Diş hekimleri sorunlarla boğuşuyor
Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Yaman, gerek kamuda, gerekse de serbest olarak çalışan diş hekimlerinin bugün çok ciddi sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, sorunu bir bütün olarak ele alıp, çözüm noktasında çaba sarf ettiklerini söyledi.
06 Haziran 2011 -

ADANA -Adana Diş Hekimleri Odası tarafından, Seyhan Oteli'nde düzenlenen toplantıda; 'Periodontitisli Hastalarda İmplant Uygulamaları Bifosfonat Kullanımına Bağlı Çene Kemiğinde Ortaya Çıkan Nekrozlar' konusu ele alındı. Yoğun ilginin gösterildiği oturuma Adana'nın yanı sıra Mersin, Osmaniye ve Hatay'dan da katılım oldu. Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Mezunlar Derneği Başkanı Figen Esirgen'in de hazır bulunduğu etkinlikte konuşan Hasan Yaman, diş hekimliğinin bugün çok önemli sorun ve sıkıntıları olduğuna dikkat çekerek, tüm bunların çözüme kavuşturulması ya da asgariye indirilebilmesi noktasında da bir takım çalışmalarda bulunduklarını anlattı.


Özellikle kamuda çalışan diş hekimlerinin sorunlarının had safhaya ulaştığına işaret eden Yaman, Türk Diş Hekimleri Birliği'nce (TDHB) kamuda çalışan diş hekimleriyle ilgili olarak kapsamlı bir rapor hazırladığını hatırlattı. Yaman, “Kamuda çalışan arkadaşlarımızla serbest çalışan arkadaşlarımız hepimiz bir bütünüz. Hep beraber birlikte bu gemiyi yürüteceğiz. Bu sektörü diş hekimleri, fakültelerimiz, diş laboratuarları ve firmalar olarak bir bütün olarak temsil ediyoruz” dedi.


Geçtiğimiz hafta İstanbul'da geniş katılımlı ve kapsamlı bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yaman, “Bu yürüyüşte bu sektörün tüm bileşenleri ve onların temsilcileri vardı. Hep birlikte omuz omuza yürüdük. Umuyorum bu seçim döneminden sonra yeni kurulacak hükümetle diş hekimlerinin problemleri istediğimiz gibi çözülür. Çözülmezse büyük sıkıntılarımız var demektir” diye konuştu.


TDHB ve odaların, bu konuda elinden gelen çaba ve gayreti gösterdiğini vurgulayan Yaman, burada asıl önemli olanınsa diş hekimlerinin desteği olduğunu ve bu desteğin verilmesi halinde de çözülemeyecek sorun olmadığını savundu. Hasan Yaman, konuşmasını da şöyle sürdürdü; “Birlik ve bütünlüğümüzü muhafaza ederek, önümüzdeki dönem çok daha iyi bir yerde olacağımıza inanıyorum. İnşallah gelecekte bizleri çok iyi günler bekliyor.”


Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Arpak ise, 'Periodontitisli Hastalarda İmplant Uygulamaları Bifosfonat Kullanımına Bağlı Çene Kemiğinde Ortaya Çıkan Nekrozlar' konusunu Türkiye de ilk defa Adana da anlattığını dile getirdi. Arpak, bifosfonat kullanan hastalarda implant uygulanıp uygulanmayacağı, bifosfanatların etki mekanizmasının yansımalarının yanı sıra ağız ve çene cerrahisinde yapılacak işlemler, endodontik tedavilerde yapılacak işlemler gibi konularda katılımcılara bilgi verdi. Oturumun sonunda Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Yaman, katkı ve katılımlarından dolayı Nejat Arpak'a bir teşekkür plaketi takdim etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) H.D (Serbest Dişhekimi)
06.06.2011 14:38:46
Kamuda çalışan dişhekilerinin ciddi sorunları elbete vardır ama serbest çalışan dişhekimleri geçimlerini yapamayacak durumdadırlar.Dişhekimleri bu duruma getiren akp nin sağlık politikası yanında özelikle sn Recep Akdağ ve Ömer Dinçer dir.Sözkonusu ikili yıllardanberi oluşturdukları tabloya karşı maalesef TDB haklarımızı savunma açısında pasif davranmıştır.Meslek örgütlerimizin ivedilikle atılması gereken adım ya özelde hizmet alınır yada sağlık bakanlığı kamuda tüm dişhekimleri isdihdam etmelidir;mücadelesini vermelidir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA