AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Cevat Yakut
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cevat Yakut

02 Mart 2009, Pazartesi

Prof. Dr. Cevat Yakut
Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cevat Yakut

Mete Generaloğlu/AnkaraÖz geçmişinizi anlatır mısınız?

1942 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesinde dünyaya geldim. Beypazarı İstiklal İlkokulu, Beypazarı Ortaokulu ve İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirdim. 1960-1966 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine devam ettim. Fakülteyi 1966 yılında bitirerek aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde, genel cerrahi ihtisasına başladım. 1970 yılında ihtisasımı tamamlayarak aynı yıl Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinde göğüs kalp ve damar cerrahisi İhtisasına başladım. 1970- 1973 yılları arasında göğüs kalp ve damar cerrahisi üst ihtisasını tamamladım. 1974-1975 yılları arasında askerlik görevim sırasında Mareşal Çakmak Hastanesinde Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olarak çalıştım. 1975 yılında Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesindeki görevime dönerek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Başasistanlığı kadrosuna, 1978 yılında Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Şef Yardımcılığı kadrosuna atandım. 1985 yılında Koşuyolu Kalp Hastanesinin kuruluş aşamasında Dr. Kemal Bayazıt ve Dr. Mehmet Özdemir ile birlikte görev aldım. 1986 yılında Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Şefliğine atanarak Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahi Bölüm Başkanlığı görevini yürüttüm. 1986 yılında Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Doçenti oldum. 1989 yılında Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği görevine atandım. Kamu görevim süresince başhekimlik görevimi sürdürdüm. 2000 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kardiyovasküler Cerrahi Anabilim Dalına Profesör kadrosunda atandım. 2001-2002 yılları arasında Azerbaycan’da Bakü Merkezi Klinik Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Genel Koordinatörü olarak çalıştım. Mersin Devlet Hastanesi ve Samsun Devlet Hastanesinde Kalp Cerrahisi Ünitelerinin kuruluş aşamaları ve devamında koordinatör başhekim olarak görev yaptım. 2001-2005 yılları arasında 2 dönem Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanlığını ve dergisinin editörlüğünü yürüttüm. Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Üyeliği, Ulusal Vasküler Cerrahi Derneği Üyeliği, Türk Kardiyoloji Derneği Üyeliği, Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Danışma Kurulu, Ulusal Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Üyeliği, “International Society of Cardio-Toracic Surgeons (ISCTS)”, International College of Angiology dahil birçok dernek üyeliklerim bulunmaktadır. Başta Koşuyolu Heart Journal editörlüğü olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası bilimsel yayında yayın kurulu üyeliği yapmaktayım.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

Lise eğitimim sırasında mühendislik eğitimi almak istemiştim ama, tıp fakültesi sınavını kazanınca, hekimlik mesleğine ısındım ve çok sevdim.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

Severek yapıldığında zorluk söz konusu değildir.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?
Akademisyen bilim ürettiği kurumun bilim dünyasında varlık göstereceği, bilimsel bir kurum olarak anılmasını sağlacak üretkenlikte bilimsel çalışmalar yapan, kendine özgü yöntem ve metodolojisi olan, bilimsel çizgiden ayrılmayan, eğitim işlerine, öğretimi geliştirmeye meraklı, bilgi, beceri ve deneyimini meslektaşları ve öğrencileri ile paylaşan, dünyadaki yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri eş zamanlı olarak izleyen, başarıyla uygulayan, yazılı ve sözlü bilimsel katılımları olan, yüksek başarıyı hedefleyen biri olmalıdır.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Cerrahide usta çırak ilişkisi içinde feyz aldığım hocalarımdan, cerrahi üslubumun doğması sırasında temel eğitimimi almama, bunun yanı sıra hocalarım ve meslektaşlarım arasında söz sahibi olanlar cerrahi görgümün artışına, literatür bilgileri ve dünyada ön planda olan merkezler gelişmeleri takip etmekte kaynak oluşturmuşlardır.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de sağlık ortamı yeniden yapılanma sürecinin tamamlanması ile daha iyi bir raya oturtulabilecektir.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

Yurt dışı mesleki deneyimim 2 aylık periyodlarla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa’da önde gelen kalp merkezlerinin ziyaret edilmesi şeklinde olmuştur.

Yurt dışında aynı işi yapmak istermiydiniz?

Yurt dışı çalışmayı asla düşünmedim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Yayımlanmış olan 585 makalemin 207’si saygın SCI ve SCI Expended indeks kapsamında yer alan uluslararası dergilerde, 378’i TÜBİTAK dizininde yer alan ulusal dergilerde yayınlanmış olup, yayınlarım 255 kez “Citation Index”te yer alarak kaynak gösterilmiştir. 445’i uluslararası kongrede, 812’si ise ulusal kongrede olmak üzere toplam bin 257 adet bilimsel çalışmam sunulmuştur.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?

Koşuyolu Kalp Hastanesi Başhekimliği dönemimde bir kalp akademisi formasyonu ile Kardiyovasküler Cerrahi, Kardiyoloji ve Anestezi ve Reanimasyon Kliniklerinden Türkiye’nin her tarafında başarı ile görev yapan toplam 183 uzman yetişmiştir. Kardiyovasküler Cerrahi Kliniğinden 10 profesör, 19 doçent olmak üzere toplam 66 kalp Damar Cerrahisi uzmanı yetişmiş olup, yetişmiş uzmanlardan 17’si halen hastanemizde görev yapmakta, 49 uzman ülkemizin değişik yörelerinde hizmete devam etmektedir. Kardiyoloji Kliniğinde 10 profesör, 19 doçent olmak üzere toplam 87 Kardiyoloji uzmanı yetişmiş, bu uzmanlardan 17’si halen hastanemizde görev yapmakta olup, 70 uzman farklı hastanelerde çalışmaktadır. Anestezi ve Reanimasyon Kliniklerinden toplam 30 uzman yetişmiş olup, 7 uzman hastanemizde kardiyak anestezist olarak görev yapmakta, diğer 23 uzman çeşitli kurumlarda görev yapmaktadır. Halen Kardiyovasküler Cerrahi kliniğinde 27 asistan, Kardiyoloji kliniğinde 47 asistan ve Anestezi ve Reanimasyon Kliniğinde 70 asistan uzmanlık eğitimlerini sürdürmektedir.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

Dünyada mevcut bilimsel akım ve öngörülerin tekrar sınandığı, bilimsel felsefe metodolojisinin tümevarımdan tümdengelime değiştiği çağdaş bilim anlayışı doğrultusunda bilimsel ve akademik dünyanın düzenlenmesi düşüncesini taşımaktayım. Harvard Üniversitesi emekli dekanlarından birinin vurguladığı, ABD’de faaliyet gösteren 3 bin 200 üniversite içinde gerçek bilimsel ölçütlere uyan 50 kadar üniversite bulunduğu gerçeğinden yola çıkarak ülkemizde de kuruluş şemaları yeniden tartışılarak düzenlenecek lisans düzeyinde mesleki eğitim verecek çok sayıda üniversite kurulması, yanı sıra araştırma ve yeni bilimsel alanlara odaklı gerçek anlamda bilim üretecek enstitülerini barındıran az sayıda üniversite açılması şeklinde olmalıdır.
Konu ile ilgili görüş ve düşüncelerimi bir rapor halinde Yüksek öğretim Kurulu (YÖK)’na sunmayı planlıyorum.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

Mesleğimde hizmet yönünden hedeflediğim yere ulaşabildim. Her ne kadar YÖK ölçütlerine göre bilim adamı olarak deklare edilsem de, kendimi bilim adamı olarak yeterli görmediğimi, kendimi bilim adamı olarak değil, iyi bir hekim olarak ifade ettiğimi söylebilirim.

Mesleğinizle ilgili bir anınızı anlatır mısınız?

Mesleğimle ilgili pek çok anım mevcut.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Kendi sağlığıma pek fazla özen gösterdiğimi söyleyemem.

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Tıp dışında en çok Tanzimat Sonrası Osmanlı Tarihi ile ve din alimi Sayın Prof. Bayraktar Bayraklı hoca ile sohbetlerde bulunmakla ilgiliyim.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

Mesleki olarak keşke dediğim bazı vakalar olmuştur.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Bütün ömrüm boyunca mesleki meşguliyetlerim her şeyin önünde yer aldı.

Teşekkürler.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer