AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Eren Erken
    • Akademisyenlerimizi konuk ettiğimiz sayfamızın bu haftaki konuğu, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji-İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eren Erken

19 Nisan 2009, Pazar

Prof. Dr. Eren Erken
Akademisyenlerimizi konuk ettiğimiz sayfamızın bu haftaki konuğu,
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji-İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Eren Erken


Öz geçmişinizi anlatır mısınız?
1953 Adana doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Adana’da tamamladıktan sonra, 1969-1970 eğitim yılında bir yıl Amerika’da American Field Service (AFS) programı ile lise son sınıfı okudum. 1976 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 1980 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları Uzmanı oldum. 1980 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları Anabilim Dalı’na bağlı İmmünoloji Bilim Dalında göreve başladım. 1982 yılında İç Hastalıkları bünyesinde Romatoloji poliklinik hizmetlerini başlattım. 1980-1987 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kan Merkezi sorumluluğunu yürüttüm. 1985-1986 eğitim yılında Fulbright bursu ile Amerika’da Boston Üniversitesi Romatoloji Merkezinde araştırma yaptım. 1988 yılında aynı merkezde 3 ay daha çalışma yaptım. 1988 yılında İmmünoloji Bilim Dalı bünyesinde organ nakli için immünolojik testleri başlattım. 1986 yılında İç Hastalıkları Doçenti oldum. 1990-1992 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevi yaptım. 1993-1996 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesini Güçlendirme Vakfı Mütevelli Heyeti’nde görev yaptım. 1992 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları Anabilim Dalında Profesör kadrosuna atandım. 1994 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde Romatoloji Bilim Dalını kurdum ve aynı yıl Romatoloji yan dal uzmanlık diploması aldım. 1997 yılında Almanya’da Alman Akademik Değişim Servisi bursu ile Almanya’da Göttingen Üniversitesi İmmünoloji Merkezinde araştırma yaptım. 1987-1994 arası İmmünoloji Bilim Dalı Başkanlığı, 1994’ten bu yana Romatoloji-İmmünoloji Bilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Evliyim ve iki oğlum var.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
O yıllarda Hacettepe Tıp Fakültesi yeni kurulmuştu ve çok iyi bir eğitim kadrosu olduğu biliniyordu. Ben araştırmacı olmak istiyordum. O günün koşullarında kimya mühendisliği veya doktorluk mesleğini seçmeyi düşünüyordum. Ailemin verdiği motivasyon ve destek ile Hacettepe Tıp Fakültesinde okumaya karar verdim. Tıp mesleğini seçtiğim için memnunum ve hiç pişman olmadım.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Zamanla yarışmak, günlük sosyal yaşantınızdan ödün vermek, kendinize yeterince zaman ayıramamak.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?
Akademisyen disiplinli, özverili, alçakgönüllü, sabırlı, dürüst, araştırıcı, paylaşımcı, grup çalışmasına önem veren, kendisini sürekli geliştiren, bilimsel düşünceye ve eğitime önem veren kişilik özelliklerine sahip olmalıdır.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
Boston Üniversitesinde Romatoloji Merkezinde birlikte çalıştığım Prof. Dr. Martha Skinner akademik kişiliği, bilimsel yaklaşımı, çalışma disiplini ile bana örnek olmuştur.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’deki sağlık ortamının bir karmaşa içinde olduğunu düşünüyorum. Üniversiteler halen birinci basamak hizmet vermeye devam ediyor. Sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesi ve devlet kuruluşlarında uygulanan performans sistemi kalite getirmek yerine hizmeti ticari hale getirdi.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
Evet. 1985-86 yılında Fulbright bursu ile 8 ay ve yine 1988 yılında 3 ay Amerika’da Boston Üniversitesi Romatoloji Merkezinde araştırma yaptım. 1997 yılında Almanya’da Göttingen Üniversitesi İmmünoloji Merkezinde 3 ay araştırma yaptım.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Amerika’da araştırma yapmak isterdim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?
Yurt içi dergilerde yayımlanmış 100’den fazla sayıda, yurt dışı indeksli dergilerde yayımlanmış 34 adet makalem var. Ayrıca yurt içi kongrelerde sunulmuş 150 ve yurt dışı kongrelerde sunulmuş 100 civarında bildiri şeklinde yayınım var.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇÜTF), 1971 yılından bu yana eğitim veriyor. Eğitimde öncelikli olarak iyi pratisyen yetiştirmeyi hedef almış olan fakültemiz mezunları Türkiye’nin her yerinde başarılı bir şekilde hekimlik yapmaktadır. ÇÜTF mezunları arasında yine Türkiye’nin her yerinde ve her dalda başarı ile hizmet veren çok sayıda uzman doktor mevcuttur. Mezunlarımız, başta üniversitemizde olmak üzere, ülke çapında diğer üniversitelerde akademik kadrolarda görev yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası yayın konusunda fakültemiz Türkiye standartlarına göre iyi konumdadır ve dünya sıralamasında ilk 500 üniversite arasında yer almaktadır.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Üniversitelerde seçim sisteminde değişiklik yapardım. Yönetim konusunda profesyonel eğitim almış kişilerin yönetici olmasını tercih ederdim. Bilimsel araştırmayı ve genç araştırıcıları desteklerdim. Ülkemizde, dünya standartlarına göre oldukça yüksek düzeyli birkaç bilimsel dergi yayımlanmasını desteklerdim ve akademisyenlerin bu dergilerde yayın yapmasını teşvik ederdim.
Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Ulaştım, ancak bilimsel açıdan çok daha üst düzeyde araştırma yapma olanaklarına sahip olmak isterdim.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?
Pek sayılmaz. Beslenmeme dikkat ediyorum, fakat yoğun çalışma temposu içinde spora zaman ayıramıyorum.

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?
Bahçe işleri ile uğraşmak, müzik dinlemek, kitap okumak, yemek yapmak, seyahat.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Hayır, olmadı.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Ailemi her zaman ön planda tutmuşumdur ve elimden geldiğince aileme vakit ayırmaya çalışmaktayım.


Teşekkürler.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer