AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Ahmet Bilge Sözen
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Bilge Sözen

25 Ocak 2011, Salı

Prof. Dr. Ahmet Bilge Sözen

“Akademisyen, meslek alanında olan gelişmeleri çok yakından takip etmesi yetmez, takip edilen kişi olmalıdır.”

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

Düzce 1965 doğumluyum. Düzce Pırpır Köyü İlkokulunda başladığım ilköğrenimimi İstanbul Hasip Dinçsoy İlkokulunda tamamladım. FMV Özel Işık Lisesini 1981 yılında bitirdim. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesinden 1987 yılında mezun oldum ve aynı yıl İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başladım. İhtisasımı 1992 yılında tamamlayıp İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Hastalıkları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde çalışmaya başladım. İç hastalıkları doçentlik unvanını 14 Nisan 2003 tarihinde kazandım. Kardiyoloji ihtisasımı 28 Kasım 2005 tarihinde İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Ana Bilim Dalında tamamladım. İç hastalıkları profesörü unvanını 2010 yılında aldım. Halen İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında görevime devam etmekteyim. Aralık 2010 tarihinde İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcılığı görevine atandım. İngilizce biliyorum, evli ve 1 kız çocuğu sahibiyim.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

Özel bir sebebi yok. Ailemin tavsiyesi ile seçtim diyebilirim. Fakat yaptığım seçimden memnunum.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

İnsan sağlığı ile uğraşıyor olmak ve yapacağımız bir hatada cana zarar vereceğimizi bilmek. Hastaların yanında hasta sahibinin de dertli olması, sistemdeki hatalardan hekimin sorumlu tutulması.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

Meslek alanında olan gelişmeleri çok yakından takip etmesi yetmez, takip edilen kişi olmalıdır.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Prof. Dr. Murat Tuzcu’yu takdir etmekteyim.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son zamanlarda yapılan düzenlemeleri oldukça yerinde buluyorum. Özellikle ilaç fiyatlarının düşürülmesinde kaydedilen başarıyı takdirle karşılıyorum. Çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi, bir hekimin birden fazla yerde çalışmasının kontrol altına alınması da olumlu gelişmeler, fakat sadece özel muayenehanede çalışmak isteyen hekimlere getirilmekte olan şartları biraz ağır buluyorum. Özel muayenehane açmayı düşünen bir hekim değilim, fakat iki yerde birden çalışmak istemeyen hekimlere bu kadar ağır şartlar getirilmemeliydi diye düşünüyorum. Muayenehanelere getirilen düzenlemelere devlet hastanelerinin hepsinde harfiyen uyulduğundan emin değilim. 

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

Hayır, kısmet olmadı.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

Hayır. Ülkemde çalışmaktan memnunum.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler: 15

Ulusal hakemli dergilerde yayınlanan makaleler

Yabancı dilde yayınlanan makaleler: 5

Türkçe yayınlanan makaleler: 16

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda sizce yapılması gerekenler nedir?

Yeterli seviyede bulmuyorum. Daha fazla derginin SCI’de yer almasının ve impaktlarının da daha yüksek olmasının gerektiğini düşünüyorum. Bu olmayacak bir şey değil, fakat sadece dergi yönetiminin çabalarıyla istenen düzeylere gelmesinin çok uzun süreceği kanaatindeyim. Ortada bir kısır döngü vardır. Yayın yapmak isteyen yazarlar SCI’de yer alan dergileri tercih ettiği için yerli dergilere yayın göndermekte istekli değiller, yüksek kalitede yazı gelmeyince yerli dergilerin sitasyon alma oranı düşük olmakta. Bu sorun ancak yazar-dergi iş birliği ile çözülebilir. Yazarlar yayınlarını gönderirken yerli dergiyi tercih ettiklerinde aslında ülkemize bir hizmet daha yaptıklarının bilincinde olmalılar. Ayrıca, dergilerin kadrolarına yurt dışında iyi tanınan kişileri alması da katalizör görevi görebilir.

 

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

Eğitim kalitesinin arttırılması için çaba gösterirdim.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

Bu soruya evet diye cevap verebilirim.

 

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

İntoksikasyon ile gelen bir hastama 29 ampul iv Atropin yaptıktan sonra sinüs ritmi elde etmem anındaki sevincimi unutamıyorum.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Beslenme konusunda dikkatli olduğum söylenemez, fakat spor yapmaya özen gösteriyorum.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Kitap okumayı çok sever, müzik dinlemek ve film seyretmekten hoşlanırım. Elimden geldiğince spor yapmaya çalışıyorum. Karatede siyah kuşak sahibiyim, 2009-2010 yıllarında Türkiye Wushu Aikido Federasyonu Eğitim Kurulu üyeliği yaptım. Halen düzenli olarak Aikido yapmaktayım.  

 

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

Hayır.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Son zamanlarda korkarım hayır.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) aydın görgün (öğretmen)
23.12.2013 08:42:29
Hocamızı iyi tanıdığımı söyleyebilirim.Çok daha verimli iş yapacağı yerlere layık olduğunu düşünüyorum.Benim endokardit tedavimdeki gayretlerini asla unutamam.Türkiyemiz için ve insanlık için Ahmet Bey gibi akademisyenlerin sayısının artmasını dilerim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer