Uzmanlık alanına göre malpraktis riski
Malpraktis davalarına maruz kalma ihtimalinin uzmanlık alanına göre farklılık gösterdiği, her suçlamanın tazminat ödemeye mahkum olmakla sonuçlanmadığı belirlendi
Uzmanlık alanına göre malpraktis riski
05 Eylül 2011 00:21 - Doç. Dr. Çağatay BARUT- MEDİMAGAZİN

New England Journal of Medicine’in 18 Ağustos 2011 tarihli sayısında yer alan bir makalede, doktorların malpraktis suçlamalarıyla karşılaşma oranları ve tazminat ödeme durumları değerlendirildi.

 

Tıpta malpraktise ve bu konudaki yeniliklere olan ilgi sürekli artsa da, malpraktis iddialarıyla karşılaşan hekimlerin uzmanlık alanlarına göre dağılımı, uzmanlık alanlarına göre yapılan ödemeler ve meslek yaşamı boyunca dava açılan doktorlara ait kümülatif insidans ile ilgili önemli bilgi eksiklikleri olduğu bilinmekte. Amerikan Tıp Birliği (AMA) tarafından yaptırılmış olan bir ankete göre, katılımcı doktorların yüzde 5’inin geçtiğimiz yıl malpraktis suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Florida’da gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, 1975-1980 yılları arasındaki dönemde uzman doktorların yüzde 15’inin, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile anestezistlerin yüzde 34’ünün, cerrahi uzmanlık alanlarında çalışan doktorların yüzde 48’inin araştırmayı içeren dönemde en az bir kez malpraktis suçlamasıyla karşılaştığı ve savunması için para harcamak ya da davacıya ödeme yapmak zorunda kaldığı saptandı.

 

Yukarıda belirtilen çalışmaların her birinde verilerin ğüncel olması, coğrafi verilerdeki eksiklik, çalışmaya düşük katılım, katılımcıların verdiği cevapların güvenilirliği ve doktorların uzmanlık alanları bilgilerindeki eksiklikler gibi nedenlerle kısıtlılıkları olduğu biliniyor. Her ne kadar ABD’deki Ulusal Doktor Veri Bankası kayıtlarında vakaların büyük çoğunluğunda davacıya ödenen miktarlarla ilişkili bilgiler mevcut olsa da, söz konusu vakalardaki doktorların uzmanlık alanları hakkında ve tazminat ödemesi ile sonuçlanmayan davalar hakkında bilgi olmadığı da bilinmekte.

 

Mevcut araştırmada, mesleki sorumluluk sigortası yapan bir sigorta şirketinin verilerinin incelendiğini belirten araştırmacılar 25 uzmanlık alanında, söz konusu yıl içinde malpraktis iddiasıyla karşılaşan doktorların oranı, tazminat ödemeye mahkûm edilen doktorların oranı ve ödeme miktarının büyüklüğü olmak üzere malpraktis iddialarının üç yönünün değerlendirildiğini ifade ettiler. Araştırmacılar bunlara ek olarak, malpraktis iddiasıyla karşılaşan doktorların kümülatif mesleki risklerini tahmin ederek uzmanlıkları yüksek ve düşük riskli olarak gruplandırdıklarını ifade ettiler.

 

Doktorların yüzde 7.4’ü malpraktisle suçlandı

Çalışmada, doktorlara mesleki sorumluluk sigortası hizmeti veren bir firmanın 1991-2005 yılları arasındaki kayıtları incelendi. Söz konusu firmanın toplam 40.916 doktoru sigortaladığı belirlendi ve 233.738 sigorta poliçesi değerlendirildi. Yirmi beş uzmanlık alanında yıllık malpraktis iddialarının oranları saptandı ve tazminat ödemeye mahkûm edilenlerin oranı ile ödeme miktarları değerlendirildi.

İncelenen dönemde sigorta kapsamında yer alan bütün doktorların yıllık olarak yüzde 7.4’ünün malpraktis suçlamasıyla karşı karşıya kaldığı ve doktorların yüzde 1.6’sının malpraktis iddiası nedeniyle tazminat ödemeye neden olan bir suçlamayla karşılaştığı belirlendi. İddiaların yüzde 78’inin ise bir ödemeye neden olmadığı saptandı. Her yıl malpraktis suçlamasına maruz kalan doktorların oranının beyin cerrahisi için yüzde 19.1, göğüs-kalp damar cerrahisi için yüzde 18.9, genel cerrahi için yüzde 15.3, aile hekimliği için yüzde 5.2, pediatri için yüzde 3.1 ve psikiyatri için yüzde 2.6 olduğu belirlendi. Malpraktis suçlamasının sık olduğu uzmanlık alanlarıyla tazminat ödemeye mahûm edilen uzmanlıkların aynı olmaması da ilginç bir bulgu olarak belirlendi. Tazminat ödemesi ortalamasının genel olarak 274.887 dolar olduğu dikkati çekti. Dermatoloji için tazminat miktarının ortalama 117.832 dolar iken, pediatri için bu miktarın 520.923 dolar olduğu görüldü. En fazla sayıda tazminat ödemeye mahkûm edilen uzmanlık dallarının en yüksek tazminata mahkûm edilen dallar arasında olmaması da dikkat çekici idi.

 

Doktorlar için riskli yaş 65 

Altmış beş yaş civarındaki doktorların malpraktis suçlamasıyla karşılaşma riskinin yüksek olduğu görüldü. Düşük riskli gruplarda yer alan doktorların ilk suçlamayla karşılaşma yaşının yüzde 36 ile 45 olduğu, ancak, yüksek riskli gruplarda yer alan doktorların 45 yaş civarında ilk suçlamayla karşılaşma ihtimalinin yüzde 88 olduğu görüldü. Altmış beş yaşındaki doktorlardan düşük risk grubunda olanların suçlamayla karşılaşma riski yüzde 75 iken, yüksek risk grubundaki doktorlarda bu oranın yüzde 99 olduğu belirlendi.

Kadın hastalıkları ve doğum ile genel cerrahi gibi uzmanlıklar yüksek riskli dallar olarak nitelendirilirken, pediatri ve patoloji gibi alanlar düşük riskli uzmanlık dalları olarak nitelendirildi. Ancak, düşük riskli bu dallarda ödenen tazminat miktarlarının daha yüksek olduğu da dikkati çekti.

 

Araştırmacılar, yıllık malpraktis suçlamasına maruz kalma oranının uzmanlık dallarına göre yüzde 5-22, tazminat ödeme durumunun ise yüzde 1-5 arasında değiştiğini belirttiler. Ayrıca, yüksek riskli uzmanlık dallarında çalışmakta olan her doktorun meslek yaşamı boyunca en az bir kez malpraktis suçlamasıyla karşılaştığını ifade ettiler. Sonuç olarak makalenin yazarları, malpraktis davalarına maruz kalma ihtimalinin uzmanlık dalına göre farklılık gösterdiğini,kümülatif olarak malpraktis suçlamasıyla karşılaşmanın bütün uzmanlık dallarında yüksek olsa da, her suçlamanın tazminat ödemeye mahkûm olmakla sonuçlanmadığını ifade ettiler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Seyit İbrahim Soysüren (Doktor)
19.09.2011 00:17:09
Kadın hastalıkları ve doğum var ayrıeten jinekoloji var .Yani ikisinin toplamı bize kolay gelsi diyorum
People
0
2) Bülent Karali (Kadın-Dogum)
10.09.2011 13:53:38
Tabloda hem Kadın Hastalıkları ve Dogum, hem de Jinekoloji var. Bu nasıl is ?
People
1
3) Dr. Jane Doe (doktor)
10.09.2011 12:21:50
Aylin m sen, uzmanlığı bir taraf bırak doktor musun ondan bile emin değilim. Türkçe hatalarıyla dolu yorumun bende lise mezunu dahi olmadığın kannatini uyandırdı. Eğer doktorsan vahim kardeşim. Anestezi risklidir ama bir cerrahi kadar asla riskli değildir. Türkiye'nin en yoğun ve travma hastalarının kabul edildiği bir merkezde çalıştım da oradan biliyorum. Aile hekimliği asistanlığından bu kadar şikayet eden bir doktorun anestezi ve diğer branşlar hakkında görüş bildirmesini doğru bulmuyorum.
People
1
4) O.E (Uz. Dr. (Dermatoloji))
10.09.2011 11:54:48
Aylin hanım zaten bu dediğiniz durumlarda göz önünde bulundurularak tercihler yapılıyor,u yüzden anestezi genelde en düşük puanla alıyor...Cerrahların daha yoğun daha stresli branşların para çekişmesi hiç bitmiyor,halbuki bize göre azda kazanmıyorlar,ben şahsen en iyi ihtimalle ortalamaya yakın ama altında kazanıyorum ve hiçbir cerrahi branşın ve anestezistin üzerine çıkamıyorum,ben şikayet etmezken yine kendilerinden sürekli şikayet duyuyorum,yani sanki onlardan daha az olan kazancımızıda onlara dağıtmalıymışız psikolojisine nerdeyse gircez...Tus ta yerleşirken kazandım şükür...ondan sonra vay efendim biz şu kadar saat çalışıyoruz şu kadar stresli iş yapıyoruz...allahtan ülkede 3-5 tane anestezist yok yoksa trilyon versen katrilyon isterlerdi,tüm çalışanlar ortak bir havuz yapıp onlara extra paralar vermeliyizki egoları tatmin olsun...Malpraktis ten açılabilecek dava da talep miktarları kişilerin kazançları ile doğru orantılı olmalıdır. Örneğin benim yaptığım bir işte maksimum yıllık kazancım 80000 ise verebileceğim maksimum para bundan daha az olmalıdır
People
0
5) aylin m. (uzm.dr)
09.09.2011 23:56:44
anestezistler nerdeyse en riskli uzmanlık branşı, ben anestezist değilim aile hekimiyim ama asistanlığına bile 1 yıl dayanabildim, depresyona girecektim yoksa,istifa ettim ,nerdeyse en zor asistanlıkta onlarda, cildiye, patolog,ftr,başta tüm dahili branşlarla bikere aynı şartlarda asistanlık yapmıyorlar,cerrahi branşlarında çoğundan ağır, stresi çok fazla,işi yükü çok ağır, öğle araları bile yok,dinlenme imkanları yok, gece koşuşturan bir asistansa anestezisttir başkası değil,bildiğim kadarıyla risk primide en yüksekmiş, ama dönerleri tavanın altında imiş,sayın bakanım lütfen bu grupla ayrıca ilgilenseniz, şimdi düşünüyorumda istifa etmeyen arkadaşları ne zaman arasam ya ameliyattalar ya reanimasyonda, bence bu gruba haksızlık yapılıyor.LÜTFEN RİCA EDİYORUM...
People
0
6) drkimbıl (dr)
09.09.2011 22:30:12
3 kuruşa 333 kuruş tazminat, nerde var bu hesap kitap?kardeşim defansa çekilin gölü yemeyin ben öyle yapıyorum tavsiye ederim sevkedin gitsin..
People
0
7) ss (kd)
08.09.2011 23:28:31
arkadaşlar saçmalığa bakın
jinekoloji ayrı yazılmış,kadın hastalıkları ve doğum ayrı yazılmış.oranlar da farklı. toplasak şemsiye en fazla bizde.
People
1
8) Pediatr (Pediatrist)
08.09.2011 15:11:14
Bu yorumlarda farklı branşlardan, TUS kazanmış, kazanmamış meslektaşlarımızın, adeta geçmişte yaşadıkları zorlukların acısını veya başaramamanın üzüntüsünü, acısını diğer meslektaşlarından çıkarmak istercesine, hazımsız-tahammülsüz düşüncelerini okumak çok çok üzücü. Biz böyle düşünürken başkalarından nasıl empati, saygı, hakkımızın verilmesini bekleyebiliriz? Adaletsizliklerin giderilmesini istemenin yolu, farklı branştaki meslektaşlarımız için böylesine "adeta nefret kokan" ifadeler kullanmak mı? Hepimizin en azından, şu an alınan en yüksek ücret neyse alması gerektiğini düşünüyorum.Her branşın zorlukları ve kolaylıkları vardır.
People
0
9) Kerim Turgut (Uzman Dr.)
08.09.2011 14:09:33
Birçok arkadaşın dediği gibi branşın risk grubu ile ele geçen döner sermaye nerdeyse ters orantılı.Cildiye, patoloji ve radyoloji.Birçok hastanede tavan yapıyorlar ve riskleri nerdeyse yok.Ama bir genel cerrah, anestezist veya kbb uzmanı ortalamanın altında kalabiliyor.Adalet bunun neresinde?
People
2
10) y.yılmaz (hekim)
08.09.2011 12:26:18
NEJM daki bu makalenin gerçekçi olmadığını düşünüyorum eğer sağlık bakanlığı Yüksek sağlık Şurası internet sitesine girerseniz gerçeklerin hiçte makaledeki gibi olmadığını görürsünüz etrafınıza bakın kaç tane beyin cerrahı hakkında açılmış dava var dünyada bu konuda liderlik kadın doğum branşında makalede yanlış bir yönlendirme var.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)