini kaydeden Görgüner, kötü huylu olduğu düşünülen bir nodülün ise hastanın durumunun müsait olduğu durumlarda zaman kaybedilmeden ameliyatla çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Görgüner şu önerilerde bulundu: "Varsa geçmiş döneme ait eski akciğer filmleri burada çok işe yaramaktadır. İki yıldan daha eski bir filmde nodül aynı şekilde hiç değişmeden duruyorsa hiçbir ileri inceleme ve takibe gerek dahi olmayabileceği iyi bilinmelidir. Bu nedenle vatandaşlarımızın geçmişte yaptırdıkları bütün tetkikleri ve çektirdikleri filmleri bir dosya haline getirerek saklamalarında büyük yarar vardır. Son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılan ve metabolik bir görüntüleme tekniği olan Pozitron Emisyon Tomografisinin (PET), iyi ve kötü huylu nodüllerin ayrımımda yararlı olmakla birlikte, yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuçlar verebilmektedir."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Ali kumbul (Şöför)
13.11.2019 11:29:19
bilateral akçiğerlerde santral bronşektaziler ve peribronşial duvar kalınlık artışları Bitirelim akçiğerlerde yaygın sentrilobüler yerleşimli nodüler dansiteler izlendi
People
5
2) Nurdan Kesici (Ögrenci)
06.11.2019 02:08:01
Akciğer grafisi çekildi 3.5×2 cm boyunda nodül göründü bunun tehlikesi ne hangi evredeyim (yaş 20)
People
9
3) murat 124 (kdbascvs)
31.10.2019 15:13:29
toplu cevap..doktora gidin..
People
5
4) Meltem Akar (Serbest)
31.10.2019 01:17:28
Merhabalar 2 yil once h.lenfoma teshisi kondu evre 4b 1 yil once tedavim bitti hastalik sona erdi timuste 4mm lenf nodu goruldugu icin bt istendi timus temiz cikti ama sonuclarda; Anterior mediastende prevasküler alanda konglomerasyon yapmıs buyugu 6mm kisa aksinda olculen santralleri nekrotik multipl patolojik lenf nodlari izlenmektedir. Sağ akciğer alt lob lateral segmentte 3mm çapında nodül izlenmektedir.Bunun disinda milimetrik boyutlu nonspesifik birkaç adet pulmoner nodul saptandi. Yazmakta hastaligim nuks etmis veya baska bir hastaliga donmus olabilirmi?
People
24
5) Yusuf güne (Şöför )
12.09.2019 19:09:04
Bugün çektirdiğim termografi de doktor bana 7mm lik bir nodül gordugunu ve gogus doktoruna gitmmemi söyledi bu kötü birseymi
People
33
6) nurgül akdemir (tıbbı sekreter)
09.07.2019 13:10:31
merhabalar size bir sorum olacaktı toraks bt sonucunda yazan bu acaba önemli bişeymi ne gerektirir bilgilendirirseniz sevinirimbileteral akciğer üst lob anteriorlarda belirgin subplevral retiküler dansiteler izlenmiş olup loblarda eşlik eden traksiyon bronşektaziler izlenmiştir.Bileteral akciğer alt loblarda bronşektaziler izlenmiştir. solda pnömotoraks izlenmiştir. sol akciğer alt lobda süperiorda 23x15 mm boyutlu spiküle konturlu noduler konsolidasyon izlenmiştir.
People
70
7) Yahya eser (Emekli)
05.04.2019 20:27:17
Hocam 63 yaşıdayım kolon kanseriyim 2 defa ameliyat oldum şuan akciğerde 2 adat 2mm lik nodül var ne yapmalıyım çok rica ediyorum
People
50
8) Ibrahim sefer (Terzi)
14.03.2019 03:48:38
sag akciger, alt zonda birbirine komsu milimetrik boyunda 3 adet noduller dansite izlenmekte olup vaskuller yapilardan ayrit edilmemistir hocam by ne Boyle yaziyor
People
75
9) Kartal Esentürk (Makina operatörü )
18.02.2019 16:01:21
Hocam, bende sağ akciğer sol lobta bir cm. solid alan yazıyor.. Korkuyorum hayır mı dır...?
People
21
10) A (İ)
24.12.2018 22:10:25
Vücudun değişik yerlerindeki nodüller için hastaları takibe alıyoruz ama devamlı BT çekiliyor. E o BR de karsinojene maruz kalınıyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)