Helikopter ambulansla 6 bin hasta taşındı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, son iki yıl içerisinde ambulans helikopter ile 6 bin, ambulans uçakla ise 400 hastanın taşındığını söyledi.
29 Kasım 2010 15:07 -

Türkiye, acil sağlık hizmetlerinde birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı. Sağlık Bakanlığı'nın uygulamaya soktuğu Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında alınan helikopter ambulans ve ambulans uçakla taşınan hasta sayısı 6 bine ulaştı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde sunulan hava ambulans hizmetinin olumlu sonuç verdiğini söyleyerek, son 7 yıl içerisinde acil hasta taşıma hizmetleriyle ilgili güçlerinin üç kat geliştiğini dile getirdi.

Ülke genelinde 2008 yılında hizmete sokulan ve 15 il merkezinde konuşlandırılan 18 helikopter ambulans ile yurt içinde 6 bin acil hasta ve yaralının taşındığına dikkat çekti. Bu yılın başlarında satın alınan birisi turbojet ve uzun mesafeli, diğeri ise kısa pisti olan havaalanlarına inecek yapıda pervaneli hava ambulans uçakla 400 hasta yurt içi ve yurt dışından hastanelere nakli sağlandı.

Bakan Sağlık Bakanı Akdağ, "Sadece gelişmiş ülkelerde bulunan hava ambulans sisteminin ülkemizde uygulamaya sokulmasıyla bu yılın ilk 10 ayına kadar 6 bin yaralı ve acil hastanın ileri seviye hastaneler nakillerini gerçekleştirdik." diye konuştu.

SANİYELER ÇOK ÖNEMLİ

Acil hastalarda her geçen saniyenin önemli olduğunun bilincinde olduklarının altını çizen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu nedenle vakalara en hızlı şekilde ulaştıklarını dile getirdi. Şehirlerdeki vakaların yüzde 93'üne ilk 10 dakika içerisinde ulaşıldığına işaret eden Akdağ, bunda da ambulans filosunun genişletilmesinin önemli etken olduğunu anlattı.

Ülke genelinde 2002 yılında 618 olan tam donanımlı 112 ambulans sayısının bu yıl içerisinde 2 bin 430'a ulaştığının altını çizen Bakan Akdağ, "Ambulans sayısında ve niteliğinde büyük artışlar yaşandı. Tüm ambulanslarımız donanım ve özellikleri ile Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirildi." dedi. Bakan Akdağ ayrıca 2002 yılında 481 olan istasyon sayısını ise bin 460'a çıkarttıklarını sözlerine ekledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)