AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Dilek Dursun Altınörs
    •   Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Başkent Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Dursun Altınörs

18 Mart 2013, Pazartesi

Prof. Dr. Dilek Dursun Altınörs

 

 

 

Prof. Dr. Altınörs: “İyi bir akademisyen, kendinden sonra gelenlerin önünü açmayı bilmeli ve onların başarılarını hazmedip, gurur duyabilmelidir.” 

 

Öz geçmişinizi anlatır mısınız? 

 

Ankara Atatürk Anadolu Lisesini birincilikle bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1988-1994 yılları arasında tıp eğitimimi aldım. Ardından, 1994-1998 yılları arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında ihtisas yaptım. 1994 yılında USMLE sertifikası aldım.

 

1999-2001 yılları arasında yan dal uzmanlık eğitimimi, Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi  Bascom Palmer Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında “kornea, eksternal hastalıklar ve refraktif cerrahi” üzerine yaptım.  2004 yılından itibaren Başkent Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında doçent, 2011 yılından itibaren de profesör kadrosunda çalışmaktayım. Eşim beyin cerrahı, bir kızımız var.  

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

 

Lisedeykenkadın-doğum uzmanı olan ve çevresindeki insanlardan çok itibar gören teyzemden etkilenmem seçme nedenim oldu sanırım. Mesleğini çok severek yapması ve kendisinin de sevilmesi bana cazip gelmişti. Biraz da, lisede böyle yönlendiren öğretmenlerimizin rolü oldu. 

 

Tıp mesleğini seçmekten, konu olarak eğitim aldığım alan olması açısından temelde memnunum. Ruhsal ve bedensel insan vücudunu, işleyişini tanımak müthiş bir ayrıcalık. Bir doktorla sohbet ederken espriler, hayata bakış, çok paralel gibi geliyor bana. Kullandığınız dil (medikal anlamda söylemiyorum) ile bile bazen diğer insanlar anlamazken biz hemen farklı bir iletişim kurabiliyoruz. Grandiozite değil, ama biz doktorları farklı ve ayrıcalıklı görüyorum.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

 

Bazeninsanların sağlıksızlığı ile baş edememek!

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

 

Akademisyen bilimsel ve yenilikçi ruha sahip olmalı, araştırmacı, paylaşımcı, üretken ve bunların örülmesiyle topluma örnek biri olmalıdır.  Çok önemli olan bir diğer nokta da, iyi bir akademisyen kendinden sonra gelenlerin önünü açmayı bilmeli ve onların başarılarını hazmedip, gurur duyabilmelidir. 

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

 

Amerika’da beraber çalıştığım, bana emeği geçmiş olan Prof. Dr. Steve C. Pflugfelder.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Bugün tıp pratiği tatsız, doktorlar olarak diğer hiçbir meslekte olmadığı kadar baskı altındayız. Özel sektörde iş adamlarının memurları şeklinde bir çalışma ortamı var. Bu şekliyle eskisinden kötü, genç doktorlar geleceğe şevksiz ve umutsuz bakıyor. Bunu çok tehlikeli buluyorum.

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

 

“Bascom Palmer Eye Institute, Miami University”de üst ihtisas yaptım. Öğrenciyken Oviedo-İspanya’da kısa bir süre çalıştım.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

 

Bir dönem için yapmak isterdim, ama genel olarak ülkemin vatandaşına hizmet etmekten mutluyum.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

 

Ellinin üzerinde yayınım var.

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Bu konuda sizce yapılması gerekenler nedir? Gelişmekte olduğunu düşünüyorum. Emek veren değerli hocalarımız var. PubMed’e girmeyi başarmış dergiler mevcut, ancak temel sorun yine kaliteli araştırma yapabilmek ve bu ortamı maddi-manevi sunan kurumların azlığı. Bu tip çalışmalar olmayınca da, dergilerde basılan yayınların niteliği düşük oluyor. TÜBİTAK gibi bilimi destekleyen kuruluşlar -gerekirse özel- artırılmalı ve yayın yapmak maddi, manevi desteklenmelidir.

 

YÖK başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

 

Yeni üniversiteleri bilimsel olarak kalkındırmaya çalışırdım, tercihen başka yeni üniversite açmazdım.  Üstün zekâlılar için özel eğitim ve çalışma şartları sağlamaya uğraşırdım. Beyin göçüne engel olmaya çalışırdım.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

 

Klinisyen olarak büyük ölçüde evet, ama araştırmacı olarak hâlâ hedeflerim var.

 

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

 

Katarakt ameliyatı yaptığım bir hasta, bana teşekkürünü ifade etmek için memleketinden bir yaz günü kayısı yollamak istedi, paketi terminalde “Kayısı Dünyası” otobüs şirketinden alabileceğimi söyledi. Ben de bir öğlen tatilinde oraya gittim, paketi aldım. Döndüğümde arabam park yerinde yoktu, biraz ileride bir çekicinin arabayı götürdüğünü gördüm, hemen bir taksiye atladım, arabamı takip etmesini istedim. Selektör, yakın takip, korna vs. sonunda çekici sağda durdu, inip çekicideki şoförden arabanın bana ait olduğunu ve teslim edip edemeyeceğini sordum, herhalde bana acıdı ve “Atla abla, uygun yerde indireyim.” dedi. Bir süre çekicideki şoförle muhabbet ettikten sonra kayısı paketini takside unuttuğumu fark ettim, bu kez de çekiciden taksiyi takip etmesini istedim. Çok geçmeden taksiyi yakaladık, yine selektör vs. sonrası taksiden kayısı paketini almayı başarabildim. Taksi şoförüne bahşiş, çekici şoförüne bahşiş derken bu kayısılar bana epeyce pahalıya patladı. Ertesi gün hastamı arayarak paket için teşekkür ettim. Adamcağız  “Kışın da kurusunu yollarım.” deyince yüzümde acı bir tebessüm belirdi!..

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

 

Evet.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

 

Cancun’da Windsurf dersi aldım, bu sporu seviyorum, ama voleybol gibi takım sporlarını bireysel sporlardan daha çok seviyorum. Mutfakta değişik lezzetler araştırmaktan, gurme yemekler yapmaktan hoşlanıyorum.

 

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

 

Erken yaşlarda keman çalmaya başlamayı isterdim.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

 

Hayatta hep dengeye inanıyorum, aileme ve arkadaşlarıma vakit ayırıyorum, en azından çabalıyorum.

 

Teşekkürler.

SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer