AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu
    • “Bir akademisyen ülkesinin ve çalıştığı yerin koşullarını zorlayarak da olsa yaşamını bilime adamalı, ama günlük yaşamın gerçeklerinden de kopmamalıdır.”

27 Mart 2011, Pazar

Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

1986 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum, 1992 yılında göğüs hastalıkları ve tüberküloz uzmanı, 1996’da doçent, 2001 yılında profesör oldum. Halen Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi  Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapıyorum. Astım ve KOAH alanında özel olarak  çalışmakta, bu alanda uluslararası çalışmalar yürütmekte, ulusal ve uluslararası danışma kurullarında yer almakta ve davetli konuşmacı olmaktayım. 2001-2004 yılları arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesinde dekan yardımcılığı yaptım.

2004-2010 yılları arasında Türk Toraks Derneği (TTD) Yönetim Kurulu Üyeliği  görevini yürüttüm. TTD Astım ve Allerji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu ve European Respiratory Society Avrupa Solunum derneği (ERS) Astım ve Allerji Çalışma Grubu üyesiyim. 2008 yılında ERS Türkiye Delegesi seçildim, halen bu görevi sürdürmekteyim ve ERS Üyelik Komitesinde görevliyim.

“Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma (ARIA)” organizasyonu  Yönetim Kurulu üyesiyim.

Dünya Sağlık Örgütü, “Global Alliance against Respiratory Diseases (GARD)” Yönetim Kurulu Üyesiyim.

GARD Türkiye Koordinatörü ve  GARD Türkiye Yönetim Kurulu başkanıyım.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kronik Havayolu Hastalıkları (Astım-KOAH) Ulusal Kontrol Programı yürütücüsüyüm.

Göğüs hastalıkları alanında pek çok bilimsel dergide editörlük ve danışma kurulu üyeliği yapıyorum. Türk Toraks Derneği, Avrupa Solunum Derneği (ERS) ve Amerikan Toraks Derneği (ATS) mesleki üyesidir. Ayrıca Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Tıp Eğitimi Derneği, AIDS Savaşım Derneği üyesiyim.

28 ve 24 yaşlarında  iki çocuk annesiyim.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

Bornova Anadolu Lisesinde okurken verilen bir rehberlik testinde  o ana kadar hiç düşünmediğim halde “Tıptan başka bir meslek seçmemelisiniz” şeklinde çok iddialı bir sonuç çıkmıştı. Düşüncemi değiştiren bu oldu, iyi ki de değişmiş. Çok mutluyum, gerçekten başka bir şey yapamazmışım gibi hissediyorum.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

Hem akademisyenliği hem de klinik pratiği  bir arada yürütmek bizim ülkemize özgü bir şey. Rutin işlerin arasında akademik hayatta güncel kalabilmek oldukça özveri gerektiriyor. Şu an sağlık sistemindeki belirsizlik ve değişiklikler de zorluğu artırıyor.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

Ülkesinin ve çalıştığı yerin koşullarını zorlayarak da olsa bir akademisyen yaşamını bilime adamalı, ama günlük yaşamın gerçeklerinden de kopmamalıdır. İnsan yetiştirmeli, ürün ortaya koymalı ve eser bırakmalıdır.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Müzeyyen Erk ve Ülkü Bayındır yukarıda saydığım bilim  insanı ve insan özelliklerine hayran olduğum hocalarımdır.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şu günlerde biraz karamsarım, önümüzü göremiyoruz. Performans sisteminin üniversiteler için hiç uygun olmadığını ve bizi asli amaçlarımızdan uzaklaştıracağı endişesini taşıyorum.

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

Katıldığım toplantılar dışında hayır.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

Ailem benimle birlikte olabilseydi isterdim. Ama birkaç kez bu şans elime geçmesine rağmen onlardan ayrılma kaygısıyla cesaret edemedim. Çocuklarım küçükken öncelik hep onlarındı. Artık da yaşım nedeniyle geç olduğunu düşünüyorum.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Türk ve yabancı literatürde yayınlanmış 160 civarında makalem mevcuttur.

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda sizce yapılması gerekenler nedir?

Daha çok yapılması gereken olduğunu, ama son yıllarda ciddi çabalar olduğunu düşünüyorum. Uluslararası indekslere girebilmek için standartların yükseltilmesi gerekiyor.

 

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

Üniversiteleri tamamen özerk hale getirir, yitirdiğimiz bilimsel ve akademik özgürlüğü geri getirmeye çalışırdım.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

Evet. Özellikle son yıllarda ülkenin akciğer sağlığı alanında daha elle tutulan bir şeyler yapabildiğimi hissediyorum, umarım sürdürebilirim.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Elli yaşlara yaklaştığım şu günlerde buna daha çok özen göstermeye çalışıyorum. Sağlıklı beslenip, spor yapmaya ve de beni mutlu edecek etkinliklerde bulunmaya özen gösteriyorum. Doğa sporlarını çok seviyorum.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Spor yapıyorum. Amatörce yemek ve şarap kursları alıyorum, bu konuda okuyorum, izliyorum; emeklilikte bir restoran açma hayalim var. Bazı sosyal derneklerde çalışıyorum, hayvanları çok seviyorum, onlarla vakit geçiriyorum. Çok güzel bir kızım var (Fındık) onunla zaman geçirmek en sevdiğim şeylerin başında geliyor.

 

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

Çok mutluyum, ki geriye dönüp baktığımda  hiç demedim.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Çocuklarım oldukça büyük ve kendi yaşamlarını kurmuş oldukları için güzel bir arkadaşlık ilişkimiz var. Mümkün olan her anda bir araya gelip sohbet ve gezi şansını yakalamaya çalışıyoruz. Yaşamın bu evresinde böyle bir  ilişki çok keyifli imiş.

 

Teşekkürler

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer