Ambulans Rallisi'nde ekipler can kurtarmak için yarıştı
Kaza ve olaylarda yaralanmaya müdahale etmek için sürekli koşturan 112 ekipleri, bu defa rutinin dışına çıktı.
Ambulans Rallisi'nde ekipler can kurtarmak için yarıştı
30 Kasım 2010 -

KAYSERİ-Bakanlık tarafından her yıl düzenlenen 'Ambulans Rallisi'ne katılan sağlık görevlileri, günde onlarca kez yaptıkları işleri bu defa hakem ve gözlemcilere sergiledi.

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'nce Kadir Has Stadyumu yanında yapılan Ambulans Rallisi'nde, 11 ekip en kısa sürede hayat kurtarabilmek için meslektaşlarıyla yarıştı. Ralli için uluslararası standartlara uygun olarak 4 etap hazırlandı. Rallinin inandırıcı olması için ise konu mankeni olarak Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri ile Acil Tıp Teknikerleri (ATT) kullanıldı. Konu mankenlerinin gerçek yaralıya benzemesi için ise makyaj yapıldı.

Ambulans Rallisi'nin ilk etabında, sağlık ekipleri patlamanın meydana geldiği stadyumdaki yaralılara müdahale etti. Kontrolden geçirilen yaralılar sağlık durumlarına göre ayrıldıktan sonra, hayati tehlike sıralamasına göre ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Stadyumdaki yaralılara başarıyla müdahale edip hastanelere gönderen görevliler, trafik kazası yapmış olan bir otomobilde sıkışan kazazedelere yöneldi. Bilinci kapalı olan sürücü ile kendisi ölen ancak karnındaki bebeği yaşayan hamile kadına müdahale eden ekipler, yaralıları en kısa sürede sıkıştıkları yerden kurtarmaya çalıştı. Kurtarılan yaralıların hayatta kalmalarını sağlamak ve hastaneye sevk edebilmek için çaba harcayan 112 görevlileri, tatbikat olmasına rağmen gerçeğini aratmayacak heyecan ve çaba gösterdi.

Yaralılara müdahale etaplarını başarıyla geçen sağlık ekipleri, daha sonra zor arazi şartlarında ilerlemeyi amaçlayan koşu ve araç kullanma parkurlarında yarıştı. Kayseri'deki ambulans rallisini başarıyla geçen ekip, Türkiye finallerine katılmaya hak kazanacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA