AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. İbrahim Halil Bahçecioğlu
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim DalıGastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Halil Bahçecioğlu

21 Mayıs 2012, Pazartesi

Prof. Dr. İbrahim Halil Bahçecioğlu

Prof. Dr. Bahçecioğlu: “Akademisyen özgür, sürekli düşünen, üretken, sürekli arayış içinde olmalıdır. Akademisyen uçuk fikirli olmalıdır.”

 

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

1965 yılında Elazığ’ın Palu ilçesinde doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Elazığ’da tamamladım. 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesine girdim. 1989 yılında tıp fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl TUS sınavında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında İç Hastalıkları Uzmanlık Eğitimine başladım. Bu süre içerisinde kısa dönem askerlik hizmetimi tamamladım.

1995 yılında iç hastalıkları uzmanı oldum. 1995 yılında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında iç hastalıkları uzmanı olarak göreve başladım. 1996 yılında yrd. doç., 1999 yılında iç hastalıkları ana bilim dalı doçentliği unvanı aldım. 1999-2002 yılları arasında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalında Gastroenteroloji yan dal eğitimini tamamlayarak gastroenteroloji uzmanı oldum. 2005 yılında iç hastalıkları ana bilim dalı profesörlük kadrosuna atandım.

1999-2008 yılları arasında değişen sürelerde Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcılığı, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Dâhili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Fakülte Kurulu Üyeliği, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Etik Kurulu Başkan Yardımcılığı, Hastane Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundum. 2008-2011 yılları arasında kısmi statüde öğretim üyesi olarak görev yaptım. 2011 yılından itibaren tam zamanlı öğretim üyesi olarak görevime devam etmekteyim.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

Önceleri toplum içerisindeki saygınlığı çekmişti. Zaman içerisinde mesleğimi hep sevdim. Çok yorgun olduğum günlerde dahi bir hastamın memnuniyeti beni çok mutlu etmiştir. Her gün hastaneye büyük bir istekle gelmişimdir.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

İnsan mesleğini severek yapınca zorluk düşünmüyor.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

Özgür, sürekli düşünen, üretken, sürekli arayış içinde olmalıdır. Uçuk fikirli olmalıdır.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Tıp fakültesine başladıktan sonra örnek aldığım birçok Hocam olmuştur. Gastroenteroloji camiasında da beğendiğim, örnek aldığım hocalarım var.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son yıllarda önemli gelişmeler oldu. Özellikle hastaneler teknik açıdan çok gelişti. Özellikle acil hizmetlerde Türkiye gerçekten çağ atladı.  Özel sektör sağlık alanında çok önemli yatırımlar yaptı ve bu alanda yerini aldı. Bu açılardan bakıldığında mükemmel. Fakat tıp eğitiminin çok geri plana itildiğini görüyoruz. Kaliteli araştırmaların sayısının azaldığını, hizmet ayağının ön plana çıktığını görüyoruz.

Üniversiteler yıllarca sağlıkta insan gücünün yetişmesi bakımından büyük hizmetler verdiler.

Uygulanan sağlık politikaları ile üniversiteler geri plana itildi. Oysa ki üniversiteler, sistemi besleyecek kurumlardır. Ülkemiz sağlığını geleceğe taşıyacak kurumlardır.  Bugün bütün kontrol Sağlık Bakanlığına geçmiş durumdadır. 

Üniversitelerde uygulanan performans sistemini doğru bulmuyorum. Üniversite hastanesinin tek görevinin hasta hizmeti olduğunu kabul eden bir sistemdir. Bir an önce bu sistemden vazgeçilmelidir.

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

Maalesef olmadı. Bunu kendi adıma bir eksiklik olarak görüyorum.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

Türkiye’de ve şu an bulunduğum yerde olmak isterdim.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Uluslararası dergilerde 40, ulusal dergilerde 50 olmak üzere yayımlanmış, toplam 90 adet yayınım bulunmaktadır.

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda sizce yapılması

gerekenler nedir?

Yeterli seviyede görmüyorum. Bunu en kapsamlı yürüten Türkiye Klinikleri Yayınevidir. Ulusal dergilerimizi desteklemek konusunda hepimize büyük görev düşmektedir. Son yıllarda uluslararası indekslere giren dergi sayımızda bir artış var, ama bunların impakt faktörü çok düşük.

 

YÖK başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

YÖK başkanı olsaydım, YÖK’ün sadece koordinatör olarak görev yapmasını sağlardım. Üniversitelerin daha özerk bir yapıya kavuşturulması için çalışırdım. Üniversitelerde çok gelişmiş araştırma laboratuvarlarının kurulması için çabalardım. Araştırma projelerine ayrılan kaynakların arttırılmasına çalışırdım. Üniversitelerde mevcut rektör seçim sisteminin değiştirilmesi için çaba sarf ederdim.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

Hedeflediğim yerdeyim.

 

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Bir gün il dışından gelen bir hastama rektoskopi işlemi yapacaktım. Hasta masada işlem için uygun pozisyona uzanmıştı. Rektal muayene için rektoskopi aletini hastaya yaklaştırdığımda hasta her seferinde irkilerek kendini öne doğru atıyordu. Bende gayri ihtiyari “A, aa!” diye bağırdım. Hasta tekrar aynı pozisyonda ve rektoskopi aletini yaklaştırdığımda hastanın avazı çıktığı kadar “A, aa!” diye bağırdığını gördüm. Niye böyle yaptığını sorduğumda hasta bana dönerek “Sen söyledin ya!” dedi. Meğer, boğaz muayenesinde hastaya söyletilen “A, aa! de bakalım.” gibi anlamış.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Bu konuda çok kötüyüm. Genel olarak bütün meslektaşlarımın yeterli özen göstermediğini görüyorum.  Bende bu çok fazla.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Sadece müzik dinlemeye vaktim oluyor.

 

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

Her insan gibi olmuştur.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Çok az. Çocuklarımla daha çok eşim ilgilenir. Özellikle kızımla daha fazla zaman geçirmeyi çok isterim.

 

Teşekkür ederim.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer