AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Doç. Dr. Coşkun Polat
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Polat

26 Aralık 2008, Cuma

Doç. Dr. Coşkun Polat
Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Polat

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?
1963 Kars ili Selim ilçesi doğumluyum. Babamın memur olması dolayısıyla ilkokulu Ankara ve İzmir’de; ortaokulu Kütahya’da; lise öğrenimimi ise Sivas ve Kayseri’de tamamladım. 1981 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine girdim ve 1987 yılında tıp fakültesini bitirdim. Daha sonra Konya’da mecburi hizmet görevime başladım. Ardından Tunceli Hozat ve Mazgirt Jandarma Komando birliklerinde yedek subay hizmetimi tamamladım ve teğmen tabip olarak terhis oldum. 1992 yılında Sağlık Bakanlığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde uzmanlık eğitimime başladım. 1996 yılında uzmanlık eğitimimi tamamlayarak genel cerrahi uzmanı oldum. Bu arada 3 ay süre ile İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Cerrahi Endoskopi Biriminde, cerrahi endoskopi eğitimi aldım. Hemen ardından da bir yıl süre ile Kastamonu İnebolu Devlet Hastanesinde uzmanlık mecburi hizmetimi yaptım. Daha sonra uzmanlık eğitimi aldığım Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönerek tekrar uzman olarak göreve başladım. 1998-2001 yılları arasında uzman olarak aynı klinikte çalışmalarıma devam ettim. 2001 yılında kuruluş aşamasında bulunmaktan onur duyduğum Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalına öğretim görevlisi olarak başladım. Aynı yıl yardımcı doçentliğe atandım. 2005 yılında genel cerrahi doçentliğine atandım. 2007 yılında Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli, Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde organ nakli eğitimi aldım. Halen Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda Türk Cerrahi Derneği Yeterlilik Kurulu üyeliği de yapmaktayım.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Sanırım araştırma ve öğrenme her gün bildiklerine yeni bir şeyler katma konusunda insana ait sonsuz bilgi denizindeki zenginlikten yararlanma konusunda en şanslı olabileceğim alan tıp olduğundan dolayı böyle bir seçim şansım olmuştur. Ayrıca oldukça geniş olan ailemde bir hekim bulunmaması da bu mesleği seçmemdeki önemli nedenlerinden birisi. Yine o dönemde hekimlerin toplumda sahip oldukları maddi ve manevi statülerinin de etkisi olmuştur diye düşünüyorum.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Çok istense de hayatının hemen hemen hiçbir döneminde özel bir yaşamının olmaması ve özellikle son dönemde hekim camiasına karşı kamuoyunda oluşan bütün olumsuzluklara ve önyargılara karşın hâlâ işimizi yapma çabamız.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?
Akademisyen hiçbir dönem ben oldum ya da bu süreci tamamladım dememelidir. Bence akademisyen her dönemde ama her dönemde öğrenme eğrisini tamamlamamış ya da öğrenme süreci devam eden kişi olmalıdır. Ayrıca hastalarına, tıp fakültesi öğrencilerine ve araştırma görevlilerine de her açıdan örnek olması gerekiyor. Bu çalışma şartları, saatleri ve okuma ve araştırma alışkanlıkları açısından da böyle olmalıdır.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
Cerrahi camiasında Ferda Nihat Köksoy hocamı bilimsel düşünme ve bilim üretme yeteneği ile, Gürsel Soybir hocamı mücadeleci ve gayretli kişiliği ile Diler Özaçmak hocamı kendine ve karşıya güven verici olumlu kişiliği ile Muzaffer Er hocamı olaylar karşısındaki enerjik ve sorgulayıcı tavrı ile ve yine Vahit Özmen hocamı da gerçek bilim adamı kimliği ve bitmez tükenmez enerjisi ile kendime örnek almaya çalıştım. Bu hocalarım iyi hekim olmanın öncesinde iyi insan olma konusunda bana fevkalade örnek oluşturmuşlardır.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok ciddi sıkıntıların her geçen gün daha da yoğunlaştığı ve bütün bu olumsuzluklara karşın sağlık çalışanlarının görevlerini özveri ile yapmaya çalıştıkları bir ortam görüyorum. Öyle ki bu özverili ortamda kişiler hayatlarını dahi riske edecek tarzda hareket edebiliyorlar.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
Yurt dışında kısa süreli kongre katılımları dışında herhangi bir mesleki deneyimim olmadı.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Hayır ama yurdumuzda bilimsel anlamda düşündüklerimi, projelerimi ve hayallerimi daha rahat koşullarda gerçekleştirebileceğim ortamlarda çalışmayı isterdim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?
Şu an itibarı ile yaklaşık 40 adet yurt dışı ve 40 adet yurt içi dergilerde yayınlanmış toplam 80 yayınım bulunmakta. Yurtdışı yayınlarım yaklaşık 150 adet yurt dışı makalede kaynak olarak gösterilmiştir. 1996 yılında Ulusal Cerrahi Kongresi ile 2003 yılında Avrupa Diyaliz Transplantasyon Kongresi’nde birincilik ödülleri ile 2003 yılında Üniversitemde Sağlık Bilimlerinde Birincilik Ödülleri aldım. 2007 yılında Türkiye Klinikleri’nin “Omentum, Mezenter ve Retroperitoneal Cerrahi” Özel Sayısının editörlüğünü ve iki bölüm yazarlığını yaptım. 2008 yılında da “Laparoskopik Cerrahi” kitabının editörlüğünü ve yine başka kitaplarda da dört adet bölüm yazarlığı yaptım. Ayrıca, basım aşamasında olan üç ayrı kitapta beş adet bölüm yazarlığı görevlerini de yerine getirdim.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Özgürce düşünülenlerin, düşündüklerinin gerçekleştirildiği ve liyakat ve yeterliliğin temel alındığı bir sistem oluşturmak isterdim. Örneğin, herhangi bir öğretim üyesi eğer başarılı, gayretli ve üretken ise bu kişinin herhangi bir tanıdığı olmasa dahi Türkiye’deki en donanımlı üniversitelerde sorumluluklar alabileceği, oldukça objektif kriterlerin oluşturulduğu akademik ortamlar oluşturmayı düşünürdüm.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
esinlikle hayır. Zaten bana göre kişiler hiçbir dönem öğrenme sürecini tamamladım diye düşünmemeli. Kendi adıma yaşamımın sonuna kadar her geçen gün yeni bir değer öğrenme ve bunu da kendinden sonra gelenlerle paylaşma sürecine daima devam etmeyi planlıyorum.

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?
1997 yılının sonlarıydı. Kastamonu ili İnebolu ilçesine mecburi hizmet görevi için gelmiştim. İlçeye geleli birkaç gün olmuştu. İstanbul’dan sonra bu küçük şirin kasabaya beni alıştırmak amacıyla birkaç hekim arkadaş ile sahilde gezinti yaparken yanımızdan hızla bir ambulansın hastaneye doğru gittiğini gördük. Onlar bu görüntünün pek olmadığından bahsettiler. Ben ise tedirgin olduğumu söyledim ve kaldığımız öğretmen evine geri döndük. Resepsiyondaki görevli arkadaş hastaneden arandığımı söyledi. Hemen bir araçla hastaneye gittim. Acilin girişinde torakstan giriş yeri olan bir yaralının damar yolu açılarak sevk edilmek üzere olduğunu gördüm. Derhal içeriye geri aldım. Tansiyon nabzı alınmayan hastayı hemen ameliyata alma kararı verdim. Hiçbir özel donanımı olmayan bu sağlık kurumunda acilen hastaya torakotomi ve kalp onarımı yaptık. Toraks setini de bir serum seti ile yaptık. Postoperatif dönemde de herhangi bir problem olmayan hastayı 7 gün sonra şifa ile taburcu ettik. Dana sonraki günlerde bu vakanın yerel gazetelerde “Ölüyü dirilttiler” başlığı ile çıktığını gördük. Bu anı yaşamımdaki en özel anılarımdan birisidir.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?
Kısmen. Düzenli spor yapamasam da özellikle yaz döneminde bol bol açık havada tempolu yürümeyi seviyorum. Yine arada bir düzenli olmasa da futbol, tenis ve yüzme ile ilgileniyorum.

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?
Spor yapmayı ve televizyon izlemeyi seviyorum. Zaman zamanda sosyal kitaplar okumaya çalışıyorum.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Mutlaka. Ben Balık burcu olduğumdan dolayı duygusal tepkileri ve alışkanlıkları olan, bundan dolayı da keşkeleri çokça olan biriyim diyebilirim. Bunu sanırım mekanik nitelikteki cerrahlık mesleğimle dengelemeye çalışıyorum.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Hayır ama bundan sonraki dönemde daha fazla zaman ayırmaya çalışma konusunda karar aldım diyebilirim.

Teşekkürler.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer