AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • “Akademisyen hem sosyal hayatta, hem de tıp mesleğinde lider olmalıdır”
    • Akademisyenlerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan

14 Ocak 2007, Pazar

“Akademisyen hem sosyal hayatta, hem de tıp mesleğinde lider olmalıdır”
Akademisyenlerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan

Özgeçmişinizi anlatır mısınız?
1955 Mersin doğumluyum. 1978’de Ankara Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Aynı yıl burada asistanlığa başladım. 1981 yılında başasistan olarak aynı klinikte görev aldım. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümünde yan dal ihtisası yaptım. 1991’de hematoloji doçenti, 1996’da da hematoloji profesörü unvanını aldım. 2003’ten itibaren de Hematoloji Bilim Dalı Başkanıyım.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye bir değişim içinde. Türkiye’nin hematoloji alanında hem bilimsel, hem teknik açıdan çok mesafe kat ettiğini düşünüyorum. Türk hematolojisi uluslar arası platformda yükselen bir yıldızdır. Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’nun merkezi olacağını düşünüyorum. Son 20 yıldır yurt dışına hasta göndermiyoruz.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
İlkokuldan beri tüm öğretmenlerim benim doktor olmam konusunda hemfikirdi. Ailem de doktor olmam konusunda destek verince bu mesleği seçtim.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Hastaların bana güvenmesi ve bu güvenin onları yanıltmaması mesleğimin zor taraflarından biridir. Onları iyi etmek gibi bir görevim var. Bilim adamı ve iyi bir yönetici olarak, arkadaşlarımın benden her zaman başarı beklemeleri beni motive etmiştir ve bana mesuliyet vermiştir.

Bir akademisyen nasıl olmalı? Nasıl tanımlarsınız?

Akademisyenlik yaşam tarzıdır. Akademisyen hem sosyal hayatta, hem de tıp mesleğinde lider olmalıdır. Arkadaşlarımla birlikte en iyi bilim dalı olma hedefindeyiz. Bu misyonumuzu Türkiye’ye yayarak Türkiye’deki tüm merkezleri kucaklamak ve bunu Avrupa’ya taşımak ikinci önemli görevimdi ki, bunu yaptığıma inanıyorum. Sürekli Tıp Eğitimi Kredisinde Türkiye, Avrupa’da ilk üçtedir. En büyük mutluluğum, Avrupa Hematoloji Birliği’nde benim de içinde bulunduğum komisyonun Hematoloji Pasaportu’nun hazırlamış olmasıdır. Bu pasaportu alan Türk hematologları önümüzdeki yıllarda Türkiye AB’ ye girmese bile Avrupa’da görev yapabilecektir. Türkiye, Avrupa Hematoloji Birliği’nde önümüzdeki 10 yıla damgasını vuracaktır.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
1996 yılında özel davet üzerine ABD Texas Huston’da M. D. Anderson Cancer Center’de Prof. Dr. Martin Körhling ile beraber çalıştım. Kök hücre nakli, terapotik aferez ile ilgili bilgi ve görgümü geliştirdim. Körhling, M.D. Anderson Cancer Center’e ait olan kullanma kılavuzunu bana hediye ederek bunu Türkiye’de kullanabileceğimi ifade etti. Aferez ve kök hücreyle ilgili kendisinin hazırladığı bu işlem kitabını bana vermesiyle birlikte orada uygulanan yöntemlerin aynısını kendi kliniğimde uygulama şansı buldum. Ayrıca Hemaferez Derneği’ni kurdum.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz? Neden?
Hayır. Benim hedefim yurt dışından insanları Türkiye’ye getirmektir. Arnavutluk, Azerbaycan ve Orta Asya’dan hastalar geliyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, özellikle Almanya, Hollanda ve Avusturya’da yaşayanlar, orada kendilerine konulan tanı ve tedavileri bana danışmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış kaç yayınınız var?
Ulusal - uluslar arası 200 civarında yayınım vardır. Bunlardan 80 kadarı Pub Med’de yayınlanmıştır.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Hematoloji bilim dalımız örnek bir bilim dalıdır. Mevcut 10 öğretim üyesi vardır ve öğretim üyelerinin kendi çalışma alanlarında başarıları vardır. Kurumumuzun çalışma anlayışı ve bilimsel aktiviteleri açısından Türkiye’de örnek olduğu görüşündeyim. Türkiye’de ilk kandan kök hücre nakli ve kordon kanı nakli kliniğimizde uygulanmıştır.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
YÖK Başkanlığı idari bir konu sanıyorum. Benim yıllardır hedeflediğim şey, bilimsel aktivitelerde bulunmak, kendi grubumda liderlik yapmadır. Bu nedenle YÖK Başkanlığı’nı düşünmedim.

Eğitim verdiğiniz anabilim dalındaki kişilerle ilişkileriniz nasıl? Onlar sizi nasıl tanımlar?
Girişimci, yenilikçi, değişimci, katılımcı, paylaşımcı ve ekip lideri olarak tanımlarlar.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Evet. Türk Hematoloji Derneği Başkanlığı, Hemaferez Derneği Başkanlığı, Dünya Hematoloji Kongresi Başkanlığı önemli hedeflerdi. Türkiye Kemik İliği Transplantasyon Vakfı’nın kurucularındanım ve buranın hala başkanlığını yapmaktayım. Geçen yıl İstanbul’da yapılan 30. Dünya Hematoloji Kongresi’nin, kongre başkanı sıfatıyla açılışını yaptım. Türkiye’de ilk kez yapılan ve Türk hematolojisinin yıldızlaştığı bu kongrede 75 ülkeden 2000’e yakın hematoloji uzmanı katılmıştı. Çok mutlu olduğum bir organizasyondu. Ayrıca 15. Avrupa Hemaferez Kongresi’nin başkanlığını yapmak da beni onurlandırmıştır. Avrupa Hematoloji Birliği’nde eğitimle ilgili bilimsel kurula seçilmek ve Provider Status unvanı almak beni çok mutlu etmiştir. 2005 yılından itibaren şahsımda Türkiye’de yapılan ve yapılacak olan her türlü bilimsel aktivite Türkçe dili olarak Avrupa Hematoloji Birliği tarafından akredite edilmekte ve yüksek CME Kredisi almaktadır. Bu CME Kredisi ABD’de geçerli olmaktadır. Bu durum benim için onur vericidir. Bugün ABD veya Avrupa’daki bir kongreye katılıp oradan sürekli tıp eğitim puanı almakla Türkiye’deki Kayseri’de yapılan bir kursa katılıp kredi almak aynıdır.

Avrupa Birliği, 2006 yılı Nisan ayı itibariyle kök hücre nakli yapacak merkezlerin ruhsat almasını istiyor. Ruhsat alınacak merkez de JACİE adını verdiğimiz bağımsız bir kuruluştur. Ben bu kuruluşun müfettişiyim ve Türkiye temsilcisiyim. Şu anda Avrupa’da benim gibi 85 kişi var, Türkiye’den 5 kişiyiz.

Başınızdan geçen mesleğinizle ilgili en ilginç anınız nedir?
Avrupa Hematoloji Birliği (EHA), Paris’te hematolojinin geleceğiyle ilgili bir toplantı yaptığında kurul üyesi olarak ben de davetliydim. Davetin akşamında özel toplantı devam ederken konu 2010 yılında Avrupa Hematoloji Kongresi’nin nerede yapılacağına geldi. Üç aday şehir vardı: İstanbul, Atina ve Roma. Fransız Hematoloji Başkanı enteresan şekilde bana ve yanımdaki Yunan meslektaşıma dönerek “Artık sizin adaylığınız Lefkoşe Ledra Palas da biter” diyerek kötü amaçlı bir espri yaptı. Yunanlı meslektaşım Fransız’a dönerek “Siz bir provokatörsünüz, bizim Türkiye ile hiçbir alışverişimiz yok, gerekirse biz İstanbul lehine feragat ederiz” dedi. Bu cümle benim için inanılmaz bir olaydır. Böylesi bir bilimsel platformda Yunanistan’ın desteğini almak beni onurlandırmıştır.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösteriyor musunuz?
Evet. Düzenli spor yaparım, 10 yıldır düzenli fitness yapıyorum, tenis oynarım. Son zamanlarda golf ile ilgileniyorum. Sigara içmem, beslenmeme dikkat ederim.

Tıp dışında uğraşılarınız ya da hobileriniz var mı?
Gezmeyi çok severim. Farklı kültürlere, tarihe meraklıyımdır. Önümüzdeki dönemde tarım ile uğraşmak istiyorum.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Eskiden bazı konularda geciktiğimi düşünürdüm. Ama şimdi öyle bir düşüncem yok, çünkü hedeflediğim yere gelmiş durumdayım. Herkes gibi bazı pişmanlıklarım olmuş olabilir ama meslek hayatımı ve yaşantımı etkileyecek bir pişmanlığım söz konusu değildir.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Bu kadar iş içerisinde vakit ayırmaya çalışıyorum. Son zamanlarda ailemle seyahat ediyorum.
Teşekkür ederiz...
15.01.2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)