AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. İsmet Aydoğdu
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmet Aydoğdu

18 Ekim 2009, Pazar

Prof. Dr. İsmet Aydoğdu
Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmet Aydoğdu


METE GENERALOĞLU-ANKARA
Öz geçmişinizi anlatır mısınız?
Manisa'nın Salihli ilçesinin Kırveli köyü ilkokulunda okul hayatıma başladım. Devlet parasız yatılı sınavını kazanarak Manisa Şehitler Ortaokulu ve Manisa Lisesinde eskilerin deyimi ile leyli meccani (parasız yatılı) olarak okudum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girerek 1982 yılında tıp doktoru oldum. 12 Eylül ihtilalinin mecburi hizmete gönderdiği ilk büyük grupla kura ile Akçakoca Merkez Sağlık Ocağında doktor olarak mesleğime başladım. 1984-1986 yılları arasında 16 aylık askerlik görevimi Kars ilinde yedek subay olarak tamamladım. 1990 yılında iç hastalıkları, 1993 yılında da hematoloji uzmanı oldum. 1994 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde yardımcı doçent olarak üniversite hayatıma başladım. 1997 yılında doçent, 2003 yılında profesör oldum. 2007 yılında 13 yıl yaşadığım Malatya'dan ayrılarak Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde yeni görevime başladım. Halen bu üniversitede görevime devam etmekteyim.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Türkiye'de doktorluk her zaman herkesin istediği bir meslek olduğu için benim de çocukluğumdan itibaren olmak istediğim bir meslekti. Kırsal kesimde büyüdüğüm için üniversite sınavını kazanmanın ayrı bir heyecan ve gururu vardı. Mahallemizden ilk üniversite eğitimine başlayanlardan biri oldum. Bu nedenle hekimlik yapmaktan hep memnun oldum.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Sadece hekimlik yapsak sorun yok. Sorun kafalarımızın sürekli tam gün, yarım gün, aldığı maaş, emekli maaşı gibi konularla meşgul edilmesidir. Hatta bu yazıyı yazdığım gün bir haber ajansı başka haber yokmuş gibi doktorların aldığı döner sermaye paralarını balon bir haberle duyurdu. Sonra da işin aslının öyle olmadığını anlayınca kendi haberini yalanladı. Sağlık Bakanlarımızın içlerinden biri oldukları meslek ve meslektaşlarını bakan olunca unutup sürekli bu konuları konuşmaları beni rahatsız ediyor. Bu nedenlerle hekim olduğuma bazen pişman oluyorum. Bir de tanı koymada zorlandığınız veya tedaviye yeterli cevabı alamadığımız hastanın ve yakınının ıstırabını yaşamak inanın bu mesleğin en zor yanlarından biridir.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?
Bir akademisyen hem öğretmen hem doktor hem de çalışkan olmalıdır. Öğrencilerine ve asistanlarına iyi bir eğitici, hastalarına iyi bir doktor, yeniliklere açık ve çalışkan olursa başarılıdır. Öğrencilerle ve asistanlarla sürekli ilgilenerek, onlara hem mesleki hem de hayatla ilgili şeyleri öğreterek mutlu oluyorum. Yayın yapma konusunda asistanlarımı yönlendirmeye çalışıyorum. Hekimlik yaparken kendi yaşadıklarımı ve bildiklerimi, ayrıca kendi hocalarımdan gördüklerimi onlara aktarmaya çalışıyorum.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
Hematoloji eğitimimi yaptığım Ankara Tıp Fakültesindeki tüm hocalarımı çalışkanlıkları ve insan ilişkileri ile kendime örnek aldım.

Türkiye'deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tam bir kargaşa. Doktorluk sadece parası ve performansı konuşulan bir meslek haline geldi. Hangi işi yaparsam ne kadar puan alırım diye düşünülen hastaneler var artık. Sadece doktorların tam günü, yarım günü, aldığı maaşı, emekli maaşı konuşulan bir ülke olduk. Bakanlarımızın sürekli baktıkları hasta sayısıyla övündükleri sağlık sistemi ile yaşıyoruz. Performans çıkınca muayene edilen hasta sayısının ve giderlerin kaç kart arttığının nedenlerinin, kaç hastaya yanlış tanı ve tedavi konulduğunun, kaç hastaya gereksiz tetkik yapıldığının, daha önemlisi hekim, hemşire ve eczacı hatasından yılda kaç kişinin öldüğünün bilinmediği ve "hasta güvenliği" kavramının hiç konuşulmadığı bir ülkeyiz. Hasta haklarının olduğu, ama hekim haklarının olmadığı bir meslek grubu olduk. Tabip odalarının ne işe yaradığını ben hâlâ öğrenmiş değilim. Sağlık otoriteleri tarafından hastaları nasıl tedavi ettiğimiz, neler yaşadığımız, başarılarımızın bir kere bile takdir görmediği bir ülkede yaşıyoruz.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
Yurt dışında bir yıla yakın süre kaldım. 1994-1995 yılları arasında Amerikanın Houston şehrinde Baylor Hastanesinde ve MD Anderson Kanser Merkezinin Kemik İliği Nakli Ünitesinde çalıştım.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Yurt dışında çalışmak isterdim. Çalışma ve hayat şartları Türkiye'den çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Özellikle bu çalışmam ile Amerika'da çok daha takdir edilirdim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?
Yurt içi dergilerde 54, yurt dışı dergilerde ise 53 olmak üzere 100'ün üzerinde yayınım var. Hematoloji ile ilgili yayınlanmış atlas ve kitaplarım mevcut. Bunları Malatya'da çalışırken yayınladım.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Konya Selçuk Üniversitesi gerek eğitim gerekse de hasta bakımı açısından en iyiyi yapmaya çalışıyor.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Gerçekçi olmak gerekirse hiç düşünmedim. YÖK kurulduğundan itibaren siyasetçilerin, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin gündeminde olmuştur. Muhalefetteki siyasetçiler hep kaldırmak istediler, ama iktidara geçince hiç akıllarına bile gelmedi. Başkanlığına kimlerin atanacağına Cumhurbaşkanları karar veriyor. Olmayacağım bir makamda neler yapacağımı nasıl anlatabilirim.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Mesleğimde hedeflediğim yere ulaştım diyebilirim. Konya Meram Tıp Fakültesine bir kök hücre nakli merkezi kurabilirsek daha iyi olur diye düşünüyorum. Bir öğretim üyesinin istediği; öğrencilerim, asistanlarım, uzmanlarım, öğretim üyelerim, yayın ve kitaplarım oldu.

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?
Tıp mesleğini icra etmek hep iyi ve kötü anılarla birliktedir. Hizmet sektörü olduğu için memnun olanlar kadar memnun olmayanlar da vardır. Bizim hastalarımızın bir kısmı tanılarını duydukları zaman sıkıntıya giriyorlar. Bazen onları poliklinikte neşelendirmek için İngilizce konuşurum. Biri Malatya'da diğeri Konya'da iki hastamın benimle İngilizce konuşması beni şaşırtmıştı. Dışarıdan bakınca kasketli, köyde yaşayan iki Anadolu insanının çok güzel İngilizce konuşması hep beni şaşırmıştır. Hatta birisine yurt dışında kaç sevgilin oldu dediğimde "a lot of" demesi beni hep güldürmüştür. Bacanağımın hep söylediği gibi "Harabat ehline hor bakma ey şakirt, definelere malik viraneler vardır." sözünü hiç unutmamak gerekir.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?
Hayatta en az yaptığım şey. Her gün birçok hastanın her şeyiyle ilgilendiğim halde, maalesef kendi sağlığıma yeterli zaman ayıramıyorum. Çok çalışarak koruduğumu zannediyorum.

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?
Manisa'da Yunan işgalini yaşamış bir babaannenin yanında büyümekten olsa gerek, İstiklal Harbimizin Batı Cephesi ile özel olarak ilgileniyorum. Tatillerimde savaşın yapıldığı cepheleri, şehitlikleri geziyorum. Fotoğraflar çekiyorum.
İkinci uğraşım doğadır. Doğadaki tüm canlıları seviyorum. Karga sesi bile beni mutlu ediyor. Sığırcık yavrularının uçma denemelerini izlemenin zevkini hiçbir şeyde bulamıyorum. Sabahları evimizin yanındaki horoz sesini duymazsam acaba başına bir şey mi geldi diye merak ediyorum. Ağaçlar, kuşlar, hayvanlar beni mutlu ediyor. Onlar olmazsa bizim de yaşama şansımızın olmadığını düşünüyorum. Türk halk müziği konusunda iyi bir dinleyiciyim. Birçok türkünün söz ve yörelerini ezberledim. Özellikle Ödemiş Efelerinin kahramanlık ve Göller Yöresi'nin sipsi ile çalınan türkülerini dinlemek beni dinlendiriyor. Sonuçta doğa, tarih, Türk halk müziği dinlemek ve fotoğraf çekmek en sevdiğim uğraşlardır.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Hekimlik yapmaktan hiç keşke demedim. Sadece yöneticilerin hekimler hakkında aldıkları kararlar ve konuşmaları bazen keşke dedirtiyor. Onun dışında mesleğimi yapmaktan hiç keşke demedim. Mikroskop ile kan hücrelerini incelemek bana her zaman mutluluk vermiştir. Megaloblastik anemi tanısı koyarken sevinci, lösemi tanısı koyarken üzüntüyü hep içimde yaşamışımdır.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Hayatta en üzüldüğüm konu. Malatya'da çalışırken çocuklarım Ankara'da okudular. Onlardan uzakta olmanın üzüntüsü hep içimdedir. Bazen kaderim böyleymiş diyorum. Zaten ülkemiz insanının türküleri hep gurbet ve sıla üzerine değil mi? Şimdi daha sık bir arada olmaya çalışıyorum.
Teşekkürler

19/10/2009
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer