AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr Sibel Çubukçu Fırat
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Sibel Çubukçu Fırat

15 Mart 2010, Pazartesi

Prof. Dr Sibel Çubukçu Fırat
"Akademisyen bilimsel ve toplumsal etik değerlere saygılı olmalıdır"

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Sibel Çubukçu Fırat

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?
Amasya'nın Merzifon ilçesinde doğdum. İlk tercihim olan tıp fakültesi eğitimine 1984'te Ankara Üniversitesinde başladım. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduğum sene girdiğim TUS sınavı ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalında uzmanlık eğitimine başladım. Araştırma görevlisi olarak çalıştığım 4,5 yıl süresince romatoloji, rehabilitasyon ve EMG ile ilgili çalışmalar ve araştırmalarda bulundum. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalında asistanlık döneminde çok değerli hocalarımla beraber yurt dışı ve yurt içi yayınlarımız, makalelerimiz olmuştur. Nöroloji rotasyonu ile birlikte EMG rotasyonu yapmış olmam ve nöroloji hocalarımızla çalışmış olmam da benim için büyük bir şans oldu. 1995'te uzmanlık ve aynı sene öğretim görevlisi olarak Pamukkale Üniversitesinde göreve başladım. Yeni kurulan bir üniversitenin kurulma aşamasındaki zorluklarını da yaşadığım bu zaman içinde eğitim sisteminde aktif eğitim uygulamasında görev aldım. Probleme Dayalı Öğreni (PDÖ) ile ilgili Dokuz Eylül Üniversitesinde aldığım kurslar ile hem Pamukkale Üniversitesi ve hem de daha sonra görev yaptığım Akdeniz Üniversitesinde PDÖ eğitiminde aktif olarak çalıştım. 1999 yılında Ankara Üniversitesinde girdiğim doçentlik sınavı ile doçentlik unvanı, 2006 yılında Akdeniz Üniversitesinde ise profesörlük unvanını aldım. Halen Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalında çalışmaktayım.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Tıp mesleği çocukluğumdan itibaren en çok yapmak istediğim meslek olmuştur.
Hastalarla ilgilenmek ve özellikle ağrısı olan hastaları tedavi etmek istemem branşımı seçmemde etkili olmuştu. Şu an hekimlerin yaşadığı sorunlar ve sağlık sektöründeki zorluklara rağmen mesleğimden memnunum. Tıp fakültesinde bir öğretim üyesi olarak hem eğitimle hem de hastalarla ilgilenmek zor olsa da, istediğim mesleği yapmaktan dolayı mutluluk ve gurur duymaktayım.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
Hem hekim ve hem de akademisyen olmanın getirdiği birçok zorluk var. Akademisyen olmak için yapmamız gereken araştırmaları ne kadar zor koşullarda yaptığımızı herkes bilir. Tıp fakültelerinde araştırmaya zaman ayırmak için gerçekten zorlandığımız günler olmuştur. Araştırma görevlisi olduğumuzda nöbetçi olduğumuz gecelerde hem hastalarla ilgilenip hem araştırma yaptığımız zamanlar olurdu. O zamanın koşulları ve imkânsızlıklarına rağmen özellikle yeni kurulan üniversitelerde çok yoğun çalışmamız ve kendi imkânlarımızla araştırma yapmamız gerekiyordu. Bu zorluklar imkânları iyi olan bir üniversitede çalışıyor olsam da devam etmektedir. Bir ilaç çalışması veya bir araştırma görevlisine verdiğimiz proje için aylarca beklememiz gerekmektedir.

Mesleğimizin diğer zor yönü ise hastalarımızla ilgili. Yazdığımız ilaçları alamayan hastalar olması, sağlık sektöründeki belirsizlikler, tıp fakültelerinde öğrenci sayısının artması gibi birçok sorunlar zaman zaman moralimizi bozabiliyor.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?
İyi bir akademisyen önce iyi bir insan olmalıdır. Ekip çalışmasına açık olmalı, bilgilerini diğer arkadaşlarıyla paylaşmalı, öğrencilerine, araştırma görevlilerine aktarabilmeli ve onları da kendilerini geliştirmeleri için motive etmelidir.

Çalışkan, idealist, kendine özgüveni olan, araştırmacı olmalı, bilimsel ve toplumsal etik değerlere saygılı olmalıdır.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?
Branşımızda çok değerli hocalarımız ve örnek almamız gereken birçok bilim adamı bulunmaktadır. Bunlardan özellikle emekli olduğu halde çalışmalarına, araştırmalarına devam eden çok değerli örnek alınacak hocalarımız bulunmaktadır.


Türkiye'deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Özellikle son zamanlarda sorunlarımız artmış gibi görünmekte. Bunda temel neden ise ekonomik sorunlar, buna bağlı olarak sağlık sektöründe ekonomik kısıtlamaya gidilmesidir. Sağlıkla ilgili verilen her karar ve değişiklikte ise en çok etkiyi ya da zararı hastalar görmektedir. Sağlıkta eğitime daha çok önem verilmesi ve ekonomik sorunların düzeltilmesi ile daha iyiye gidilebileceğini düşünüyorum.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
Yurt dışında kendi uzmanlık alanımla ilgili çeşitli kurslara ve çok sayıda bilimsel toplantıya katıldım. En çok istediğim bir rehabilitasyon merkezinde uzun süre kalmak, bilgi ve deneyimimi artırmaktı. Değerli bilim adamı De Lisa ile birlikte çalışmayı planladığım ve her tür yazışma işlerimi tamamladığım halde ikiz kulelerin yıkılması ile Amerika'ya girişimiz iptal olmuştu. İmkân ve şartlar yerinde olduğunda tekrar yurt dışında bir merkezde kısa bir süre de olsa çalışmayı düşünüyorum.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Yurt dışında aynı işi yapmak, belli bir konuda deneyim kazanıp tekrar ülkeme dönmek isterdim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?
Yur tiçi ve yurtdışı yayınlanmış 72 makalem (16 yurt dışı, 56 yurt içi), 67 bildirim (21 yurt dışı, 46 yurt içi) bulunmaktadır.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Akdeniz Üniversitesi kurulduğundan itibaren büyük aşamalar kaydetmiş, bilimsel açıdan yapılan araştırmalar, projelerle ismini duyurmuştur. Akademik açıdan hem çok deneyimli hem de genç ve dinamik öğretim üyeleri ile birlikte çalışmaktayız. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğimiz hem romatolojide ismini duyurmuş hem de osteoporoz, rehabilitasyon hastalarında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Kliniğimizde EMG laboratuvarının da olması eğitimde ve hastalara daha hızlı hizmet verilmesinde olanak sağlamaktadır. Bilimsel açıdan üniversitemizin ve ana bilim dalımızın bugün için yer aldığı konumdan daha yukarılara doğru tırmanacağına inanıyorum.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Tıp fakültelerinde öğrenci sayısını azaltırdım, yeterli öğretim üyesi olmadan fakülte ve üniversite açılışına izin vermez, yetersiz olanları hemen kapatırdım.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Akademik kariyer olarak evet. Fakat tıp gelişmekte olan, her gün okuma ve çalışma gerektiren bir meslek.

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?
Hekimlerde hastalarıyla ilgili anısı olmayan hemen hemen yoktur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimlerinde ise farklı bir durum kronik hastalıkları olan hastalarla artık akraba gibi olmamızdır. Hastalarımdan birisinde de böyle bir durum olmuş, ben olmadan ameliyata girmemişti. Ortopedi ile beraber ameliyata girip karpal tünel operasyonuna katılmıştım. Halen görüştüğüm hastalarım bulunmaktadır.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?
Kendi sağlığıma yeterli özeni göstermek istesem de bunu her zaman gerçekleştiremiyorum. Yoğun çalışma düzeni içerisinde tüm hekimler gibi kendi sağlığımı ihmal ettiğimi düşünüyorum.

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?
Seyahat etmeye ve ailemle vakit geçirmeye ancak zaman ayırabiliyorum. Yarı yolda bıraktığım hobilerim ise beni bekleyen gitarım ve yağlı boya tablolarım. Şu anki yapabildiğim tek uğraşım ise kızlarım ve onların fotoğraflarını çekmek.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Herkeste olduğu gibi zaman zaman keşke dediğim konular olmuştur. Fakat en önemlisi bunların tekrarlanmamasıdır, diye düşünüyorum.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Aileme yeterli zaman ayırmak zorundayım. Şu an 10 aylık olan iki kızım var. İşten kalan tüm zamanımı onlara ayırıyorum.


15/03/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer