AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Yeşim Tunçok
    • Akademisyenler sayfasının bu haftaki konuğu Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Tunçok

03 Haziran 2007, Pazar

Prof. Dr. Yeşim Tunçok
“Akademisyen, kendi dalında ulusal ve uluslararası düzeyde söz sahibi olmalıdır”

Akademisyenler sayfasının bu haftaki konuğu Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Tunçok

Özgeçmişinizi anlatır mısınız?
1987 yılı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. 1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalında uzmanlık eğitimimi tamamladım, 1996’da Doçent, 2002’de Profesör ünvanını aldım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalında öğretim üyesi ve Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapıyorum. Ayrıca 1993’ten bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalına bağlı olarak hizmet veren İlaç ve Zehir Danışma Merkezinin sorumlusuyum. Zehirlenmeler ve Klinik Toksikoloji alanında deneysel ve klinik araştırmalar yapıyorum. Anabilim Dalımızda YÖK onayı gereken Klinik Toksikoloji Bilim Dalını kurma çalışmalarını yürütüyorum.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
Uluslararası düzeyde örnek aldığım çok sayıda başarılı akademisyen var. Türkiye’de akademisyenliği yaşam biçimi haline getirmiş, toplum sorunlarına duyarlı, ulusalcı ve Atatürk ilkelerine bağlı her akademisyen benim için örnektir.

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz? Şu anda karmakarışık. Koruyucu sağlık hizmetleri ikinci plana itildi. Hekimlerin ve akademisyenlerin meslek doyumunun giderek azaldığını düşünüyorum.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Hekimliği isteyerek seçtim. İnsan sağlığıyla uğraşan bir meslek olması nedeniyle, hekimliğin her koşulda kutsal ve dünyanın her yerinde geçerli mesleklerden biri olduğunu düşünüyorum. Mesleğim konusunda hiç pişmanlık duymadım.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
İşimizin çalışma saatleri içinde bitmemesi ve yaşam boyu çalışmayı, kendini geliştirmeyi gerektirmesi. Bu durumu bir zorluk olarak değil de olumlu ve motive edici olarak değerlendiriyorum.

Bir akademisyen nasıl olmalı? Nasıl tanımlarsınız?
Kendi dalında ulusal ve uluslararası düzeyde söz sahibi, bilim ahlakına sahip, yetiştirdiği kişilere örnek olan, onlara yol gösteren, ülkesinin ve toplumun sorunlarına duyarlı biri olmalı.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
1991-1992 yılları arasında 1 yıl süreyle Amerika Birleşik Devletleri Cincinnati Üniversitesi Klinik Toksikoloji bölümünde eğitim aldım. 1999 yılında da Minneapolis Research Foundation Center’de 3 ay süre ile çalıştım. Yurt dışı deneyimlerimin kişisel ve mesleki gelişimime katkısı çok fazladır.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz? Neden?
Yurt dışında hekim ya da akademisyen olarak çalışmanın ülkemizdekine göre daha kolay ve iş doyumunun daha fazla olduğunu düşünüyorum. Yine de bir Türk vatandaşı olarak kendi ülkemde yaşamayı ve çalışmayı tercih ederim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış kaç yayınınız var?
Yurt dışı “Science Citation Index” kapsamındaki dergilerde 32 adet, yurt içi dergilerde yayınlanmış 20 adet yayınım var. Ayrıca farmakoloji ve toksikoloji kitaplarında bölüm yazarlıklarım ve dergi editörlüklerim bulunmaktadır.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ülkemizin önde gelen bilimsel ve akademik kurumlarından biri. Türkiye’de Tıp Eğitiminde aktif eğitimin başlaması ve yayılmasında önderlik yapan bir fakültedir. Yakın gelecekte ulusal ve uluslararası alanda daha da başarılı olacağına inanıyorum.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
YÖK Başkanı olmanın bir şeyleri değiştirmek için yeterli olmadığını düşünüyorum. Üniversitelerin özerk ve bilim üreten kurumlar olabilmesi için Türkiye’de köklü bir sistem değişikliğine gereksinim olduğuna inanıyorum.

Eğitim verdiğiniz anabilim dalındaki kişilerle ilişkileriniz nasıl? Onlar sizi nasıl tanımlar?
Anabilim Dalımızda öğretim üyesi, öğrenciler ve diğer çalışanlarla aile gibiyiz. İlişkilerimiz karşılıklı saygı ve sevgiye dayanır.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
YÖK ölçütlerine göre evet, kendime göre hayır. Hedeflerime ulaştım dediğim anda motivasyonumun kaybolacağını düşünüyorum.

Başınızdan geçen mesleğinizle ilgili en ilginç anınız nedir?
Zehir Danışma Merkezimize, acil servis hekimi tarafından, ispirto içme öyküsüyle gelen bir metanol zehirlenmesi olgusu danışılmıştı. Bu hastaya metanolün antidotu olan etil alkol o dönemde eczanede bulunmadığından yarı yarıya sulandırılarak rakı ya da viski verilmesini önerdik (Kaçak rakı olaylarından sonra kesinlikle önermiyoruz). Danışan hekim hasta yakınlarından hastanın tedavisi için bir şişe rakı almalarını istemiş. Hasta yakınları hekime bir şişe rakının yanında bir kutu da çerez getirmişler. Metanol zehirlenmesi olguları çok ciddi olgulardır. Bu hasta acil servis hekimlerinin çabalarıyla kurtarıldı. Acil Servis’le ortak toplantılarımızdan birinde bu olgu sunulurken rakıyla çerez servisine çok gülmüştük.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösteriyor musunuz?
Sağlığıma özen gösteririm. İyi beslenmeye çalışıyorum, yürüyüş yapmayı çok seviyorum.

Tıp dışında uğraşılarınız ya da hobileriniz var mı?
Her yaş ve meslekten kadınlardan oluşan amatör “Anadolu Kadınları” topluluğu içinde halk oyunları oynuyorum. Ayrıca yemek yapmayı ve kitap okumayı çok seviyorum.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Her insanda olduğu gibi benim de “keşke” dediğim zamanlar oldu. Pişmanlıklarımı beni daha da motive etmesi yönünde kullandım.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Eşim de tıp doktoru. İkimizin de çalışma saatleri mesai saatlerinden uzun. Oğlumun birkaç yıl önce “anne profesör oldun hala evde çalışıyorsun” dediğini unutmuyorum. Yine de 15 yaşındaki oğlum ve eşime yeterince zaman ayırdığımı düşünüyorum.

Teşekkür ederiz.
04/06/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer