AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Şahap Atik
    • “Akademisyenin ekonomik kaygısı olmamalı. Akademik yaşam onun yaşam tarzı olmalı.”

26 Eylül 2010, Pazar

Prof. Dr. Şahap Atik

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahap Atik

 

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

1951 yılında doğdum. Tıp eğitimini ve ortopedi-travmatoloji ihtisasını Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Aralık 1980’e kadar aynı üniversitede konsültan cerrah olarak çalıştım. Kurulduğu Kasım 1982’den beri Gazi Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. 1984’te doçent, 1989’da profesör oldum. 1986’da Michigan State University’de “fellow” olarak çalıştım. Ayrıca birçok kez, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa ve Uzak Doğu’da hastanelerde çalışmış; artroplasti ve artroskopik cerrahi, lazer, kıkırdak, osteoartrit, osteoporoz kurslarına ve toplantılarına katıldım. 1984’te Palm Springs, California’da Senil Osteoporoz Etiyolojisi’ne yönelik çalışmalarından oluşturduğum hipotezimi sundum.

Tıp fakültesinde; yedi yıl ana bilim dalı başkanlığı, enstitü müdür ve başhekim yardımcılıkları, yönetim ve fakülte kurulu üyeliği yaptım. 1991’de tıp fakültesi dekanı olarak atandım, ancak görevi kabul etmedim. 2009’dan itibaren bilimsel araştırma projelerini değerlendiren “uzmanlar kurulu” başkanlığını yapmaktayım. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD)’nde, Artroplasti Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve Ankara’da Artroskopi Derneği başkanlığı yaptım; iki dönemdir (2007’den beri) TOTBİD “Etik Kurul” başkanlığını yürütmekteyim.

1989’da Türkiye Eklem Hastalıkları Tedavi Vakfını kurdum. Halen bu vakfın Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanıyım. Yine 1990’dan beri yayımlanan ve vakfın resmi yayın organı olan Eklem Hastalıkları ve Cerrahisi (eski adı: Artroplasti Artroskopik Cerrahi) dergisinin editörüyüm. Bu dergi 2007’den itibaren SCIE’a (Science Citation Index Expanded); 2008’den başlayarak Index Medicus/MEDLINE’a dahil olmuştur.

ABD’de yayımlanan dergilerden; “Clinical Orthopaedics and Related Research”de editör yardımcısı, “Bulletin of the NYU Hospital for Joint Diseases”de “associate editor”, “Photomedicine & Laser Surgery”de “editorial board” üyesiyim. Türkiye’de 15 bilimsel derginin danışma kurulunda görevliyim.

Ortopedi ve Travmatoloji (1996), Eklem Cerrahisi (1997), Osteoporoz (1998) kitaplarının yazarıyım. “Arthroscopic Laser Surgery (1994-USA)” ve “Lasers in Musculoskeletal Surgery (2001-UK)” adlı kitaplarda dört bölüm yazdım.

1999’da ve 2005’te “Bulletin of the NYU Hospital for Joint Diseases”de,  2001’de ve 2006’da “Clinical Orthopaedics and Related Research”de konuk editör olarak görev aldım.

Uluslararası Ortopedi Derneği (SICOT), Amerika Ortopedi Akademisi (AAOS), Amerika Geriatri Derneği (AGS), Uluslararası Artroskopi ve Spor Derneği (ISAKOS), Avrupa Artroskopi ve Spor Derneği (ESSKA), Uluslararası Lazer Derneği (IMLAS), Uluslararası Kıkırdak Derneği (ICRS), Avrupa Osteoporoz ve Osteoartrit Derneği (ESCEO), Uluslararası Osteoartrit Araştırma Derneği (OARSI), Kemik-Eklem Onyılı (BJD) ve birçok ulusal ve uluslararası derneğin üyesi, yönetim kurulu üyesi, bilimsel kurul üyesi ve ulusal delegesiyim. Son olarak, 2007’de ABD’de bulunan “Association of Bone and Joint Surgeons” adlı derneğe davet edildim ve üye yapılan ilk ve tek Türk ortopedist oldum.

Osteoporoz ve eklem hastalıklarının tanı ve tedavisinde 200’den fazla, ulusal ve uluslararası yayınım bulunmakta. Endoprostetik cerrahi (diz, kalça, omuz, dirsek, el bileği ve parmak eklemleri protezleri), artroskopik cerrahi (diz, omuz, ayak/el bileği, dirsek), kıkırdak onarımı (karbon fiber, kıkırdak nakli, biyobozunur matriks vb.), artroskopik lazer cerrahisi ve osteoporoz ve osteoartrit (glikozamin/kondroitin ve viskosuplementasyon) konularında ülkemizde öncülük yapmış bulunmaktayım. 

Artroplasti, artroskopik cerrahi, lazer, kıkırdak, osteoartrit ve osteoporoz konularında Gazi Ortopedi Günleri, Güncel Yaklaşımlar Yaz Okulu, Yerel ve Uluslararası Kongre ve Sempozyumlar (otuzdan fazla) düzenlemiş bulunmaktayım.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

Rastlantı sonucu. Ama tıbbı seçtiğim için çok memnunum.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

İletişim. İnsanları anlamak ve onlara ne demek istediğini anlatabilmek.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

Ekonomik kaygısı olmamalı. Akademik yaşam onun yaşam tarzı olmalı.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Biri yok. Ama yurt dışından kendime örnek aldığım birileri var.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sağlıksız.

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

Çok. Hâlâ devam ediyor. Öz geçmişimde ayrıntılı bir şekilde bahsettim.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

Hayır. Ülkemde, dünyanın en güzel ülkesinde yaşamaktan memnunum.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Çok var. Ama ülkemizde (bir profesör arkadaşın deyişiyle) yazdıkların değil, yazlıkların önemliymiş. Öz geçmişimde ayrıntı var.

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda sizce yapılması gerekenler nedir?

Herhalde olumlu gelişmeler oluyor. Editörü olduğum “Eklem Hastalıkları ve Cerrahisi” dergisini 21 yıldır yayınlıyor, yılda üç sayı olmak üzere her sayıyı 2 bin adet bedava dağıtıyoruz. “Science Citation Index Expanded”a giren ilk Türk Ortopedi dergisiyiz. Hemen arkasından “Index Medicus”a da dâhil olduk. Destek bir yana bazı kişi ve kurumlar tarafından köstekleniyoruz. Dört yıldır reklam bile almadan yayındayız. Ama yola devam ediyoruz.

Yapılması gerekenleri şöyle özetleyebilirim:

Atama ve yükseltmelerde, uluslararası saygın endekslerde yer alan Türk dergilerinde yayınlanan makalelere verilen önem arttırılmalı.

Makale kalitesi artmalı.

Dergilerimizde yayınlanan makalelere atıf oranı artmalı.

Bu alanda Türkiye Klinikleri tarafından yapılan çalışmaları takdirle anıyor, ‘online’ makale gönderme ve değerlendirme sisteminin bizlere ücretsiz kullanıma açılması nedeniyle şükranlarımı sunuyorum.

 

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

YÖK Başkanı olmayı istemiyorum.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

Hayır. Bir hastane ve üniversite kurmak hedefim var.

 

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Hangisini anlatsam bilmem ki? Bir çocuğu genel anestezi altında tedavi ettim. Annesine de önceden anlattım: Sorunu ameliyatsız çözmeye çalışacağım, başarılı olamazsam hemen ameliyata geçeceğim. Ameliyata gerek kalmadı. Ama ertesi gün geldiklerinde anne memnun değildi. Niye mi? Çünkü ancak ameliyat olursa özel sağlık sigortaları para ödüyormuş; “Keşke ameliyat yapsaydınız!” dedi.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

 Dört dörtlük değil.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Allahtan var. Özellikle tenis. Aşil tendonumu koparıp ameliyat olduktan sonra daha fazla oynamaya başladım. Müziksiz yaşayabileceğimi sanmıyorum. Çok olmasa da okuyorum.

 

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

Hayır.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Son yıllarda evet.

 

27/09/2010

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) İsmail pek (Yonetici)
10.04.2017 15:33:16
Şahap hocam; hayatımı değiştiren bilgili özverili cennetlik insan. Ben 8 yaşındayken 90 lı yıllarda sol kolumun ampute edilmesine engel olan kendi vücudum dan kemik nakli ile kemik erimesi problemini yenen Türk hekimi. İnanın o yaşımdan beri duacisiyim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer