AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Ahmet Turan Işık
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Işık

14 Nisan 2016, Perşembe

Prof. Dr. Ahmet Turan Işık

 

Prof. Dr. Işık:Akademisyenliğin hekimlik pratiğinden en önemli farkı, edinilen bilgi ve tecrübenin gençlere aktarılmasıdır”

 

 Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

İlk ve orta öğrenimimi Sivas’ta tamamladım. 1995 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Askeri Tıp Fakültesini bitirdim. 2002 yılında iç hastalıkları uzmanlık eğitimini alarak iç hastalıkları uzmanı, 2007 yılında da geriatri yan dal eğitimini tamamlayarak geriatri uzmanı oldum.

Yaşlılarda kognitif bozukluklar ve Alzheimer hastalığı başta olmak üzere demans (bunama) sendromları üzerine gerek yurt içi gerekse yurt dışında mezuniyet sonrası eğitimini tamamladım.

Aralık 2006 tarihinde doçent, Mart 2012 tarihinde de profesör unvanlarını aldım. Hâlen Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde yarı zamanlı öğretim üyeliği görevini de yürütmekteyim.    

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? 

Babamın yönlendirmesi oldukça etkili oldu.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

Bir geriatrist olarak, insan hayatının medikopsikososyal kayıpların ön planda olduğu bir dönemindeki bireylerle uğraşmak her zaman kolay olmuyor.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

Akademisyenliğin hekimlik pratiğinden en önemli farkı, edinilen bilgi ve tecrübenin daha gençlere aktarılmasıdır. Hatta bu aktarım öyle olmalıdır ki; gençler en az mevcut akademisyenler kadar iyi bir noktada olmalı ve mutlaka bayrağı daha ileri noktalara taşıyabilmelidirler. Bu nedenle mevcut feodal akademisyenlik anlayışının değişmesi gerekiyor.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu konuyu bir geriatrist gözüyle ele almak istiyorum. Mevcut sağlık düzenlemeleri özellikle geriatristler ve geriatrik bireyler için oldukça yetersiz. Bu konular ancak yaşlılar haftasında ya da bayramlarda huzurevi ziyaretleri sırasında gündeme getiriliyor ama pratikte lokal idarelerin uyguladığı 65+ kartının ötesine geçemiyor.

Ülkemizdeki sağlık güvence sistemi için bile geriatrist ve geriatrik birey oldukça yeni kavramlar. Şunu da belirtmek gerekir ki; tıp fakültelerinde de geriatrinin kavramsal olarak tam anlaşıldığını söylemek mümkün değil. Bununla birlikte, 10 yıl öncesine göre bu konuda iyi gelişmeler sağlandı; bütün bu olumsuzlukların önümüzdeki dönemlerde iyileşeceğine olan inancımın da tam olduğunu belirtmek isterim.

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

Saint Louis Üniversitesi Psikiyatri-Nöroloji Departmanı Demans Biriminde çalışma fırsatım olmuştu.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

Yurt dışındaki meslektaşlarımın yaptıkları işin maddi ve manevi karşılığını tatmin edici düzeyde aldıklarını biliyorum ama insanın kendi vatanında hizmet etmesinin her şeye rağmen ayrı bir hazzının olduğunu düşünüyorum.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış 100’den fazla makalem var. Ayrıca,17 adet yurt içi ve yurt dışı yayımlanmış kitap editörlüğüm/yazarlığım bulunmakta.

 

Branşınızda özel olarak ilgilendiğiniz konular nelerdir?

Yaşlılarda kognitif bozukluğa neden olan Alzheimer hastalığı, Lewy cisimcikli demans, vasküler demans ve normal basınçlı hidrosefali başta olmak üzere yaşlılarda sık görülen demans (bunama) sendromları üzerine hem deneysel hem de klinik çalışmalarıma devam etmekteyim.

 

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Alkol almayı çok seven bir erken evre Alzheimer hastasına, çok fazla alkol tüketmesinin uygun olmadığını, almak isterse günde sadece bir kadeh kırmızı şarap alabileceğini söylemiştim. Hastanın eşi 10 gün sonra beni aradı ve “Hocam, bu adama bir kadeh şarap alabilirsiniz dediniz, eve dört kasa kırmızı şarap aldırdı ve her gün küfelik durumda sarhoş,” dedi. Ben de günde bir kadeh şarabın bunu yapamayacağını söyleyince hastanın kadeh olarak en az yarım litrelik büyük bir bardağı kullandığını öğrendim. Artık böyle bir öneride bulunurken 120 mL’lik standart bir ölçüyü belirtiyorum.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Düzenli olarak spor yapıyorum. Ayrıca beslenmeme de elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Yelken benim önemli uğraşı alanımdır.

 

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

Yukarıda bahsettiğim problemleri yaşarken, geriatri yerine başka bir yan dal seçseydim dediğim oluyor.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Elimden geldiğince çocuklarımla vakit geçirmeye çalışıyorum ama yeterli olduğunu söylemek mümkün değil.

 

En son okuduğunuz kitabın ve gittiğiniz sinema filminin isimlerini bizimle paylaşır mısınız?

“Elveda Güzel Vatanım” ve “The Hateful Eight”.

 

Son olarak özellikle eklemek istediğiniz bir bilgi var mı?

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalında  “Yaşlanan Beyin ve Demans Ünitesi”ni hayata geçirdik. Bu ünite, diğer unsurlarının yanı sıra hem beyin bankası hem demans sendromları için BOS laboratuvarını hem de bakım veren birimini içerisinde bulundurması yönüyle ayrıcalık arz etmektedir.

 

Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer