Bir dişhekimi bu kadar işlemi bir günde nasıl yapar?
Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Taner Yücel, daha iyi bir genel sağlık için ağız sağlığının geliştirilmesinin şart olduğunu belirterek, "Ülkemizde, insanımızın yüzde 90'nın üzerinde tedaviye muhtaç diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve diş eksikliği mevcuttur" görüşünü savundu.
Bir dişhekimi bu kadar işlemi bir günde nasıl yapar?
18 Kasım 2013 -

ANKARA-Yücel, Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda alınan kararla böbrek, ağız ve göz hastalıklarının bulaşıcı olmayan hastalıklarla ortak risk faktörlerine sahip oldukları ve bu anlamda ortak mücadele edilmesi gerektiğinin vurgulandığını anımsattı.

Yücel, "Daha iyi bir genel sağlık için, ağız sağlığının geliştirilmesi şarttır. TDB ve odaları olarak 2013 yılından itibaren bu konuyu, meslektaşlarımızla genel tıp uzmanlarıyla ve yetkililerle birlikte ele alıp, topluma kazandırmayı hedeflerimizin en önemlisi olarak seçtik" ifadesini kullandı.

Çalışmaların sonuçlarını gelecek yılki 20. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi'nde açıklayacaklarını bildiren Yücel, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkemizde, insanımızın yüzde 90'nın üzerinde tedaviye muhtaç diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve diş eksikliği mevcuttur. 65 yaş üstü insanımızdaki dişsizlik oranıyüzde 67'dir. 0-11 yaş grubunda DMFT (Çürük, kayıp, dolgulu diş) oranı 5,7'dir. Yani her çocukta 6'ya yakın tedavi edilmesi gereken  dişeti sorunu, diş çürüğü ve eksik diş vardır. Dünya Dişhekimleri Birliği, bu oranın 1.0 olmasını istemektedir. Bizdeki bu oranın düşürülebilmesi için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere dişhekimlerinin ve toplumun duyarlılığına ihtiyaç vardır."

-Koruyucu tedavi

Sağlık Bakanlığı Ağız Diş Sağlığı Merkezlerindeki (ADSM) 7 bin 200, fakültelerdeki 3 bin 200 diş hekimiyle ağız diş sağlığı sorunlarının çözülmeye çalışıldığını ifade eden Yücel, bu merkezlerdeki poliklinik sayısının her yıl 3 milyon arttığını belirtti.

Bir diş hekiminin günde ortalama 4 krona, 0,7 bölümlü veya tam protez, 1,3 kanal tedavisi, 8 diş temizliği, 4 diş çekimi, 1,5 çocuk diş çekimine, 8 dolgu, 0.65 çocuk diş dolgusu işlemi yaptığına işaret eden Yücel, "Bilimsel verilerle değerlendirdiğimizde bir diş hekiminin bu kadar işlemi ancak 15,7 saatte yapabileceği ortaya çıkmaktadır. Kaldı ki günlük çalışma süresi gerçeği ile uyuşmamaktadır" görüşünü savundu.

15,7 saatlik çalışma içerisinde çocuklara harcanması gereken koruyucu tedavi oranının 1,8 gibi çok düşük rakamda kaldığına dikkati çeken Yücel, "Buradan da devletin koruyucu ağız diş sağlığına ne kadar az önem verdiğini, daha doğrusu önemsemediğini görüyoruz" ifadesini kullandı.

Kamunun ağız diş sağlığı hizmetleri için 2011 yılında toplam 1 milyon 337 bin lira harcadığını kaydeden Yücel, bilimsel verilerle hesaplandığında bu parayla sayılan tüm işlemlerin nitelikli yapılamayacağını ileri sürdü.

Yücel, ağız diş sağlığı hizmetlerinin daha iyi yürütülmesi için şu önerileri dile getirdi:

-Atıl durumda bırakılan 15 bin serbest çalışan dişhekimi ülkenin ağız diş sağlığı hizmetlerine dahil edilmelidir.

-Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlar ağırlıklı olarak koruyucu ağız diş sağlığı hizmetleri  vermelidir.

-Dişhekimliği fakültelerinin altyapı ve öğretim üyesi ve akademisyen sorunu çözülmeden hızla artışı durdurulmalı ve fakülteler performans kıskacından kurtarılarak, gerçek görevi olan bilimsel araştırma ve eğitim çalışmalarına yönlendirilmelidir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Dt_aga (diş hekim)
27.11.2013 19:40:20
Adsmde çalışıyorum. Bir gün Mrs'den kendime kendimden randevu alayım dedim bi baktım şok oldum. 10ar dakika ara ile randevu alınabiliyor.Ve o hafta 2 defa hakkımda şikayet oldu. mrs'den randevu alan hasta 10 dakika bekledi diye.10!ar dakikada acaba hangi tedavi olur?biriyle ilgilenim dersen de bu sefer şikayet yiyorsun.ne diyelim hayırlısı
People
0
2) Doktor (Doktor)
25.11.2013 18:00:42
Sağlık bakanlığı bu kadar kısa zamanda bu kadar işlemin yapılamayacağını anlayamayacak kadar kör mü?Kalitesiz hizmet verip de bununla nasıl övünebiliyorlar?Yurt dışından diş tedavileri için hasta geliyormuş.O hastalar devlet kurumlarına mı geliyorlarmış acaba!Devlet kurumlarında çalışan doktorları suçlamıyorum,yanlış anlaşılmasın.Ben de insanların ücretsiz sağlık hizmeti almasından yanayım ama kalitesiz ve ucuz değil.Hasta sayısına bir kota konsun artık ya da yapılan tedaviler denetlensin.
People
0
3) hakkı taser (dişhekimi)
19.11.2013 14:23:48
duyumlara göre diş hekimlerine de aile hekimliği ve iş yeri hekimliği uygulaması gelecekmiş 2014 yılında.
ayrıca tam gün için oy toplamak amacıyla geriye bir dönüş beklenilmektedir.
çok farklı bir sonuc ortaya cıkabilir..
People
0
4) cerrah tolga (hekim)
19.11.2013 10:13:45
bizler hekim-diş hekimi-eczacı böyle kavga ettikçe daha çok eziliriz.Diş hekimi arkadaşlar sizden hizmet alımı filan olmaz bunuda bilin .devlet eliyle diş hizmetleri verilmeye devam eder.son 10 günde 4 tane daha diş hekimliği açıldı sorun çok daha büyük
People
0
5) brk (dt)
19.11.2013 10:03:28
bulunduğum ile trilyonluk diş hastanesi yaptılar. ama gittiğimde dolgu malzemesi yok. kanal malzemesi alınmıyor. sütur istiyorum yok. ama hastane o biçim. OY var mı var.
People
0
6) ali alemis (dişhekimi)
19.11.2013 09:37:48
bir gün devlet zincir eczaneler kurduğunda kimlerin ezik ezik dolaşacağını göreceğiz. bugün devlet her ilçeye adsm açarak ve de hizmet alımını kaldırarak haksız bir rekabete yol açmıştır. bugün bizim durumumuza gülenler gelecekte kendi düşecekleri durumu görmeliler ve bundan mutlu olmaya çalışmamalıdırlar.
People
0
7) abdullah (farketmez)
18.11.2013 21:23:50
Sayın eczacı arkadaş.
Eczacıların sgk ile anlaşması olacak tabiki ama olaya dil uzatma gözüyle bakmayın lütfen. Düşünün ki siz parayla aldığınız ilacı devlete satıyorsunuz.
Gözlükçü gözlüğü devlete satıyor. Medikalci tıbbi malzemeyi devlete satıyor
Diş laboratuarı adsm lere hizmet satıyor. Diş deposu diş malzemesini devlete satıyor. Marangoz, inşaat firması, temizlik şirketi, güvenlik şirketi, bilgisayar programcısı vs.

Alınganlık yapmadan objektif olarak bi düşünün
Hal böyle iken bisürü risk alarak bilgi,enerji,tecrübe,cihaz,malzeme,ilaç kullanılarak özveriyle yapılmış bir tedavi. Üstelik yapan da devletin yetiştirdiği hekim.
Ama devlete satamıyorsunuz. Muayenehanede koyun pazarlığına benzer muhabbetler. Muayenehanede yazılan ilacı bile ücretli satmakta zorlanıyorsunuz. Hasta onu bile hastanede yazdırıp devlete ödetiyor.

Sgk ile anlaşma yapmadan sadece parayla ilaç satan kaç eczane var
Lütfen şükredin ve alınganlık yapmadan doğruya doğru deyin.

"Haklısınız biz parayla aldığımızı risksiz devlete satıyoruz ama siz emekle bilgiyle yaptığınızı satamıyorsunuz" deme erdemini gösterin ki sizin de sağlıkçı olduğunuzu, esnaf olmadığınızı, sağlıkçılardan yana olduğunuzu herkes anlasın.
People
0
8) Hande Görgülü (Diş hekimi)
18.11.2013 20:01:08
Konunun eczacıyla alakası yok küstahça yorum yapan o iki eczacı arkadaşı kınıyorum haddinizi bilin emeğin,alın terinin ne demek olduğunu umarım öğrenirsiniz...
People
0
9) a.s (dr)
18.11.2013 18:56:00
Performans sisteminde Bir hekim 150-200 hasta muayene ediyorsa diş hekimi için neden olmasın demiyorum. :))

Çünkü olması gereken işlem sayısı bilimsel olarak bellidir. Bu oy siyasetiyle bağdaşmıyor. Sorun burada yatıyor.

Kalite değil oy gerek. Bilim değil memnuniyet gerek.

Sanki memnuniyet bilim demek, tıp demek. memnuniyet aslında oydan başka bir şey değil.
People
0
10) mehmet karadeniz (ahçı)
18.11.2013 18:48:12
Aynı hesapla benim de baktığım hasta fizik kuralları etik kurallar bilimsellik dışında. Diş hekimi sıkı ise yapmasın. Alan razı kalitesiz hizmeti bizim halk iyi sindiriyor
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA