AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Hülya Sağmanlıgil Özdemir
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hülya Sağmanlıgil Özdemir

24 Ocak 2010, Pazar

Prof. Dr. Hülya Sağmanlıgil  Özdemir
"İyi bir akademisyen idealist, çalışkan ve paylaşımcı olmalı, ayrıca, her açıdan etik değerlere saygılı örnek bir birey olmalıdır."

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hülya Sağmanlıgil Özdemir

METE GENERALOĞLU / ANKARA

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?
Elazığ'da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Elazığ'da tamamladım. 1985 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun oldum. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ)'nde açılan araştırma görevlisi sınavında farmakoloji ve toksikoloji ana bilim dalında çalışmaya hak kazandım. Bir yıl sonra doktora yapmak için Bursa'ya gittim. Uludağ Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde farmakoloji ve toksikoloji alanında ilk doktoramı 1991 yılında tamamladıktan sonra YYÜ'de yardımcı doçent olarak çalışmaya başladım. İkinci doktoramı ise tıbbi farmakoloji alanında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1998 yılında tamamladım. 1996-2000 yılları arasında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesine geçiş yaptım. 1998 yılında doçent ve 2003 yılında profesör oldum. 2000 yılından beri YYÜ Tıp Fakültesinde Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktayım.

2000 yılları arasında 2006 yılında YYÜ Sağlık Hizmetleri Yüksek okulu Müdürü olarak yöneticilik görevim oldu. 2007 yılından itibaren de aynı üniversitede Rektör Yardımcılığı görevini yürütmekteyim.

Tıp mesleğini seçme sebebiniz nedir, seçtiğiniz için memnun musunuz?
Hep tıp fakültesinde okumak istemişimdir. Yaklaşık olarak 13-14 yıldır tıp camiasının içindeyim. Bizlerin direkt hasta ile temasımız olmasa bile, eğitici olarak tıp doktoru adaylarını yetiştirmek gibi önemli bir görevimiz var. Topluma sağlık konusunda hizmet verecek gerçekten iyi yetiştirilmiş doktor adaylarını hem eğitmekten hem de idareci olarak onları mezun etmekten büyük onur ve gurur duyuyorum.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Türkiye'de akademisyen olmak başlı başına zor bir iş. Hele bir de periferdeki bir üniversitede altyapısı olmayan bir departmanda kariyer yapmaya çalışıyorsanız daha da zor. Yetersiz eleman ve laboratuvar cihazları ile üstün gayret göstererek her türlü imkâna sahip fakültelerin elemanlarından 4 katı fazla çalışarak başarılı olabiliyorsunuz. Ancak çok fazla idealist iseniz bu oluyor. Oysa şimdi genç mezunların hiçbiri bu zorluğa katlanamadığı gibi, temel tıp dallarını da seçmiyorlar.

Bir akademisyen nasıl olmalı? Nasıl tanımlarsınız?
İyi bir akademisyen oldukça donanımlı olarak yetişmiş olmalı. Edinmiş olduğu bilgi birikimini araştırmalar yaparak ve de yeni yetişen araştırmacılara aktararak paylaşabilmeli. Ayrıca, çalışkan ve idealist olmalı. Bilimsel ve toplumsal etik değerlere saygılı, kendine özgüveni olan örnek bir birey olmalıdır, diye düşünüyorum.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?
Farmakoloji ailesinde o kadar çok örnek alınacak hocalar var ki her biri bizim için bir okul gibiydi.

Türkiye'de ki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye'de özellikle son yıllarda büyük gelişmeler olmakla birlikte, henüz tüm sorunlarımız çözülmüş değildir, Hâlâ çok basit ya da bireysel hatalar yapılabilmektedir. Hasta-doktor-eczacı üçgeninde akılcı çözümlerin, özellikle eğitim ve ekonomideki gelişmelerin bizi daha iyi yerlere getireceğini düşünüyorum.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu ?
Shefşeld Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Departmanında birkaç aylığına misaşr araştırmacı olarak bulunmuş, mesleki bilgi ve deneyimimi artırmıştım.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Bundan 15- 20 yıl önce yurt dışındaki imkanlar ülkemizden daha iyi idi. Birçok arkadaşımız yüksek lisans ve doktora eğitimleri için ya da bilimsel çalışmalar için yurt dışını seçtiler. Ben de kariyerime ilk başladığım yıllarda yurt dışında doktora yapma şansını kazanmama rağmen gidemedim. Ancak gitmek isterdim, öncelikle orada yabancı dil probleminizi çözüp geldiğinizde kariyerinizdeki önemli bir aşamayı daha kolay halletmiş oluyorsunuz. Ülkeme hizmet etmek açısından orada kalmayıp dönerdim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var ?
Yurt içi ve yurt dışı olarak toplam 60‘a yakın yayınım var, Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?

YYÜ en doğuda bir üniversite olmasına rağmen hem bilimsel hem de akademik anlamda güzel atılımlar yaptı. 2003 yılında Türkiye'deki üniversiteler arasında öğretim üyesi başına düşen yabancı yayın sıralamasında 0.69 yayınla Hacettepe Üniversitesinin önüne geçmişti. 2008 yılında 251 adet SCI'e giren yayın yapıldı. Bolonya sürecindeki denetlemeleri başarı ile geçip akredite olma yolunda önemli adımlar atıldı. Yinede, gelişme yolunda çabalarımız olmakla birlikte, almamız gereken daha çok yol olduğuna inanıyorum.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Türkiye'deki eğitim sisteminin radikal olarak değişmesi gerekiyor. YÖK Başkanının değişmesiyle düzeleceğine inanmıyorum. Kişilerin eğitime bakış açısı çok önemli. İlköğretimden itibaren her bireyin bu işi ciddiye alması gerekir. YÖK Başkanı olmak istemezdim. Çünkü, radikal değişiklikler yapabilmek için tam yetkili ve de kararlı olmak gerekiyor.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Akademisyenlikte kariyer olarak istediğim noktadayım. Yaklaşık 9 yıldan beri de yöneticilik yapıyorum. Yüksekokul Müdürlüğü görevini 6 yıl yürüttüm. Halen üniversitemizde Rektör Yardımcılığı ve Güzel Sanatlar Dekan Vekilliğini yürütüyorum. Ayrıca birçok derginin danışma kurulu üyesiyim. Üniversitemizin yerel etik kurulu başkanlığı gibi tıp fakültesi ve yüksekokul yönetim kurulu üyeliklerim var.

Bilimsel anlamda halen yapmam gereken çok işim olduğuna inanıyorum. Bu kadar ağır yöneticilik görevimin yanı sıra, ana bilim dalımdaki lisans ve yüksek lisans derslerinin yürütülmesi ve bilimsel çalışmaların devam etmesi için kalan zamanımı da bilimsel faaliyetlere ayırıyorum.

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?
Sağolsun! fakültedeki hocam sayesinde farmakoloji dersinden kalmıştım. O dönem bütünleme sınavları da kalktığı için yarım dönem bir kaybım olmuştu. Bu sayede farmakolojiyi çok iyi öğrenmiştim. Nitekim açılan asistanlık sınavında farmakoloji dalını seçmeme vesile oldu. Bana yarım dönem kaybettiren dersin profesörü olmayı hedeflemiştim. Hedeşme de ulaştığımı düşünüyorum.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösteriyor musunuz?
Yeterli özen gösteriyorum diyemeyeceğim, hatta bazı rutinlerimi düzenli yaptırmak için zaman bulamıyorum, desem doğru olur. Kendime ayıracak hiç zamanım olmadığı için spor ya da yürüyüş egzersizi gibi faaliyetleri yapamıyorum.

Tıp dışında uğraşılarınız ya da hobileriniz var mı?
Zamanım olmadığı için hobi ya da uğraşılar yerine aileme ve kızıma zaman ayırıyorum. Bir iki teşebbüsüm oldu. Tenis oynamak ya da klasik gitar çalmayı öğrenmek gibi ancak yarım kaldı. Bazen uzun sürede bir kitap okuyup bitirdiğim olabiliyor. Dinlenmek için müzik dinliyorum. Tatillerde amatör olarak fotoğraf çekiyorum.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
İnsanların hayatında hep "keşke" ler vardır. Benim de oldu tabii ki. Ama geriye dönük yaşamakla bir şey kazanamıyoruz. İleriye dönük hedef koymanın da çok doğru olduğuna inanmıyorum. şu andaki hayatımızı dolu dolu, mutlu ve huzurlu yaşabiliyorsak ve görevlerimizi ertelemeden yerine getirebiliyorsak bundan iyisi yok.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Aileme vakit ayırmaya çalışıyorum. Ancak yeterli olmadığını biliyorum. Bu da beni rahatsız ediyor. Onlarla daha çok şey paylaşmayı ve evime zaman ayırmayı isterdim.

Teşekkürler

25/01/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer