AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • “Akademisyen ülkesine ve milli değerlerine sahip çıkabilmeli”
    • Akademisyenlerimiz köşesinin bu haftaki konuğu, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muammer Seyhan

28 Ocak 2007, Pazar

“Akademisyen ülkesine ve milli değerlerine sahip çıkabilmeli”
Akademisyenlerimiz köşesinin bu haftaki konuğu, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muammer Seyhan

Özgeçmişinizi anlatır mısınız?
1984’te Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Atatürk Üniversitesi’nde1990 yılında Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanlığımı, 1994’te doçent unvanını aldım. 2000’de İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne profesör olarak atandım ve halen bu kurumda Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanıyım. 2004 ve 2005 yıllarında altı ay süreyle Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda dermatolojik cerrahi biriminde geçici görevle çalıştım. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi Editör Yardımcılığı, Türkiye Klinikleri Dermatoloji Dergisi ve Türkderm Dergisi Danışma Kurulu Üyeliği, Türkiye Klinikleri Kozmetoloji Dergisi Özel Sayı Editörlüğü yaptım.
European Academy of Dermatology and Venereology, European Society for Pediatric Dermatology, Türk Dermatoloji Derneği, Deri ve Zührevi Hastalıkları Derneği, Dermatopatoloji Derneği, Dermatokozmetoloji Derneği, Dermatolojik Cerrahi Derneği ve Pediatrik Dermatoloji derneği üyeliklerim bulunmaktadır.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda iken Prof Dr. Sebahat Kot, Prof Dr. Ayten Ural ve Prof Dr. Gönül Ergenekon hocalarımdan çok şey öğrendim. Her biri gerek bilimsel, gerekse kişilik anlamında birbirlerinden farklı özellikleri ile beni etkilemiştir.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemizde günden güne değişen uygulamaları ve yeni kararları takip etmekte bile güçlük çekiyoruz ve bu durum mesleğimizi giderek zorlaştırıyor. Özellikle ilaç uygulamaları ile ilgili yeni düzenlemeler sonucu hem son literatürlerde yer alan tedavilerden hastalarımızı yararlandırmak imkansızlaştı, hem de temel endikasyon dışındaki hastalıklarda yıllardır başarı ile kullandığımız bazı ilaçlardan yoksun kaldık. Son zamanlarda yaşadığım, hasta ve hekim için en önemli olumsuzluklardan biri budur.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Kendimi hatırladığımdan beri doktor olmayı istemişim gibi geliyor bana. Mezuniyet sonrası dermatoloji dalını da kendi isteğimle seçtim. Bu kararlarımdan dolayı mutluyum, geçmişe yeniden dönebilsem aynı kararı verirdim, mesleğimi severek yapıyorum.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Mesleğimizin en zor yönünün hataya yer verememesi olduğunu söyleyebilirim. Hasta insanların genellikle çok beklentili, kırılgan, hayata küskün ve hatta zaman zaman agresif olmaları nedeni ile hekimin mesleğini en iyi şekilde yapmasının yanı sıra bütün bu özellikleri göze alarak yaklaşması ve güven oluşturması gerekmektedir.

Bir akademisyen nasıl olmalı? Nasıl tanımlarsınız?
Bir akademisyen açık fikirli, bilimsel literatürü ve yenilikleri yakından takip eden, kendine güvenen, bilgilerini paylaşan, öğrencilerini teşvik edip onlara hem bilimsel hem de kişilik özellikleri ile örnek olabilen kişi olmalıdır. Aynı zamanda ülkesine ve milli değerlerine sahip çıkabilmeli ve ülkedeki ve dünyadaki değişimlere duyarsız kalmamalıdır.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz? Neden?
Her ne kadar yurt dışında meslektaşlarımıza sunulan bilimsel çalışma ortamının, imkanların ve yaşam standartlarının çok daha iyi olduğuna inansam da ülkemde çalışıp kendi insanıma hizmet vermekten mutluyum.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış kaç yayınınız var?
Yurtdışı dergilerde 25, yurtiçi dergilerde 70 yayınım mevcut, ayrıca SCI kapsamındaki uluslar arası dergilerde 30 adet atıfım var.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
İnönü Üniversitesi genç ve aktif bir kadroya sahip. 2005 yılı YÖK verilerine göre öğretim üyesi başına düşen SCI kapsamındaki yayın sayısı açısından 77 üniversite içinde 12. sırada yer almaktadır. Dermatoloji Anabilim Dalı hem kadro olarak hem de tıbbi cihaz ve spesifik poliklinik çalışmaları açısından yeterli imkanlara sahip. Bu nedenlerle çalışma ortamımdan memnunum.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Üniversitelerde rektör ve dekan atamalarının sisteminin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İdari ve akademik kadroların tümünde atamaların ve yükseltmelerin objektif kriterlere bağlanmasının, olası menfaat ilişkilerini, haksızlıkları, küskünlükleri önleyerek, sadece bilimsel kaygılar yaşanan daha huzurlu ortamları getirmesi kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca yeni üniversitelerin açılmaması, mevcut olanların kalitesinin yükseltilerek, kadroların dengeli olarak artırılması gerektiği inancındayım. Doğu ve Batıdaki üniversitelerde düzenli öğretim üyesi değişim programları ile hem öğretim üyelerinin bilimsel seviyelerinin yükseltilmesinin, faydalı bir proje olduğunu düşünüyorum.

Eğitim verdiğiniz anabilim dalındaki kişilerle ilişkileriniz nasıl? Onlar sizi nasıl tanımlar?
Birlikte çalıştığım insanlar beni iyi bir idareci, sorumluluk sahibi, çalışkan ve anlayışlı olarak tanımlıyorlar.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Ben kariyer basamaklarında vakit kaybetmeden belli bir noktaya ulaştım. Bu mesleğin en önemli özelliği hiçbir zaman yeterlilik duygusuna ulaşamamaktır. Her zaman yapacak ve öğrenecek başka şeyler vardır. Tıp dünyası hızla gelişiyor, bizim de bu gelişime ayak uydurabilmemiz ve bizden sonra gelenlere örnek olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Başınızdan geçen mesleğinizle ilgili en ilginç anınız nedir?
Unutmadığım anılardan biri genç, evli bir erkek hasta ile ilgili. Hastanın başvurusu üzerine yaptığımız tetkikler sonucu sifiliz tanısı konmuştu, durum kendisine anlatıldı, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğundan eşinin de risk altında bulunduğu, muayene ve tetkik için gelmesi gerektiğini söyledik. Zaten son derece zor bir durumda olduğu fark edilen hasta bunun üzerine iyice panikledi ve bütün öğretim üyelerini tek tek dolaşarak, eşine bu hastalığın bulaşması ile ilgili bilgi vermememizi, aksi halde evliliğinin bitebileceğini söyledi. Mutlaka söylemek gerekiyorsa dans etme ve sarılma gibi temaslarla bulaşabilir olduğunu söyleyin diye yalvardı. Bu durum bizleri hem üzmüş hem de düşündürmüştü, aslında hem hastanın gizlilik hakkına saygı duymak hem de toplum sağlığını ilgilendiren bu tip hastalıklarda çevresini bilgilendirip, muayene etmemizin gerekmesi bir tür çelişki yaşamamıza yol açmıştı. Mesleğimin zorluklarından biri olarak bu anıyı unutamadım.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösteriyor musunuz?
Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum, mümkün oldukça düzenli spor yapmaya ve gerekli kontrollerimi ihmal etmemeye çalışıyorum.

Tıp dışında uğraşılarınız ya da hobileriniz var mı?
Boş vakitlerimde tıp dışı kitap okumayı seviyorum, başucumda her zaman bir kitap bulunur diyebilirim.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
“Keşke” lerin olmadığı bir hayat olduğunu sanmıyorum. Ama hayatın gidişini etkileyebilecek en önemli kararlarımda şimdiye kadar hiç keşke demedim, önemli olan da budur bence.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Akademisyenlik işin eve de taşındığı az sayıda meslekten biri. Buna rağmen aile bağlarım çok kuvvetli olduğundan işimden kendime kalan zamanları eşim, kardeşlerim ve yeğenlerimle dolu dolu yaşamaya özen gösteriyorum.

Teşekkür ederiz. 29/01/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer