AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Muzaffer Kırış
    •   Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Muzaffer Kırış

18 Şubat 2013, Pazartesi

Prof. Dr. Muzaffer Kırış

Prof. Dr. Kırış: “İyi bir akademisyen her şeyden önce iyi bir öğretici olmalıdır.”

 

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

 

1955 yılında Ordu ilinde doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilimi burada yaptım. 1971 yılı Ordu Lisesi mezunuyum. 1972 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak tıp eğitimime başladım. Aralık 1978 tarihinde tıp fakültesinden mezun oldum. 1979 yılından itibaren bir buçuk yıl sağlık ocağı hekimliği yapmamın ardından, 1980 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Kürsüsünde ihtisasa başladım.  O tarihlerde patoloji uzmanlığı yapanlar mecburi hizmete gidiyordu. Ben de uzman olmadan birkaç ay önce ayrılarak askere gittim. Askerlik görevimi Ankara Orduevi’nde yaptım. 1984 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde kulak burun boğaz (KBB) ihtisasına başladım. 1988 yılında ihtisasımı tamamladım. Mecburi hizmet nedeni ile Van’da bir buçuk yıl, daha sonra Fatsa Devlet Hastanesinde KBB uzmanı olarak çalıştım. Ekim 1993 tarihinde yeni kurulan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Ana Bilim Dalına kurucu öğretim üyesi olarak gittim. 1997 yılında doçent oldum. 2003 yılında da profesörlüğe atandım. 2008 yılı başına kadar buradaki görevime dekan olarak devam ettim. Üç buçuk yıl dekan yardımcılığı yaptım. Yaklaşık sekiz yıl kadar fakülte yönetim kurulu üyesi olarak çalıştım. Bu dönem içerisinde beş buçuk yıl Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Fonu Yönetim Kurulu üyeliği yaptım. 2008 yılı başında bir yıl görevlendirme ile Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldim ve 2. KBB Kliniği Şefliğine atandım. Daha sonra Mart 2009 tarihinde üniversiteden istifa ederek Sağlık Bakanlığı kadrosuna geçtim. Klinik şeflikleri kaldırılıncaya kadar klinik şefi olarak görev yaptım. Şeflikler kaldırılınca da, KBB Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu olarak görevlendirildim. Halen bu görevimi sürdürmekteyim.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

 

Evet, memnunum. Bu mesleği rahmetli annemin ısrarı ile seçtim. O hekim olmamı çok istiyordu. Ben de onun istediği gibi hekimliği seçtim.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

 

Her mesleğin mutlaka zorlukları vardır. Bizim mesleğimizin zor tarafı ise sonuçta insanlara yardımcı oluyorsunuz. Bu yönüyle bakıldığında bir zorluktan bahsedilmemesi lazım. Ancak, hekimlik dediğinizde hayatınızda kendinize, eşinize, çocuklarınıza ayırdığınız zaman azalıyor ve stresli bir meslek.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

 

İyi bir akademisyen her şeyden önce iyi bir öğretici olmalıdır.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

 

Örnek aldığım kişiler elbette ki vardır. Benim hiç unutamayacağım, öğrencilik yıllarımda şimdi rahmetli olan intaniye hocamız vardı. O hocama hep dua ediyor ve örnek olarak gösteriyorum.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Vatandaş açısından son yıllarda önemli gelişmeler oldu. Vatandaşlar memnun. Hekimler açısından kanaatimi sorarsanız, hekimler arasında bu açıdan yapılmış bir objektif araştırma var mı bilemiyorum. Sağlık hizmeti hekimle yürür. Hekimin mutlu olmadığı, memnun olmadığı bir yerde bu hizmet beklenen sonucu vermeyebilir. Ben bulunduğum yerde mutlu olabilirim, ancak genele bakmak lazım.

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

 

Yurt dışında uzun süreli bir deneyimim olmadı.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

 

Ben bu noktada, memleketime hizmet etmenin daha uygun olacağını düşünüyorum. Seçim yapmam gerekirse kendi ülkeme, kendi insanıma ihtiyacı olan hizmeti vermeyi seçerdim.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

 

Toplamda 96 yayınım var. Bunların 42’si yabancı dergilerde, 30’u SCI, SCI Expanded dediğimiz bilimsel kalitesi bütün dünyaca kalitesi kabul edilmiş dergilerde yayımlanan yayınlar. On ikisi uluslararası hakemli dergilerde, 64’ü de ulusal dergilerde yayımlanmış yayınlar.

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda sizce yapılması gerekenler nedir?

 

Türkiye’de gereğinden çok dergi çıkarılmaya çalışılıyor gibi geliyor bana. Tıbbi yayıncılığın daha disiplinli ve daha kaliteli bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu söylediğimi destekleyen en önemli husus, bakıldığında yurt dışı indekslerde Türkiye’den çok az sayıda derginin olduğunu görmemizdir.

 

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

 

Öğretim üyesi dağılımındaki dengesizliği ortadan kaldırırdım. Tıp fakültelerinde yok, ama Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük iller dışında kalan yerlerde ikinci öğretim denen, Türkiye’de amacına hizmet etmeyen, daha doğrusu yanlış kullanılan bir şey var. Bunu kaldırırdım.  Öğretim üyelerinin ekonomik durumlarının biraz daha iyileştirilmesi konusunda çaba gösterirdim. Yardımcı doçent alımlarını daha objektif ölçütlere bağlardım.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

 

Bu soruya “Evet” diyelim.  Ben biraz kendisiyle barışık biriyim. Öyle uçuk hedeflerim yok. Bulunduğum konum yeterli demiyorum, daha iyisi mutlaka olabilir, ama halimden de memnunum.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

 

Kendi sağlığıma hastalarıma gösterdiğim kadar özen gösterdiğimi söylemem mümkün değil.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

 

Şu an tıp dışında başka uğraşlarım yok. Olmasını istediğim şeyler, uğraşmak istediğim şeyler var, ama bunlara ayıracak vakit yok.

 

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

 

Hayatınız boyunca “keşke” dediğiniz bir şeyler mutlaka olur, ama keşke hekimliği seçmeseydim, dediğim olmadı.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

 

Yeterli olup olmadığını bilmiyorum, ama sonuç olarak aileye ayıracak vakit bulamıyorum, demiyorum. Bu biraz da kişinin kendi hayat felsefesiyle ilgili bir şey. O yönüyle çok fazla şikâyet etmiyoruz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) ali bulut (inşaatçı)
14.02.2014 17:45:39
sayın hocam bir çok doktora gittim fakat hiç bir fayda bulamadım senin çok değerli bir doktor olduğunu öğrendim senden yardım bekliyorum benim nefes almakla büyük bir sorunum var geeceleri uyku uyuyamıyorum kalbim duruyor bazen yattığım zaman belki 5 defa kalbim duruyor her 5 dkdea uyanıyorum lütfen bana bununla ilgili yorumunuzu yazın teşekkür ederim
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer