AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Metin Çapar
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Çapar

24 Mayıs 2009, Pazar

Prof. Dr. Metin Çapar
Akademisyen öncelikli olarak insanlara yol gösterebilmeli ve sonraki kuşaklara adeta ivme yapacak motivasyonları sağlayabilmelidir.

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Çapar


Mete Generaloğlu/Ankara

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?
İlk, orta ve lise eğitimimi Osmaniye’de tamamladım.1978 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girdim ve 1984 yılında mezun oldum. İki sene süren mecburi hizmetimi Çorum’da tamamladıktan sonra Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında ihtisasımı yaptım.1990 yılında Yardımcı Doçent olarak Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmaya başladım. 1997 yılında Doçent, 2003 yılında Profesör unvanını aldım.
Dünyada ilk defa vajinal yoldan stres inkontinans cerrahisini geliştirdim ve Çapar Valv olarak adını verdiğim bir aletle, Çapar operasyonunu uyguladım. Yine dünyada ilk defa tarafımdan yapılan ve Slovenya’da gerçekleştirilen Avrupa Endoskopi Kongresi’nde, tek port ile sütür kullanarak Laparoskopik Total Histerektomi, tek port kullanarak Laparoskopik Endometrioma Operasyonu, iki port kullanarak Laparoskopik Total Lenfadenektomi ve Amsterdam’da yapılan Avrupa Endoskopi Kongresi’nde, yine dünyada ilk defa, tek port kullanarak ovarial dış gebelik operasyonlarını sundum. Ayrıca Türkiye’de ilk defa Laparoskopik Total Lenfadenektomi 1992 yılında tarafımdan yapılmıştır. Şu ana kadar tarafımdan 100 vakanın üzerinde Laparoskopik Total Lenfadenektomi yapılmıştır.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Evet memnunum. İnsanlara yardım etmek, ıstıraplarını dindirmek en güzel his diye düşünüyorum. Tıp mesleği bilgi, beceri, yorum ve tıbbi nosyon olarak bilinen tıbbi hissetme duygusunu sürekli kullanan bir meslektir.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
İnsanların hastalıklarını değerlendirirken psikolojik değerlendirmelerini unutmak. Bu doktorların işini zorlaştırmaktadır.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?
Akademisyen öncelikli olarak insanlara yol gösterebilmeli ve sonraki kuşaklara adeta ivme yapacak motivasyonları yapabilmelidir.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
Öğrencilik yıllarımda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde benim de hocam olan Prof. Dr. Ali Gürgüç bilgisi, becerisi, mesleki görgüsü ve kişiliğiyle meslek yaşamım da örnek aldığım bir kişidir.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Doktor açısından riskleri sürekli taşıyan, tıbbi hatalarla komplikasyonların ayırt edilemediği, en çok doktor üzerinden siyasetin yapıldığı bir ortam olarak değerlendiriyorum.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
İtalya’da Universita Cattolica del Sacro Cuore Vatikan Hastanesinde Endoskopi ve Onkoloji ağırlıklı olarak 8 ay çalıştım. Endoskopide Ricardo Marana ve onkoloji’de ise Pierre Luici Benedetti’nin yanında bulundum. Değişik aralık ve zamanlarda, Amerika’da Stanford Üniversitesinde endoskopi konusunda Camram Nezhat’tan eğitim aldım. Daha sonra Kanada’da Mc Master Üniversitesinde, IVF konusunda bulundum.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Evet, birçok meslektaşım gibi bende isterdim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?
Yurt içi ve dışı dergilerde yayımlanmış olan 10’un üzerinde yayınım bulunmaktadır.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Türkiye’de tüp bebek 1992 yılında kliniğimizde yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca 1987 yılında dış gebelik operasyonu yapılmaya başlanmış olup, daha önce de belirttiğim gibi, 1992 yılında laparoskopik total lenfadenektomi yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca tüm laparoskopik girişimler o yıllardan beri yapılmaktadır. Bununla birlikte, prolapsus vakalarında cuff prolapsusunu engelleme amacı ile orijinal bir teknik, 1988 yılında kliniğimizde geliştirilmiştir. Yine imperfore hymen’de, hymen bozulmadan geliştirilen cerrahi teknik ile hematom boşaltılması geliştirilmiştir. Çok sayıda yurt dışı yayın yapılmaktadır.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Ortaokul, lise gibi okulları kaldırır, onun yerine mesleki branşları içeren ders ve eğitim sistemi ile insanları yüksekokula hazırlardım. Bu şekilde tüm branşların daha küçük yaşlarda öğrenilmesini ve daha gelişmiş toplum düzeyini hedeflerdim.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Yeterli olmak bilimde mümkün olmadığı için hiçbir meslekte yeter olmamalı.

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?
Hamile bir bayan şiddetli bir kemik ağrısı ile iki büklüm halde odama getirildi. Hasta 2 defa fizik tedavi kliniğine başka ildeki kadın doğum hekimleri tarafından yönlendirilmiş ve tedavi sonrası hastanın şikâyetleri geçmemiş. Bir şekilde Konya’ya getirilen bu hastayı ilk gördüğümde neden kadın doğum kliniğine gelmiş diye düşünürken, hastanın USG’sini yaptım. Herhangi bir patoloji gözlemedim. Fakat hastanın şikâyetleri fazla olunca genel muayene yaptığımda, meme de kitle olduğunu gördüm. Daha sonra memeden biyopsi yapıldı ve hastada meme kanserine bağlı kemik metastazları tespit edildi. Bir kere daha sistemik muayenenin ne kadar önemli olduğunu anladım.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?
Tüm meslektaşlarım gibi ben de oldukça yoğun bir şekilde çalışmaktayım. Bu yoğun çalışma temposu içerisinde doğrusunu söylemek gerekirse sorunuza verebileceğim cevap, kendi sağlığıma yeterli özeni gösterdiğimi söyleyemeyeceğim olacaktır.

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?
Tıp dışımda hobi olarak fotoğrafla uğraşmayı seviyorum. Gittiğim gezi yada kongrelerde, yada başka ortamlarda bana ilginç gelen objelerin, doğanın, insanların ve günlük yaşamın içerisinden kareleri fotoğraflamayı seviyorum.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Yaşantıma dönüp şöyle bir bakınca bugüne kadar başımdan pişmanlık duyacağım bir konunun geçmediğini görebiliyorum. Bunu sağlamak için de yaşamımın her anında büyük bir özen ve dikkat gösteriyorum. Burada sorunuza vereceğim cevap, hayır olacak.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
İnsanın ailesi işi kadar önemli olmalı diye düşünüyorum ve vakit ayırmaya çalışıyorum.

Teşekkürler.
25/05/2009
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer