AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Münacettin Ceviz
    • Akademisyenlerimiz sayfasının bu haftaki konuğu Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münacettin Ceviz

08 Nisan 2007, Pazar

Prof. Dr. Münacettin Ceviz
“Bir akademisyenin iki önemli görevinden biri eğitim, diğeri hastalara hizmettir”

Akademisyenlerimiz sayfasının bu haftaki konuğu Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münacettin Ceviz


Özgeçmişinizi anlatır mısınız?
1960 yılında Erzurum’un Pasinler İlçesi’nde dünyaya geldim.1983’te Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Kalp ve damar cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Tıp Fakültesinde yaptım ve 1992’de uzman oldum. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atandım. 1996 yılında doçent, 2001 yılında profesör oldum.2005 yılından beri Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmekteyim.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
Prof. Dr. Cemil Barlas, Prof. Dr. Aydın Kargı, Prof. Dr. Ertan Onursal, Prof. Dr. Hikmet Koçak ve Prof. Dr. Bingür Sönmez çok şey öğrendiğim büyük isimlerdir.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şu anda uygulanan sistemde hastaları ve hekimleri memnun etmek birinci sırada hedef olarak görünüyor. Ancak verilen hizmetin kalitesinin sorgulanmadığı kanaatindeyim. Ayrıca yardımcı sağlık personeli biraz ihmal ediliyor.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir?
Biz fakülteye girdiğimizde tıp fakültesi en popüler ve makbul bölümlerden birisiydi. Bugün insanların çocuklarını kendilerine faydalı olmaları için tıp fakültesine gönderdiği kanaatindeyim. Çocuklarını düşünenler diğer branşlara yönlendiriyorlar. Ben mesleğimden memnunum. Ancak belli bir noktaya gelmek için çok emek sarf etmek gerekiyor.

Sizin işinizin en zor tarafı nedir?
Mesleğimizin insan üzerinde icra ediliyor olması. Bu mesleğimizi hem zorlaştırıyor, hem de mesleğimizi mukaddes hale getiriyor.

Bir akademisyen nasıl olmalı? Nasıl tanımlarsınız?
Tıp mesleğindeki bir akademisyenin iki önemli görevi vardır; eğitim ve hastalara hizmet. Bu eğitimi mükemmel hale getirmek için her akademisyen gayret içinde olmalı. Sistemi tenkit yerine ortaya güzel şeyler çıkarmak için gayret sarf edilmeli. Değişik öneriler yetkililerle paylaşılmalı. Hastalara verilen hizmetin kalitesini artırma yolunda da aynı gayret içinde olunmalı.

Yurtdışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
Bir süre Houston Baylor College of Medicine ve Texas Heart Institute’de bulunma fırsatım oldu. Ayrıca çok sayıda yurt dışı kongre ve workshop’a katıldım.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Ülkemizde çalışmak, buraya hizmet etmek gerektiğini düşünüyorum. Bizlere verilen emeğin karşılığını vermemiz lazım.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?
Yurt dışı 21, yurt içi de 55 civarında yayınım var.

Çalıştığınız kurumla ilgili akademik değerlendirmeniz nedir?
Üniversite idaresinin desteği ile çok yol kat edildi. Ancak almamız gereken çok yol var. YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Bütün fakültelerde akademik kadrolara giriş için TUS benzeri sınav getirirdim. Doçentlik sınavlarının daha objektif olması için gayret sarf ederdim.

Eğitim verdiğiniz anabilim dalındaki kişilerle ilişkileriniz nasıl? Onlar sizi nasıl tanımlarlar?
İyi olduğunu düşünüyorum. Ancak her şeyin iyi olmasını isteyince bazen kırıcı şeyler olabiliyor.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Hayır. Üniversite öğretim üyesi olarak eğitim, hasta hizmetleri, kurum içi verimliliğin artırılması gibi önemli görevlerimiz var. Bir işyerinde verim için çalışanların memnuniyeti, müşterilerin yani hastalarımızın memnuniyeti ve ekonomik verimlilik esasları tarif ediliyor. Çalışanlarımızın memnuniyeti için çeşitli programlar yapıyoruz. Hasta-hekim ve sağlık çalışanı-hasta ilişkilerinde iyileştirme yapmak için gayret sarf ediyoruz. Hastalarımıza müşteri değil, misafir gözüyle bakmaya çalışıyoruz. Problemleri çözme yolunda idarecileri tenkit yerine, herkesin elinden geleni yapması gerektiğini, olumlu düşünceleri yetkililere iletmek gerektiğini düşünüyorum.

Başınızdan geçen mesleğinizle ilgili en ilginç anınız nedir?
Doçentliğimin ilk yılındaydı. Ağrı ilinden bir telefon geldi. Bir ateşli silah yaralanmasını ameliyata aldıklarını, boyun damarlarının yaralandığını ve yardım istediklerini söylediler. Bir askeri helikopter bizi aldı. Ağrı’ya gittik. Ameliyathanedeki hastaya yetiştik. Karotis artere tamir, internal juguler vene by-pass yaptık. Hasta şifa ile taburcu oldu. Enteresan bir tecrübe olmuştu.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösteriyor musunuz?
Şikayetim olmadıkça tetkik yaptırmıyorum. Ama başkalarına rutin check-up öneriyorum. Doktorların dediğini yap, yaptığını yapma doğru bir ifade.

Tıp dışı uğraşılarınız nelerdir?
Kayak yapıyorum. Kitap okumak, doğada gezmek en büyük zevklerim arasında yer alır.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Bazen İstanbul Tıp Fakültesinden ayrılıp Erzurum’a geldiğime pişman olduğum oluyor. Ancak burada da çalışmak gerekiyor.

Ailenize yeterli zaman ayırıyor musunuz?
Maalesef hayır. Bazen eve gittiğimde çocuklar uyumuş oluyor. Çocuklarım evi otel gibi kullandığımı düşünüyor. Her şeyimiz çocuklarımız için. Ama vaktimizin çoğunu hastalarımız için geçiriyoruz. Hafta sonlarını dolu dolu yaşamaya çalışıyoruz.

Teşekkür ederiz 09/04/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ