AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Ali Gürbüz
    • “Cerrahi branştaki bir akademisyen, öncelikle  bildiği ve öğrendiği cerrahi uygulamaları en iyi şekilde yapabilmeli, mesleki tecrübelerini asistanlarına aktarabilmelidir.”

03 Nisan 2011, Pazar

Prof. Dr. Ali Gürbüz

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Prof. Dr. Ali Gürbüz

 

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

30 Kasım 1956 İstanbul doğumluyum. Ancak erken yaşta asıl memleketimiz olan Kula’ya taşındık. İlk, orta ve lise eğitimimi  küçük, fakat tarihi özellikleri zengin kasabada tamamladım. Sonra Ankara yıllarım başladı. Önce Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve aynı yerde göğüs kalp ve damar cerrahisi asistanlığı.

1987’de Koşuyolu Kalp Hastanesinde başasistanlık sonrası GATA Haydarpaşa’da yedek subaylık. 1994’te şef muavini ve doçent oldum. 1999’da  klinik şefi olarak İzmir Atatürk ve Araştırma Hastanesine atandım. İki yıl aynı hastanede başhekim olarak idari görevde bulundum. 2010 yılında profesör oldum. Halen İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi olarak görev yapmaktayım. Ayrıca Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulunda yer almaktayım.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

Çok özel bir nedeni yok. Aslında çocukluk yıllarımda mühendis olmak istiyordum. Ancak üniversite sınavlarında en yüksek puanlı yer Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi olduğu için birinci  sıraya orayı yazmıştım. Tabii ki şimdi çok memnunum.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

Kalp cerrahisinde zaman zaman hasta kaybetmek olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda hem çok emek harcayıp hem de hastayı kaybetmek beni çok üzmektedir. Diyebilirim ki işimizin en zor tarafı budur.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

Bir cerrahi branştaki akademisyen öncelikle, bildiği ve öğrendiği cerrahi uygulamaları en iyi şekilde yapabilmeli ve bu konudaki mesleki tecrübelerini asistanlarına aktarabilmelidir. Bilim üretebilmeli ve bunu yurt içi ve yurt dışındaki meslektaşları ile paylaşabilmeli, tüm gelişmeleri yakından takip edebilmeli ve uygulayabilmeli. Etik ve ahlaki değerleri önemsemeli ve bütün bu doğrular kapsamında asistan yetiştirebilmeli.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Türkiye’de kalp cerrahisinin kurucu hocalarından Prof. Dr. Aydın Aytaç ve Prof. Dr. Yüksel Bozer’in yanında yetiştim. Ancak cerrahi olgunluğa Prof. Dr. Cevat Yakut’un yanında ulaştım. Her birinin birçok olumlu meziyetinden tabii ki etkilendim ve örnek aldım.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Olumlu olarak değerlendiriyorum. Özellikle halkın sağlık hizmetlerine ulaşması çok kolaylaştı. Gerek özel hastaneler gerekse de eskiye göre daha yenilenen ve yüksek kalite standartları ile çalışan kamu hastaneleri bu boşluğu kapattı.

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

Birçok kereler yeni uygulamaları öğrenmek ve kurs görmek amacıyla gittim. Nitekim bunların sonucunda Trans Arteriyel Valv İmplantasyonu (TAVİ) uygulamasını  Türkiye’de ilk defa bir kamu hastanesinde gerçekleştirdik. Endovasküler uygulamalar konusunda da Türkiye’de lider kliniklerden biri olduk.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

Hayır. Ülkemde çok mutluyum.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Çalıştığım klinik, bilimsel çalışmalara çok önem veren bir klinik. Bu bağlamda hem cerrahi uygulamalarımız hem de bilimsel çalışmalarımız üst düzeyde. Şu ana kadar 75 yurt dışı yayın 170 yurt içi yayın ve 5 adet de kitap bölümü yazarlığım mevcuttur. Ayrıca 500’e yakın uluslararası düzeyde prezentasyon ve poster bildirilerimiz mevcut.

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda sizce yapılması gerekenler nedir?

Son yıllarda çok olumlu gelişmeler var. 2005-2009 yılları arasında Türk Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi dergisi baş editörlüğünü yaptım. Bu süre içinde dergiyi SCIE kapsamına aldırmayı başardık. Bunun yanında Türkiye’den bazı dergiler de bu kapsama girdi. Böylece akademik yükselmeler için meslektaşlarımızın daha kaliteli yazılarını Türk dergilerinde yayınlama imkânı oluştu. Şunu unutmamak gerekir ki, bir derginin kalitesi, dergiye gelen yazıların kalitesi ile doğru orantılıdır. Kalite arttıkça dergilerimizin impakt faktörü de yükselecektir.

 

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

Hiç böyle bir düşüncem olmadı. Ancak hangi yöntemle seçilirse seçilsin, rektörlerin bir dönem için 5 ya da 6 yıl süreyle  seçilmesini eskiden beridir daha uygun bulduğumu belirtmek isterim.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

Tüm hedeflere ulaştım demek çok zor. Çünkü bir hedefe ulaşınca başka hedefler ortaya çıkıyor. Bu da hem yaşamda dinamizmi hem de heyecanı sağlıyor.

 

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Tabii ki pek çok var, hangi birini anlatayım bilemiyorum.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Kötü alışkanlığım yok. Kiloma dikkat ediyorum. Beslenme konusunda asgari özeni gösteriyorum. Yürüyüş dışında spor yapamıyorum.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Özellikle yaz aylarında deniz ile uğraşmayı seviyorum ve vakit yaratıyorum. Ayrıca dostlarımla birarada olmak ve onlarla sohbet etmek de beni mutlu ediyor.

 

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

Yaşam çizgimde önemli pişmanlıklarım yok. Dünyaya yeniden gelsem yine aynı okuduğum okulları, aynı mesleği, aynı arkadaşlarımı, aynı ailemi ve özellikle aynı eşimi seçerim.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Evliyim ve 3 çocuğum var. Meslek hayatımın ilk yıllarında çok çalışma ve nöbetlerden ilk 2 çocuğuma daha az zaman ayırabildim. Ancak şimdi aileme ve özellikle 3’üncü çocuğuma daha çok zaman ayırabiliyorum.  Bu da beni çok mutlu ediyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer