AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Gökhan Keser
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Keser

21 Şubat 2010, Pazar

Prof. Dr. Gökhan Keser
"İyi bir akademisyen, her şeyden önce kendisini her konuda iyi yetiştirmiş olmalıdır. Arkasından gelenlerin kendisinden çok daha iyi yerlere gelebilmeleri için her türlü olanağı sunabilmeli ve onların önünü açabilmelidir."

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Keser

METE GENERALOĞLU ANKARA


Öz geçmişinizi anlatır mısınız?
30 Eylül 1964 İzmir doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi İzmir'de Hakimiyet-i-Milliye İlkokulu ve Bornova Anadolu Lisesinde tamamladım. İddialı bir öğrencilik dönemi sonunda 1988'de dereceyle mezun oldum. O dönemde TUS sınavlarını kazandığınızda, mecburi hizmet erteleniyor ve hemen ihtisasa başlanılabiliyordu. Kardiyolojiye özel bir ilgim olduğu ve o dönemde kardiyoloji henüz iç hastalıklarının bir alt dalı olduğu için, iç hastalıkları ihtisasını tercih ettim ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bölümünü kazandım.


Ancak zaman içinde, kardiyolojinin iç hastalıkları bünyesinden ayrılması ve diğer bazı gelişmelerin etkisiyle ilgi alanım romatoloji olarak değişti. 1992-1993 yılları arasında, henüz asistanlığım devam ederken, Londra'da St. Thomas Hastanesinin Lupus Araştırma Laboratuvarında bir yıl süreyle çalışma imkânım oldu.Döndükten sonra, asistanlığımı tamamlayarak, 1994 yılında İç hastalıkları uzmanlığımı aldım. Romatoloji yan dal ihtisasımı, 1994-1998 yılları arasında tamamladım. 1999 yılında doçent oldum ve 2005 yılında profesörlük atamam gerçekleşti. Halen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Romatoloji Bilim Dalında görevliyim. İyi derecede İngilizce biliyorum. Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği ve Türk İç Hastalıkları BOARD Komisyonu üyesiyim. Evli ve iki erkek çocuk babasıyım.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Bizim ailemizde hiç tıp doktoru yoktu. Babam oldukça başarılı bir hukukçu olmasına ve mesleğinde oldukça iyi bir yere gelmesine rağmen, her fırsatta hukuk yerine tıp okuyamadığı için üzüntüsünü dile getiriyordu. Bana doğrudan hiçbir baskı yapmasa da, bilinçaltımda doktor olma arzusu oluşmuştu. Tıbbı seçtiğime çok şükür hiçbir zaman pişman olmadım. İsabetli bir seçim yaptığımı düşünüyorum.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Klinisyen doktor olmanın bence en büyük zorluğu, kötü bir hastalığı olan hastaya ve onun yakınlarına bunu anlatmak ve durumu kötüleşen veya vefat eden bir hastada bu durumu hasta yakınlarına bildirmektir.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?
İyi bir akademisyen, her şeyden önce kendisini her konuda iyi yetiştirmiş olmalıdır. Yeniliklere açık olmalı, ileride kendi yerini alacak kişileri yetiştirebilmelidir. Akademisyen, arkasından gelenlerin kendisinden çok daha iyi yerlere gelebilmeleri için her türlü olanağı sunabilmeli ve onların önünü açabilmelidir.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?
Yan dal olarak romatolojiyi seçmemde ve şu anki pozisyonuma ulaşmamda çok ciddi destek ve katkılarını gördüğüm iki hocamı kendime örnek alıyorum. Bunlardan ilki, çok erken yaşta kaybettiğimiz hocamız Prof. Dr. Eker Doğanavşargil'dir. Kendisi prensipleri, çalışkanlığı, disiplini, bilimselliği ve araştırmaya düşkünlüğü yanında, aynı zamanda çok da iyi bir klinisyendi.

Kendime örnek aldığım ve gerçekten üzerimde çok fazla emeği olan ikinci hocamız ise Prof. Dr. Gürbüz Gümüşdiş'tir. Halen emekliliğini almış olan bu hocamız da, çok iyi bir klinisyen ve akademisyen olmasının yanında, gençlerin önünü açması ve yeniliklere açık olması gibi özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Sosyal yönü çok kuvvetlidir.

Türkiye'deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Nüfusun fazla, öz kaynakların ve sağlık bütçesinin yetersiz, sağlık çalışanlarının genelde mutsuz ve hastaların da önemli bir bölümünün eğitimsiz olduğu bir sağlık ortamımız var. Buna bir de sağlık maliyetlerinin gittikçe yükselmesini ve sağlık organizasyonumuzun bozuk olmasını eklersek, karamsar bir tablo şekilleniyor. Ülkemizdeki sağlık ortamının sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesinin kolay olmadığını ve bu sorunların en azından bazılarının diğer gelişmiş Batılı ülkelerde de olduğunu ve sosyal güvenlik kurumlarının zorlanabildiğini biliyorum. Sorunların çözümü için iyi niyetli bazı çabalar olduğunu kabul ediyor ve her şeye rağmen birçok konuda geçmişe göre daha iyi durumda olduğumuzu da gözlemliyorum.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
İç hastalıkları asistanlığım sırasında 1992-1993 yılları arasında bir yıl süreyle, Londra'da St. Thomas Hastanesi, Rayne Enstitüsü Lupus Laboratuvarında araştırma görevlisi olarak çalıştım. Ayrıca, 2002 yılında, misafir öğretim üyesi sıfatıyla, bir ay süreyle Philadelphia Thomas Jefferson Üniversitesi Romatoloji Bölümünde çalıştım.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Yurt dışındaki olanakların çok daha iyi olduğunu kabul etmekle ve yurt dışı yeterlilik sınavlarını da geçmiş olmakla birlikte, kendi ülkemde çalışmak ve doktorluk yapmaktan memnunum. Yurt dışında sürekli kalmayı düşünmezdim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış kaç yayınınız var?
Uluslararası dergilerde yayınlanmış olan ve PubMed'den ulaşılabilen 50 civarında yurt dışı yayınım ve yurt içi dergi ve kitaplarda basılmış 90 civarında yurt içi yayınım vardır.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Ülkemizdeki sosyoekonomik koşullardan kaynaklanan genel olumsuzluklar ve hemen herkesin şikâyetçi olduğu rutin iş yükünün fazlalığı gibi faktörler bir kenara bırakılırsa, çalıştığım Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Romatoloji Bilim Dalının bilimsel ve sosyal ortamından memnunum. Eksiklerimiz olduğunu kabul etmekle birlikte, iyi niyetle çalışan bir kadromuz var. Öğrenci ve asistan eğitiminde ve bilimsel araştırma ortamı sağlamada, daha iyi ve daha saygın bir yere gelmeye çalışıyoruz.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Bugünkü koşullarda çok zor olmakla birlikte, politik baskılardan sıyrılmaya çalışırdım. Siyasetin değil, gerçekten yüksek öğrenimin hizmetinde olmaya çalışırdım. Eğer bir değişiklik yapacaksam veya önemli bir karar alacaksam, bunu ince eleyip sık dokuyarak, aceleye getirmeyerek ve yetkili kişilerden görüş alarak gerçekleştirmeye çalışırdım. Alacağım kararların, hem toplumun hem de üniversitelerin gerçekten yararına olmasına dikkat gösterirdim. Üniversitelerin özerkliğine daha fazla saygı duyar ve sorunların çözümlenmesi için her üniversitenin rektörüyle bire bir iletişim içinde olurdum.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Mükemmelin tanımı ve mükemmeliğin sınırı yoktur. Bu nedenle, hedefler de her zaman değişebilmekte ve çıta yükselebilmektedir. Şu anda iyi bir noktada olduğumu düşünmekle birlikte, daha ulaşamadığım ve en azından ulaşmaya çalıştığım çok sayıda hedefim vardır.

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?
İç hastalıkları asistanlığımın son dönemlerinde Amerika'dan gelen Prof. Dr. Muvaffak Atamer isimli bir hocamız vardı. Kendisi ülkemizdeki koşulları beğenmiyor ve bizleri yurt dışı eğitim için Amerika'ya gitmeye teşvik ediyordu. Bunun için de yazışmalar yapıyor ve Amerika'ya yolladığı kişi sayısı arttıkça bununla övünüyordu. Muvaffak Bey, kardiyoloji yan dal eğitimi için beni de Amerika'ya yollamak üzereydi. Ben genelde bu tip konularda sessiz ve derinden gitmeyi tercih ederdim. Oysa, Muvaffak Hocamız daha kabul yazısı geldiği gün, bu gelişmeyi büyük bir sevinçle ve övünerek tüm kliniğe yaymıştı. O dönemde Romatoloji Bilim Dalı beni yan dal ihtisası için düşünüyormuş ve teklif için süremin dolmasını bekliyormuş. Bu gelişme üzerine, romatolojinin teklifi hızlandı ve kardiyoloji için Amerika'dan vazgeçmem karşılığında, bana Londra'da alternatif bir romatoloji laboratuvar eğitim seçeneği sunuldu. Özetle, Muvaffak Hocamızın benimle ilgili gelişmeleri, kendi zaferi olarak kliniğimize yayması, benim akademik kariyerimi değiştirmiş oldu.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?
Sık ve düzenli kontroller yaptırmıyorum. Ancak kilomu korumak, diyet ve egzersiz yapmak bağlamında sağlığıma dikkat ediyorum. Gergin ve mükemmelci bir yapımın olması, sağlığım açısından bir dezavantaj olmakla birlikte, bunu ne yazık ki değiştiremiyorum.


Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?
İyi yüzerim; ayrıca masa tenisi oynarım. Yeni ve henüz başlangıçta olan bir hobim de, denizde rüzgâr sörfü yapmaktır.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Hiç keşke dememiş bir insan olacağını sanmıyorum. Önemli olan, büyük ve telafisi olmayan hatalar yapmamaktır. İnsan yaşamında önemli dönüm noktaları olduğunu düşündüğüm üniversite, meslek, ihtisas ve eş seçimi gibi konularda çok şükür pişmanlığım olmadı.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Aileme vakit ayırmaya ve onların kıymetini bilmeye çalışıyorum, ama yoğun iş temposu nedeniyle onları bazen ihmal ediyor olabilirim. Şu aşamada, en azından kongre seyahatlerini azaltmak için gayret gösteriyorum.


22/02/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) nur özduran yıldırım (çalışmıyorum)
27.02.2014 21:52:50
Gökhan bey ,ya da Gökhan abi diyeyim bana gerçekten çok emeği geçmiş,lupus hastalığımın ilerlememesini sağlamış,beni iyileştirip sağlıma yeniden kavuşturan,son derece babacan şevkatli çok iyi bir insan ve çok iyi bir dokturdur.Ben Gökhan beyle 2002 yılından beri hastılığım sebebiyle tanışıyorum.Şu anda evlenip Antalya'da oturduğum için kendisiyle yaklaşık 2 yıldır görüşmedik.Ama keşke bir Gökhan bey daha olabilseydi dünyada ve o da Antalya'da olsaydı diyorum.Ve kendisine başarılarının devamını diliyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer