AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Yüksel Arıkan
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Arıkan

30 Ağustos 2009, Pazar

Prof. Dr. Yüksel Arıkan
Akademisyen yeniliklere açık, yaptığının neden ve niçinini, aldığı sonuçları sürekli irdeleyen, öğrendikleri ve bildiklerini yetiştirdiği öğrencilerine aktaran, meslektaşlarıyla paylaşan, pozitif düşünen bilge bir kişi olmalıdır.

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Arıkan

METE GENERALOĞLU/ ANKARA

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?
1961 yılında Adana'nın Ceyhan ilçesinde doğdum. Ailemin 1968 yılında İzmir'e yerleşmesiyle İzmir Murat Reis İlkokulu, 9 Eylül Orta Okulu ve İzmir Atatürk Lisesinde okudum. 1978 yılında girdiğim Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1984 yılında mezun oldum.1984-1987 yılları arasında Çorum'un Bayat İlçesinde mecburi hizmet yaptım.1987 yılında ilk Tıpta Uzmanlık Sınavı ile Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi İhtisasına başladım.1992 yılında Genel Cerrahi Uzmanı oldum. 1992-1996 yılları arasında Afyon'un Bolvadin İlçesinde Genel Cerrahi Uzmanı ve Başhekim olarak çalıştım. 1997 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladım. 2001 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında görev yapmaya başladım. Afyon Kocatepe Üniversitesinde 2002 yılında Genel Cerrahi Doçenti, 2007 yılında ise Genel Cerrahi Profesörü oldum. 1998-2000 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesinde Başhekim Yardımcılığı, 2002-2003 tarihlerinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcılığı, 2003-2006 yıllarında Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, 2006-2007 arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği ve 2007-2008 tarihlerinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Sağlık Yüksek Okulu Müdürlüğü görevlerinde bulundum. Halen Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktayım.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
İzmir Atatürk Lisesinde okurken tıp fakültesine girmeyi ve akademisyen olmayı aklıma koymuştum. Tıp mesleğini, özellikle cerrahiyi çok seviyorum. Ameliyat yapmak ve hastaların iyileşmesine katkıda bulunmaktan çok memnunum.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
İşimizin en zor tarafı kişilerin sağlığı ile uğraşmak. Daha önce sağlıklı olan bireyin tekrar sağlığına kavuşması için çalışmak. Hastaların tedaviye verdikleri cevap farklılıkları ve tedavide yüklendiğiniz sorumluluklar, ortaya çıkan komplikasyonlar ve bazen ölümler zorluklarımız. Başlangıçta sağlıklı olan bireyleri değişik tedavi ve ameliyatlar uygulayarak, başlangıç noktasına getirmeye çalışmak, bu arada hastaların ve hekimlerin karşılaştıkları sıkıntılar bence işimizin en zor tarafı.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?
Akademisyen yeniliklere açık, yaptığının neden ve niçinini, aldığı sonuçları sürekli irdeleyen, öğrendikleri ve bildiklerini yetiştirdiği öğrencilerine aktaran, meslektaşlarıyla paylaşan, pozitif düşünen bilge bir kişi olmalıdır.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız birisi var mı?
Tıp fakültesine ilk başladığım günden beri genel cerrahideki hocalarımı kendime örnek aldım. Yetişmemde emeği geçen Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesindeki hocalarım, uzmanlık sonrası rotasyon programlarına katıldığım Çapa Tıp Fakültesindeki hocalarım, yine Afyon Kocatepe Üniversitesinde beraber çalıştığım Prof. Dr. Özcan Gökçe branşımda kendime örnek aldığım hocalarımdandır.

Türkiye'deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Giderek daha iyi olduğunu düşünüyorum. Doktor olduğum 1984 yılından bu yana hep daha iyiye gittiğimizi görüyorum. Ülkemizdeki hekimlerin çağdaş tıbbın tüm uygulamalarını gerçekleştirdiklerini ve bunu dünya ile eş zamanlı yaptıklarını düşünüyorum. Sağlık kurumlarındaki altyapı eksikliklerinin hızla düzelmesi, genç ve dinamik bir hekim popülasyonumuzun olması bizler için büyük avantaj.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
Bilimsel toplantılara ve konuk öğretim üyesi programlarına katılmak şeklinde kısa süreli deneyimlerim oldu.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Nerede olsa aynı işi yapmak isterdim.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?
SCI kapsamında 20, 3'ü SCI dışı 23 yurt dışı, 60 da yurt içi yayınım var. Bununla beraber yurt içi ve yurt dışı 50 kadar bildiri, 5 kitapta bölüm yazarlığım ve özel sayı editörlüğüm, bilimsel dergi danışma kurulu üyeliklerim var.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Afyon Kocatepe Üniversitesi birlikte kurulduğu üniversitelere göre konum ve hızlı büyüme avantajlarına sahip. Tıp fakültesi ilk mezunlarını verdi, uzman yetiştirdi ve verilen emeklerin karşılığı alınmaya başlandı. Akademik personel sayısı giderek artıyor. Bilimsel çalışmalara ayrılan pay her yıl daha da fazlalaşıyor. Giderek daha iyi olacağını düşünüyorum.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Öncelikle akademisyenlerin özlük hakları ve ekonomik durumlarını standardize eder, akademisyenlerin bu konularda sıkıntı yaşamasına izin vermezdim. İkinci olarak da sürekli bilim adamı yetiştirme programlarını destekleyerek üniversitelerimizdeki öğretim üyeleri ve elemanlarının uluslararası platformlarda söz sahibi akademisyenler olmalarını sağlamak için çalışırdım.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Akademisyen olarak evet. Ama hekimlik mesleği sürekli gelişen ve ilerleyen bir meslek, sağlığınız elverdiği sürece bir öğrenci olduğunuzu unutmamalısınız.

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?
Genel cerrahi uzmanı olarak çalıştığım yıllarda, genç bir bayana dalak büyümesi nedeni ile Splenektomi ameliyatı yapmıştım. Benim gördüğüm en büyük Splenomegali olgusu idi. 5 kg ağırlığında bir dalak çıkartmıştım. Epeyce bir zaman sonra hasta ile ilgili bilgi almaya 3-5 bayan geldi. Hastanın bundan sonraki beklenen sağlık durumu, çocuk sahibi olup olamayacağı gibi teferruatlı sorular sordular. Ben de merak ettim. "Neden bunları soruyorsunuz deyince, ‘biz o bayanı oğlumuza istemeyi düşünüyoruz da"demişlerdi?

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?
Tıp Fakültesini bitirdiğimde tam bir kontrolden geçmiştim. Belirli aralıklarla kontrollerimi yapıyorum. Hepatit ve tetanos aşılarının belirli aralıklarla rapellerini yaptırıyorum. Düzenli grip aşısı oluyorum. Sigara, alkol gibi bilinen zararlıları kullanmıyorum. Cerrahi mesleği zor bir eğitimle elde edildiğinden, bu mesleği uzun süre yapabilmek için kendi sağlığıma gerekli özeni göstermeye çalışıyorum.

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?
Kitap okumak, seyahat etmek, fotoğrafçılıkla uğraşmak ve bozuk araç, gereçleri tamir etmek.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Yaşadıklarımdan hep bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Hayatı olduğu gibi kabul edip, olumlu da olsa olumsuz da olsa yaşamın bana verdiği mesajı anlamaya ve kendimi geliştirmeye gayret ediyorum.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Mesleğiniz hep ailenizden daha çok vakit alıyor. Ama mesleğimden sonra en fazla zamanı aileme ayırıyorum.

Teşekkürler.

31/08/2009
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer