AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Ali Ünal
    • Akademisyen bilimsel yönden yeterli, çok iyi öğrenci yetiştiren, mesleğini en iyi şekilde icra eden, çok iyi araştırmalar yapan, üreten ve kliniğini, fakültesini, üniversitesini ülke ve dünya çapında temsil eden bir bilim adamı olmalıdır.

01 Mayıs 2011, Pazar

Prof. Dr. Ali Ünal

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ünal

 

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

1990 yılında Erciyes Üniversitesinde, Hematoloji-Onkoloji Kliniğinde çalışmaya başladım. 1991 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kök Hücre Nakli Merkezinde, 1993 Yılında Londra Hammersmith Hastanesi Kök Hücre Nakli Merkezinde ve Onkoloji Kliniğinde çalıştım.

1996-2004 yılları arasında Erciyes Üniversitesi MK Dedeman Hematoloji-Onkoloji Hastanesi ve Kemik İliği Nakli Merkezi Kurucu Başhekim Yardımcısı olarak çalıştım. Bu merkezde 1998-2010 yılları arasında, 250 otolog, 250 allojeneik olmak üzere 500’ün üzerinde kök hücre nakli yapılmıştır.

2000 yılında, Kudüs Hebrew Üniversitesi, Hadassah Hastanesi Kanser İmmünoterapi ve Kök Hücre Tedavileri Merkezinde çalıştım.

2001 yılından sonra deneysel hematoloji-onkoloji, tümör immünoterapisi ve Kök Hücre Tedavileri alanında araştırmalar yaptım. 2001-2004 yılları arasında, Kayseri’de deneysel-hematoloji-onkoloji kongreleri, tümör oluşturma ve hayvan deneyleri ile ilgili “workshop”ları düzenledim.

Ulusal Hemaferez Derneği Başkanı ve ATOD, ESMO, ASH, THD, EHA, ISH Derneklerinin üyeliğim bulunmaktadır.

Hematoloji ve onkoloji alanındaki bilimsel dergilerde yayın kurulu üyeliklerim mevcut olup, uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış 133 makalem, uluslararası ve ulusal kongrelerde sunulmuş 180 tebliğim mevcuttur.

Halen Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı ve Kök Hücre Tedavi Merkezinde görev yapmaktayım.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

Tıp mesleğini sevdiğim için seçtim. İnsanlara yardımcı olmak ve hastalıklarını tedavi etmek çocukluk çağından bu yana içimde bir özlemdi.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

Hastalıklar karşısında çaresiz kaldığımız anlar işimizin en zor kısmıdır. Ayrıca, yıllarca tedavi ettiğimiz ve iyileştirdiğimiz bazı  insanların, hastalığın kötüye gitmeye başladığı veya kaybedildiği zamanlardaki vefasız davranışlarıdır.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

Bilimsel yönden yeterli, çok iyi öğrenci yetiştiren, mesleğini en iyi şekilde icra eden, çok iyi araştırmalar yapan, üreten ve kliniğini, fakültesini, üniversitesini ülke ve dünya çapında temsil eden bir bilim adamı olmalıdır.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Tıp mesleğinde, Kurucu Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Hulusi Köker Hocamız örnek aldığım bir şahsiyettir. Üniversitemizin, hastanemizin ve kliniklerimizin kuruluşunda büyük çabaları olmuştur. Babacan tavırları ile iç hastalıkları kliniklerine ve öğretim üyelerine örnek bir hoca olmuştur.  

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sağlık ortamının iyiye gideceğini düşünüyorum. Her zaman, mesleğimizi çok iyi icra edecek ortam olacaktır.  Ancak, son yıllarda, özelleştirmeye doğru gidişin, doktorları mesleğini yapan birer bilim adamı olmaktan çıkarıp, hastanede çalışan birer emekçi haline getirmesinden korkuyorum.

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

Evet. Londra’da, Hammersmith Hastanesinde ve Kudüs’te Hadassah Hastanesinde çalıştım.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

Kısa süreyle evet.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Yurt dışında 48, yurt içinde ise yayımlanmış 85 makalem mevcuttur. Ayrıca uluslararası ve ulusal kongrelerde sunulmuş 180 tebliğim mevcuttur.

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda sizce yapılması gerekenler nedir?

Son yıllarda dergilerimizin, uluslararası camiada kabul görmesi ve uluslararası indekslere girmesi sevindiricidir. Aynı oranda Türk bilim adamlarının da yayınlarının sayısının ve niteliğinin arttığını görmekteyiz.

 

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

Sağlık Bakanlığının üniversitelere, üniversite öğretim üyelerine ve üniversite hastanelerine bakış açısını değiştirirdim.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

Kısmen evet. Kanser tedavisi, tümör aşısı ve kök hücre araştırmaları konusunda çalışmalarımı tamamlamak istiyorum. Kanser tedavisinde; kemoterapi ilaçlarının yerini bir gün, hedefe yönelik tedaviler, tümör aşısı ve kök hücre tedavilerinin alacağını düşünüyorum.

 

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Mesleğimin ilk uzmanlık yıllarında bir hayvan deneyi yapmıştık ve sonuçlarını ulusal kanser kongresinde sunduk. Çalışmamız birincilik ödülü almıştı. Ancak Erciyes Üniversitesini EÜ harfleri ile kısalttığımızdan, jüri üyeleri bizim çalışmaya Ege Üniversitesi olarak ödül vermişti ve bu şekilde ilan etmişti. Jüri başkanı hocamıza durumu anlatabilmek için kimliklerimizi ve çalışmanın orijinal metnini göstermek zorunda kalmıştık. Çok şaşırmıştı.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Geçmişte (maalesef) hayır. Yirmi altı yıl süreyle çok yoğun çalıştım. Ama şimdi sağlığıma daha fazla özen göstermeye çalışıyorum. Yapacak çok işimiz var.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Evet. Spor, yüzme, kayak ve müzik.

 

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

Evet. Ama benimle kalsın.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Mesai saatleri dışında evet.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer