AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • “Akademisyen bildiklerini yazan ve öğretendir”
    • Akademisyenlerimiz köşesinin bu haftaki konuğu İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kardiyoloji Klinik Şefi Doç.Dr. Murat Yeşil

11 Şubat 2007, Pazar

“Akademisyen bildiklerini yazan ve öğretendir”
Akademisyenlerimiz köşesinin bu haftaki konuğu İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kardiyoloji Klinik Şefi Doç.Dr. Murat Yeşil

Özgeçmişinizi anlatır mısınız?
1951’de Denizli’de doğdum. İlkokul, orta ve lise egitimimi Denizli’de tamamladım.1968’de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF)’ne girdim, 1974’de mezun oldum.1976-1980 yılları arasında EÜTF Hastanesi’nde iç hastalıkları ihtisası yaptım. Aynı üniversitede kardiyoloji bölümünde 1983’ün ağustos ayına kadar başasistan olarak çalıstım. 1983-1985 arasında Siyami Ersek Kalp Damar ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi Kardiyoji Bölümünde kardiyoloji ihtisası yaptım. 1985 kasım ayında kardiyoloji doçenti olup sonra aynı yılda İzmir Atatürk Egitim ve Araştırma Hastanesi’nde şef muavini olarak çalışmaya basladım. 1990 yılında kardiyoloji kliniği şefi oldum, o tarihden beri aynı klinikte çalışmalarıma devam etmekteyim.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
EÜTF’de öğrencisi ve asistanı olduğum merhum hocam Prof. Dr. Vehbi Göksel’den çok etkilendim. Onun hekimlik ve eğitimci vasıflarını hep örnek almışımdır.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ne yazık ki, güzel şeyler söyleyemeyecegim. Bu kadar yoğun nüfus, ona oranla daha az sayıda hastahane, yatak ve sağlık çalışanları, düzelttikçe yoğunluktan hızla bozulan fiziki koşullar, yenileri alınsa da yetemeyen tanı araç ve gereçleri, sık sık değişen sağlık sistemi. Bunların tümü bilimsel çalışmaları, eğitimi ve hastaya olan hizmeti istediğimiz kalitede yapmamızı engelliyor.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Hekimlik çocukluktan beri ilgimi çeken bir meslekti. Ailemin de bu konuda yönlendirici etkisi oldu. Son yıllarda hızla gelişen tanı ve tedavi yöntemleri ile hastalarımda iyi sonuçlar aldıkça ilk yılların heyecanını duyuyorum.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Tüm imkanları kullanmamıza rağmen yüzümüze ümitle bakan hastayı kaybetmek, işimizin en zor tarafıdır bence.

Bir akademisyen nasıl olmalı? nasıl tanımlarsınız?
Akademisyen; okuyan, okuduğunu değerlendiren, etik değerlere saygılı, araştırmalarla bilime katkıda bulunan, bildiklerini yazan ve öğretendir.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
1980-1981 yılları arasında Londra King’s College Hospital Cardiac Departmant’da aritmi ve pacemaker konusunda çalıştım. Zaman zaman kardiyoloji dalında başarılı olan kliniklerde kısa süreli gözlemci doktor olarak ziyaretlerde bulunurum. Bunlardan birkaçı Texas Heart İnstitute, Cleveland Clinic (ABD), Jean Rostand Hospital (Fransa), AZL University Hospital (Hollanda) ve King’s College Hospital (İngiltere).

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz ? Neden?
Yurt dışında aynı çabayı harcayarak akademik yönden çok daha verimli olabilirdim düşüncesi aklımdan zaman zaman geçse de yurdumda hizmet verme isteğinin ağır basması nedeniyle şu andaki yerimde calışıyorum.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış kaç yayınınız var?
Medline Pubmed’e giren 20 bilimsel yayın, ayrıca klinik olarak katıldığımız çokmerkezli uluslararası 10 çalışma var. Yurt içi ve dışı kongrelerde tebliğ ettiğim ve yurt içindeki dergilerde yayınlanmış çalışma sayım 200 civarındadır.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Hastanemiz oldukça eski bir eğitim ve hizmet kuruluşudur. Uzmanlık eğitimi veren bir hastane olduğu için kütüphanemizde birçok dergi aboneliğimiz var. Araştırma yapma konusunda en büyük engelimiz, eğitimle birlikte aynı zamanda bölgeye hitabeden bir hizmet kuruluşu olmamızdır. Buna rağmen kliniğimizin yurt içi ve dışı yayınları birçok üniversite kliniğiyle yarışacak sayıdadır.

Eğitim verdiğiniz klinikteki kişilerle ilişkileriniz nasıl? Onlar sizi nasıl tanımlar?
Eğitim verdiğimiz klinikte bana göre çalışma arkadaşlarımla ilişkilerim iyidir. Dayanışma içinde çalışmaktayız. Onların da aynı fikirde olduklarını sanıyorum.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Tam olarak ulaştım diyemem. Eğitimci olunca sürekli yeni hedefler belirliyorsunuz. Bunlar sadece kişisel değil, çalıştığınız klinik ve asistanlarımızla da ilgili oluyor.

Başınızdan geçen mesleğinizle ilgili en ilginç anınız nedir?
İç hastalıkları kliniğinde anemi nedeniyle yatmakta olan bir genç kıza vizitte hoca tarafından demir yükleme testi yapılması istendi. Ertesi gün hastayı yerinde bulamadık. Çünkü kaçmıştı. Öğleden sonra babası geldi ve ‘Doktor bey yalvarırım, kızıma yükleyeceğiniz demiri bana yükleyin, ben taşıyayım, kızım çok zayıf bünyeli’ dedi. Bu şimdi aklıma geliverenlerden bir tanesi tabii ki, meslek hayatımızda çok değişik olaylar oluyor.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösteriyor musunuz?
İşimin stresi ve yorgunluğu dışında hastalarıma önerdiğim sağlıklı yaşam koşullarına uymaya çalışıyorum.

Tıp dışında uğraşılarınız ya da hobileriniz var mı?
Zaman buldukça paramedikal okumayı bilhassa tarihle ilgili dökümanter yazıları okumayı seviyorum. En büyük ilgi alanlarımdan biri de resim yapmaktır. Ayrıca toprakla uğraşmak da hobilerimdendir.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Bilinen deyimle, şimdiki tecrübemle 25 yaşında olsaydım bazı şeyleri farklı yapardım dediğim olmuştur, ama pişmanlık derecesinde değil.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Aileme yeterince vakit ayırmaya çalışıyorum ama mesleğimiz nedeniyle eksikliklerimizde oluyordur düşüncesindeyim.

Teşekkürler. 12.02.2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) necati değirmenci (bankacı)
14.12.2011 14:28:20
acaba sözleşmeli personel bu aftan yaralanacakmı olsaydı çok iyi olurdu
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ