AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Ahmet Rıfat Karasalihoğlu
    • “Akademisyen bilim üreten, etik ilkelere saygılı, çevresindekilere bilgi ve deneyimlerini aktaran, özgün düşünceye sahip uzman ve akademisyen yetiştiren kişi olmalıdır. Akademisyen öğrenme isteğini kaybetmemeli, kendini geliştirmeye ve güncellemeye devam etmeli.”

17 Ocak 2011, Pazartesi

Prof. Dr. Ahmet Rıfat Karasalihoğlu

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Rıfat Karasalihoğlu

 

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

1953 yılında İnebolu (Kastamonu)’da doğmuşum. İlk ve orta okulu İnebolu’da bitirdim.1971 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesini bitirdim.1977 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdim. Kulak Burun Boğaz ihtisasını İstanbul Üniversitesi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde yaptım ve 1980 yılında uzman oldum. Askerlik görevimi yaptıktan sonra 1983 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde yardımcı doçent olarak göreve başladım. 1986’da doçent ve 1992’de profesör oldum.1989 yılından beri Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktayım. 1993-1996 yılları arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, 1996-2002 yılları arasında iki dönem Tıp Fakültesi Dekanlığı ve 2002-2005 yılları arasında Tıp Fakültesi Cerrahi Bilimler Bölüm Başkanlığı görevlerini yaptım. Beş yıldan beri Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu üyesiyim. “European Laryngological Society”, Türk Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Derneği, “International Federation of Head Neck Oncologic Societies” ve Trakya Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği üyesiyim. Halen Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktayım.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir, seçtiğiniz için memnun musunuz?

Tıp mesleğini seçmeyi çocukluk yaşlarımdan itibaren hedef olarak belirledim. Bu seçimde çevremde gördüğüm başarılı hekimlerin de etkisi olduğunu düşünüyorum. Hekimlik mesleğinden ve KBB uzmanı olarak alanımdan memnunum.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

Mesleki uygulamanın fizik ve zihinsel yorgunluğa yol açmasını zor yan olarak kabul etmiyorum. Zira hastaların memnuniyetleri bunları unutturuyor. İşimizin yüksek riskli olması bir dereceye kadar zor yan olarak değerlendirilebilir. Akademisyen olarak ise güncel teknolojiye ulaşmadaki güçlükler ve dolayısıyla bunları eğittiğimiz kişilere aktaramama bir zor yan sayılabilir.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl Tanımlarsınız?

Akademisyen bilim üreten, etik ilkelere saygılı, çevresine karşı dürüst olan, çevresindekilere bilgi ve deneyimlerini aktaran, özgün düşünceye sahip uzman ve akademisyen yetiştiren kişi olmalıdır. Akademisyen öğrenme isteğini kaybetmemeli, kendini geliştirmeye ve güncellemeye devam etmeli, bilgi ve deneyimlerini meslektaşlarıyla paylaşmaktan kaçınmamalı, makale ve kitap yayınlamalı ve bunları arttırarak devam ettirmelidir.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Yurt içi ve yurt dışında yetişmemizde emeği geçen, bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşan pek çok ustamız benim için örnek oluşturur.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tanı ve tedavi araç gereç eksiklikleri, kadro sorunları, güncel teknolojiyi azami ölçüde kullanamama, gelir dengesi bozuklukları, yeni getirilmesi düşünülen performansa dayalı gelir sistemi, hastane hizmetlerinin yürütülmesindeki maddi ve manevi yetersizlikler, uzman ve öğrenci yetiştirmedeki sağlık eğitimiyle ilgili eksiklik ve düzensizliklerin hastayı, eğitileni, hekimi ve akademisyeni pek çok yönden olumsuz etkileyebileceğini düşünüyorum.

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

Kısa süreli kurslar, kongre katılımları ve klinik gözlemci olarak bulunma anlamında evet.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

Gelişmiş ülkelerdeki çalışma ortamı ve yapılan uygulamaların bizdekilerden çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Mesleğimi ülkemde sürdürmeyi ve ülkemiz insanına yararlı olmayı tercih ediyorum.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Yurt içi 120 ve yurt dışı 33 yayımlanmış makalem var. Ayrıca yayımlanmış iki ulusal kitabım var.

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz?Bu konuda sizce yapılması gerekenler nedir?

Türkiye’de tıbbi yayıncılık kişisel özveriler ve mali yardım arayışlarıyla geçiyor. Bunlara karşılık son yıllardaki atılımları yadsımamak gerekir. Aralarında SCI dizinlerinde yer alanlar dâhil sınırlı sayıda dergimiz var. Daha önce altı yıl benim de editörlüğünü yaptığım Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi son iki senedir SCI dizinine girmeyi başardı. Uğraşılar arttıkça yayıncılığımızın daha da iyiye gideceğine inanıyorum. Ayrıca çeşitli tıp konularında çok yazarlı kitapların yayınlanma sayısı da artmaya başladı. Uluslararası kabul gören kitapların çevirilerinde de artışlar var. Bunların teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

YÖK başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

Üniversitelerin daha çok bilimsellik ve özerkliğe, öğretim üyelerinin standartlara daha uygun bir yaşam düzeyine ve öğrencilerin daha etkili bir öğretim şekline gereksinimleri olduğunu düşünmekteyim. Üniversitelerin dünya standartlarında bilim üretebilmeleri, ülkeyi çağdaş seviyeye taşıyacak daha nitelikli elemanlar yetiştirebilmeleri, öğretim elemanlarının yaşam ve çalışma koşullarının olabildiğince geliştirilmesi için her türlü olanağın sağlanmasının idealim olduğunu söyleyebilirim.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

Ulaştığım noktadan memnunum, ancak bilimsel gelişmelerin sürekliliği doğrultusunda hedefe ulaşma kavramının olamayacağını düşünüyorum. Yeni bir ivme ile sürekli gelişmeleri izleme ve meslektaşlarına aktarmanın en önemli hedef olduğunu düşünüyorum.

 

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Yirmi yıl öncesi bir gece eşimi doğum için fakülte hastanemize getirmiştim ve doğumhane katında bekliyordum. Yandaki ameliyathaneden aceleyle çıkan anestezi nöbetçi asistanının hastayı entübe edemediğini ve acele trakeotomi yapmamı istediğini hiç unutmam. Hemen nöbetçi KBB asistanı ile acil trakeotomiyi yaptım. Mesleğim gereği çok trakeotomi yaptım ama en heyecanlı olanı da buydu.Trakeotomiden entübe edilerek hastanın anestezisi ve operasyonu tamamlandı. Ben de yandaki ameliyathanede doğum için refakatime döndüm ve bir oğlum oldu. Hekimler her zaman acil bir olguyla karşılaşabiliyorlar ve yaptıkları hayat kurtarıcı girişim onlara mesleksel bir memnuniyet kazandırabiliyor.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Mümkün olduğunca özen gösteriyorum, zira bu meslekte aktif çalışma bunu gerekli kılıyor.

 

Tıp dışında uğraşılarınız ya da hobileriniz var mı?

Tıp dışında günlük yürüyüşler, bahçe bakımı, seyahat etme ve fotoğraf çekme başlıca ilgilendiklerim arasındadır.

 

Hiç keşke dediniz mi, pişmanlıklarınız oldu mu?

Bireylerin keşke diyecek kadar olmasa da değiştirmeyi arzu edeceği öğelerin olması doğaldır. Önemli olan bunların tekrarlanmaması ve yeni kazanımlara yol açmasıdır.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz.?

Aileme yeterince zaman ayırabildiğimi ve ayıramadığım zamanlarda da elden geldiğince telafi etmeye çalıştığımı düşünüyorum. Eşim çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve öğretim üyesi. Anne, baba hekim olunca işler biraz daha zorlaşıyor. Ama aile bireyleri de bir süre sonra buna uyum sağlıyor.

 

Teşekkürler

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer