Aile hekimlerine fiili yada icap nöbeti yok
İstanbul Aile Hekimleri Derneği’nin aile hekimliğinde nöbet düzenlemeleri yönergesinin iptali istemiyle açtığı dava sonuçlandı. Danıştay Beşinci Dairesi, aile hekimlerine fiili ya da icap nöbetini şart koşan yönergeyi iptal etti.
Aile hekimlerine fiili yada icap nöbeti yok
03 Eylül 2014 -

 

İSTAHED’in Aile hekimlerine fiili ya da icap nöbetini şart koşan yönergenin iptali istemiyle açtığı davada sona gelindi. Danıştay Beşinci Dairesi, söz konusu yönergeyi iptal etti.

 

Sağlık Bakanlığınca 03/08/2011 tarihli 25143 sayılı onayı ile yürürlüğe giren, Toplum Sağlığı Merkezlerinin Kurulması ve Çalıştırılmasına Dair Yönergenin 21/1 maddesinde yer alan;“…mesai saatleri dışında toplum sağlığı merkezinde, aile sağlığı merkezinde veya başka yerde…aile hekimleri… dahil edilebileceği fiili veya icap şeklinde bir nöbet sistemi oluşturarak yürütür.” ibaresine karşılık İSTAHED tarafından yönergenin iptali gerekçesiyle dava açılmıştı.

 

İSTAHED dava gerekçesinde, Aile hekimliğinde nöbet düzenlemesinin yönerge ile yapılmasının, temel Kanun ve Yönetmelik hükümlerine aykırı olduğu, dolayısıyla da temel düzenleyici kuralların dışına çıkıldığını belirtti.

 

Danıştay  Beşinci Dairesi tarafından verilen kararda; Aile hekimlerinin hangi konuda, ne tür görevlerin verileceğinin Yönetmelikle belirlenebileceği hükme bağlanırken, üst hukuk normlarına uygun olmayan bir şekilde, Yönerge ile dava konusu düzenlemelerin uygulanmaya konulmasında, hukuka uyarlık görülmedi.

 

Bütün bu gerekçelerle Danıştay  Beşinci Dairesi, “…mesai saatleri dışında toplum sağlığı merkezinde, aile sağlığı merkezinde veya başka yerde…aile hekimleri… dahil edilebileceği fiili veya icap şeklinde bir nöbet sistemi oluşturarak yürütür.” ibaresinin iptaline karar verdi.

 

Diğer taraftan bu hafta sonu görüşülecek Torba Yasa'da olduğu gibi Kanunla düzenlenmiş bir durumda durumun değişeceği öngörülüyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ZEYNEP TÜRK (HEMŞİRE)
09.09.2014 11:02:41
Böyle mantık dışı bir uygulamanın olduğu başka ülke var mı acaba?
People
0
2) hasan arslan (a.h.)
04.09.2014 14:40:55
2014 ocak ayında çıkan KANUN İPTAL OLMADIKÇA nöbete devam....
People
0
3) ismail (dr)
03.09.2014 15:55:33
Çok sevinmeyin...Bakanlık allem eder kullem eder,dediğini yaptırırr..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)