AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. A. Suat Topaktaş
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. A. Suat Topaktaş

09 Mayıs 2016, Pazartesi

Prof. Dr. A. Suat Topaktaş

 

Akademisyen hem bilim adamı hem öğretmendir. Ahlaki ve insani değerler açısından da örnek olmalıdır

 

Özgeçmişinizi anlatır mısınız?

1953 yılında Ankara’da doğdum. İlk ve ortaokulu Sivas’ta bitirdim. Lisenin birinci sınıfını Sivas Kongresi’nin yapıldığı  Kongre Lisesinde okudum, 1970 yılında Balıkesir Muharrem Hasbi Koray Lisesinden mezun oldum. 1977 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim. 1977-1981 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde nöroloji ihtisası yaptım.  1982-1983 yılları arasında Kayseri Askeri Hastanesinde askerlik görevimi tamamladım. 1983-1985 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümünde uzman olarak görev yaptım. 1985 yılında  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalına yardımcı doçent olarak atandım. 1987 yılında doçent, 1992 yılında profesör oldum. Hâlen bu bölümde ana bilim dalı başkanı olarak görev yapıyorum. Evliyim ve iki çocuğum var.   

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir?

Hayatımda kendime örnek aldığım kişi olan dayım doktor olduğu için başka bir meslek düşünmedim.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

Bu mesleği, kendi yaşantısından, eşinden ve çocuklarından önde tutmak zorunda kalmak. Mesleğimizin zor olmasının nedeni budur.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

Akademisyen hem bilim adamı hem öğretmendir. Dolayısıyla örnek oluşturmalıdır. Ahlaki olarak, insani değerler açısından örnek olmalıdır.  Prezentabl olmalıdır. Çok okumalıdır.  Bilgisi hem derin hem geniş olmalıdır. Güncel bilgileri izlemelidir.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Nöroloji sanatını hocam Prof. Dr. Turgut Zileli’den öğrendiğim şekilde icra etmeye çalışıyorum. Araştırma yaparken objektiflik ve titizlik konusunda hocam ve arkadaşım Prof. Dr. Turgay Dalkara’yı örnek almaya çalışırım. Çalışma ortamını hem bilimsel hem de rahat hâle getirmeyi ise Hacettepe Farmakoloji öğretim üyesi, hocam ve ağabeyim Prof. Dr. Rüştü Onur’dan öğrendim.   

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de sağlık hizmeti hem devlet hastaneleri hem özel hastaneler, hem de üniversite hastaneleri tarafından veriliyor. Bu hastaneler bu hizmete birbirinden farklı şekilde katkıda bulunuyor. Hepsinin de yaptığı iş çok önemli ama bunlar birbirinin yerine geçemez. Şu andaki problem, halk ve yöneticiler tarafından, hepsinin aynı hizmeti veriyor sanılması veya aradaki farkın bilinmiyor gibi görünmesi ya da bilindiği hâlde dayatılıyor olmasıdır. 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

Kopenhag Üniversitesi Klinik Nörofizyoloji Bölümünde 1987-1988 yılları arasında 10 ay süreyle Prof. Dr. Trojaborg’un yanında EMG öğrendim. 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

Türkiye’de işimi severek yaptım ve manevi olarak doyuma ulaştım. Ancak, son yıllardaki hasta memnuniyeti odaklı sağlık sisteminin mesleğimizi olumsuz yönde etkilemesi nedeni ile keşke işimi yurt dışında sürdürüyor olsaydım, diye düşünmüyor değilim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Otuz üç tanesi SCI kapsamında olmak üzere toplam 70 yayınım var.

Branşınızda özel olarak ilgilendiğiniz konular nelerdir?

Bulunduğumuz şartlar gereği nörolojinin her konusu ile ilgilenmek durumundayım. Ancak EMG ve vasküler nöroloji asıl ilgi alanlarımdır.

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Çok sayıda anım var. Bunların bazılarını fakültemin ve Hacettepe’nin 14 Mart nedeni ile yayımlanan dergilerinde yazardım. Aklıma gelen kısa bir tanesini anlatayım. Bir gün biri kapımı çaldı ve “Doktor bey hastam var, diğer doktorlar bakmadı, bari sen bak, denize düşen yılana sarılır.” dedi. 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Beslenmede bir kısıtlama yapmıyorum. Ama her gün tam bir saat dışarıda, kışın da evde pedal çeviriyorum. Sigara kullanmıyorum.

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Gazetelerin satranç ve briç köşelerini inceler, sorulan problemleri çözmeye uğraşırım. Gençliğimde hem briç hem satranç oynardım ve her ikisinde de lokal turnuvalar kazanmıştım.

Anadolu işi el dokuması halı ve kilimleri, ayrıca  Türk ressamlarının tablolarını satın almaya çalışıyorum ve yıllar içerisinde her ikisinden de koleksiyon sahibi oldum. 33’lük ve 45’lik plaklardan, kasetlerden, CD ve DVD’lerden oluşan büyük bir müzik ve film arşivim var. Artık dijital müzik platformları ile ilgileniyor olsam da nadir bir şey bulursam alıyorum. Yıllar içerisinde oluşturmaya devam ettiğim büyük bir kütüphanem var ve bu kütüphane içerisinde ayrıca geniş bir çizgi roman arşivim var.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

Özel yaşantımda hayır.   Mesleki açıdan ise cevabı biraz önce vermiştim.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Birlikte geçirdiğimiz anların kalitesi yüksek oluyor ama süresi kısa oluyor.  

 En son okuduğunuz kitabın ve gittiğiniz sinema filminin isimlerini bizimle paylaşır mısınız?

Bir çok kişi gibi, ben de aynı anda birkaç kitaba birden başlıyorum. Şu anda David Lagercrantz’ın “Ben Zlatan İbrahimoviç” adlı kitabını bitirdim ve aynı yazarın “Örümcek Ağındaki Kız” adlı kitabında sona yaklaştım ama bitmesini istemiyorum. En son gittiğim film ise “Kocan Kadar Konuş” idi.

 

 Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer