Doktor hastadan ne bekler?
Doktor hastadan ne bekleyebilir ki emeğinin karşılığında?! Öyle demeyin. Hep biz bekleyecek değiliz ya onlardan bir şey. Onların da beklentileri oluyor, ama gene hasta için. 14 Mart Tıp Bayramı’nda onlardan beklentilerini anlatmalarını istedik. Ama gene o beklentilerin bizim için olduğunu gördük.
Doktor hastadan ne bekler?
14 Mart 2015 - Yeni Şafak Ayşenur Asuman Uğur

Doktor olmadan bir sağlık sistemi düşünülemez. Onlar için mesai kavramı bizden çok daha farklı. Onlar her saatte ve her yerde doktor. Uykusuzken de yorgunken de, sağlık merkezi dışında da 360 gün ve 24 saat. Hekimlik meslek olmanın ötesinde insan hayatı ile ilgili üstlenilmiş bir sorumluluk. Meslek hayatları hastalarla ilgili riskli kararlar almakla geçer. Hastalar ve hasta yakınları ile yaşadıkları iletişim kazalarıyla karşı karşıyadırlar, son yıllarda artan sayıda şiddet vakalarıyla da… Meslektaşları ile yaşadıkları anlaşmazlıklar da… İşte hekimler, bu ilişkiler içerisinde hastalarını tedavi etmeye ve hastalarının acılarını dindirmeye çalışırlar.


Dile ondan ne dilersen
Onlardan hem soğukkanlı, hem sıcakkanlı ve hem de güçlü olması beklenir… Hasta ve hasta yakınlarına destek olması da… İyi, doğru ve fedakarlık, sorumlulukları olmuştur onların. Evet, hekimin fedakar olması beklenir. Hekimin kendi ailesi ve sevdikleriyle geçireceği zamandan hasta ve yakınlarına ayırması da…Sevgi, saygı ve de güven-yoğun bir meslektir hekimlik. Hekimden, hastanın o an ihtiyacı olan her şeyi anlayarak, hissederek gerekli en zor tedavileri yapması ve dayanılası kılması da beklenir. Hekimlik sürekli eğitim ve mesleki takip ve bunların hepsini aynı anda yapmayı gerektirir. Sağolsunlar, varolsunlar.
14 Mart Tıp Bayramları Kutlu Olsun.

 

Prof. Dr. Nurdan Tözün Gastroenteroloji Uzmanı

Hekim haklarına saygı

Günümüzde ilah hekim kavramı yerini, hastaya her şeyi açıklayan, ona tüm seçenekleri sunan ve onunla birlikte karar veren paylaşımcı hekim kavramı almıştır. Ben hastalarım gibi düşünmeye gayret ederim. Onlardan önce güven, sonra düzen ve uyum beklerim. Bilgiyi komşu, arkadaş, yalan yanlış kaynaklardan değil doğrudan doğruya benden edinmelerini beklerim. Telefonum 24 saat açıktır. Ayrıca tüm hekimlerin etten ve kemikten yapılmış bir insan olduklarını unutmamalarını ve hekim haklarına saygı göstermelerini dilerim.

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Dizdar

 

Dikkatle dinlesinler

Hasta doktordan şefkat ve doktor hastadan itaat bekliyor. Aslında bunlar örtüşmeyen şeyler değil. Doktor hastadan saygı bekliyor hasta da buna karşılık tevazu bekliyor. Şimdiye kadar doktorunu kötüye kullanan hasta görmedim. Bilakis hastalar özür dileyerek telefon açar ve söze başlarlar. Ama hastalardan da buna karşılık dikkatle bizi dinlemesini beklerim.

 

Prof.Dr. Yaman Tokat Genel Cerrahi ve Organ Nakli Uzmanı

Sorgulayan ve teslim olmayanı makbul

Öncelikle hastalıkları hakkında bilgili olmalarını, araştırma yapmalarını ve çok soru sormalarını bekliyorum. Kendi kimliklerine saygı duyan hastalar detayları, başına gelebilecekleri önceden sorgulayarak öğrenip çok rahat bir hastane dönemi geçirebilirler. O nedenle ben hastanın araştıran ve sorgulayan, teslimiyetçi olmayanı, doktoru ile beklentilerini paylaşanını çok severim.

 

Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İlhan Elmacı

Şeffaflık bekleriz

Biz hekimler hastalarımızla karşılıklı saygı ve sevgi dolu bir diyalog olmasını isteriz. Hasta ile aramızda ne kadar empati ve sempati varsa tedavi süreci de o kadar başarılı olur. Doktor hasta ilişkisinin şeffaf olması gerekiyor. Hastalar akıllarındaki soruları hekime yöneltmeli, bu konuda açık olmalıdır. Hasta ile doktor arasında cevaplanmayan hiçbir soru kalmamalıdır. Hastalarımızdan da anlayış, tam motivasyon ve güven bekliyoruz.

 

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aysu Karatay Arsan

Her zaman pozitif duygular içinde değiliz

Bir hekim olarak tüm hastalarımızdan öncelikle bizim de insan olduğumuzu, yorulabileceğimizi, her anımızın aynı pozitif duygular içinde olamayabileceğini ve hastalarımızın iyiliğini istediğimizi unutmamalarını dilerim. Karşımızdaki insandır ve insan olduğu için gereken ilgi ve saygıyı hakeder. Tüm dünyada da yapılan düzenlemeler bu saygın mesleğin itibarının koruması içindir.

 

Prof. Dr. Ayhan Taştekin Çocuk ve Yeni Doğan Uzmanı

Her olumsuzluk da hekim suçlanmamalı

Hastalar ve hasta yakınları, hekimlerin hastayı hemen iyileştirmesini bekler. Hekim elinden geleni yapar. Ama bazı ağır vakalarda ve olumsuzluklar olduğunda bu tür durumlarda hasta ve hasta yakınlarından anlayış göstermelerini bekleriz. Bu yüzden herhangi bir olumsuzluk olduğunda hekim suçlanmamalıdır. Hekimler hem bilgi sahibi hem vicdan sahibi insanlardır.

 

Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Aret Kamar

Çekinmeden bize sorun

Bazen ailenin çözüm üreten ve diyalog kurulmasını sağlayan ağabeyisi durumuna ve ailenin akrabası durumuna geçtiğimiz bir süreç bizimkisi farkında olmadan. Kulaktan dolma bilgilere çok itibar etmemelerini isterim. Sormak istedikleri her şeyi hekime sorsunlar. Hekimin tavsiyelerini can kulağıyla dinleyip harfiyen yerine getirmeleri motivasyonlarını bozmamaları da önemli.

 

Yrd. Dr. Zeynep Bilge Balaban Anestezi Uzmanı

Anestezi uzmanının farkına varın

Ben hastalardan az farkında oldukları ama önemli işler yapan anestezi branşının farkında olmalarını isterim. Bir ameliyat sırasında ameliyata giren bir cerrah ve anestezi doktorunun olduğunun hastalar tarafından bilinmesini isterim.

 

KBB Uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturan

Hastamdan işbirliği beklerim

Ortada bir sorun varsa bunu ancak hasta ile birlikte çözebiliriz. Ben hastamdan işbirliği ve hekim olarak hastamın en iyisini yapmaya çalışacağımı bilmesini isterim. Elimizde olmadan oluşabilecek komplikasyonlarda da anlayış ve işbirliği beklerim.

 

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Bengi Semerci

Emeğe saygı

Kendi sağlıkları için hekimlerin önerdikleri bilimsel olarak kanıtlanmış tedavilere uymalarını isterim. Hastaların sağlıklarını korumaları ve kazanmaları için çalışan hekimlerin emegine saygı duymalarını beklerim.

 

İş Yeri Hekimi Dr. Nurşat Koçak

Koruyucu önerilere dikkat

İşyerlerinde hekimler çoğunlukla genel sağlık problemleri ile ilgilenmek zorunda kalıyorlar. Halbuki çalışanlardan beklentimiz o iş yerinde çalışmaktan kaynaklanan sağlık sorunları ile ilgili bize danışmalarıdır. Bu anlamda da çalışanların işyeri hekimlerinin koruyucu amaçlı önerilerini dikkate almalarını beklerim.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
15.03.2015 17:38:31
Arkadaşlar soru yanlış !

Yaşadığımız şartlarda bu soru son derece yanlıştır ! Hekimleri bile sebep sonuç ilişkisi kuramadığı bir siyasal ve kültür ortamındayız.

Soru hekimler çalıştığı ortamdan yada sistemden ne bekler ? Neler olmalı neler olmamalı üzerine inşa edilmeli !

Ahmaklık , yada ahmak bir algı yaratılıyor. Hastaların ortalama eğitim düzeyi ilk okul 4-6 arası ! Siz sistemi kuranların ve o sistemin "işleyişinin " ahlakına , size sunduklarına ve sunamadıklarına bacaksınız. Buralar düzgün çalışıyorsa daha baştan yanlış yapıyorsunuz demektir. Sağlık sistemi hekime ne veriyor , hangi şartlarda , hangi amaçlarla hizmet vermeyi teşvik ediyor , kayıt bilgi paylaşımı , uzmanlığın yerli yerinde kullanımı var mı ? Hekim ve çalışan kendi haklarını arayabiliyor mu?

Bir açıklama yapayım ; İş yeri hekimi , yada İSG uzmanı eğer işveren bağlı çalışıyor ve ondan ücret alıyorsa özerk , bilimsel , hakkıyla hizmet vermesi baştan sağlıksız. Çünkü bağımlı ve işveren baştan ve ücretle bağımlı ! bunu sistem kollamıyorsa geçmiş olsun .Baştan kusurlu ve tam hizmeti engeller. Bunun adı ÖZERKLİKTİR !

Eğer hekim birinci basamakta nitelikli hizmet vermiyorsa , sevk sistemiyle bilgi aktarmıyorsa , kayıt eksikse , mezuniyet sonrası eğitim ilaç firmalarına terk edilmişse baştan YANLIŞ yapılmaktadır.

Performans sitemi daha çok hastaya ve tetkike mahkum edilmişse baştan yanlıştır ! Bu yanlışlığı görmeyerek , bu yanlışları görmeyerek baştan hekimi , siyasetçisi , öğretim üyesi başta kendini bizleri , herkesi çeşitli gerekçelerle yanıltıyor yada aldatıyordur !

Türkiye nasıl iş kazalarında ölümlerde olduğu GİBİ sistemle , yani onun BİLEŞERNLERİYLE !! yada adını koyacak olursak "nitelikli zamanda nitelikli iş" , " özerklik " , "örgütlü toplum olmak yada olamamak " gibi sorunlarla yüzleşmiyorsa tıpkı iş kazalarında olduğu gibi sağlık sorunlarında buradaki şiddet sorunlarında maliyeti çalışana kesecektir.

Oysa sorun idari ve siyasidir. Sen sitemi doğru kurgulayacaksın! Yanlış işletiyorsan siyaseten hatalısın demektir.

Soru Doktor hastadan ne bekler? değil doktor yada sağlık çalışanı sistemden ne bekler sistem ondan ne bekler üzerine olmalı !

Vah vah halen soruları bile yanlış soruyoruz.

Adam dikkatle dinlesinler demiş kardeşim hangi süre tanınıyor hangi ortamda çalışıyor hekimler ! Önce bunları düzeltirsin , hekimler arasında yabancılaşma ve bilgi paylaşımı ne düzeyde onları engelleyen bozan ne bunları analiz edersin.

Siyasileşme , ticarileşme , örgütlü şüphecilik kavramıyla toplumun çalışanlarını örgütlersin. Sorun parti sorunu değil sorun sistem ve anlayışın bilimsel özerk karşılıklı denetleme üzerine oturtulmasıdır.

Kişilerin meslekleri , grupların bilgisini ahlakı tutumunu sorgula ama DAHA ÖNCE sistemin ahlakı kimi neye teşvik ediyor. SİSTEMİN FITRATINA BAK !!

İnsnaın fıtratı değişkendir.Her şekilde ,her modaelde var.Sen sistemi özerk , çoklu , temel ihtiyaçları karşılam üzerine kurgula ! Gerisi kolay. Hekimler bu bilinçle hareket etmedikten sonra sonu gelmez ayrılık haksızlık ve yoksunluk yaşarlar.

Siyaset bilimsel yaklaşım üzerinde ayarsız ilişki ve hegomonya gösteriyor mu? Sorun kaçınılmaz olacaktır.? Hekim hasta üzerinde çok hegemonya gösteriyor mu? Sorun kaçınılmaz olacaktır ! Hekim eğitim , üniversitelerin liyakat ve siyaset etkileşimi sorunluysa çıkan hekimde nitelikli ve gelişkin tavır koyamaz. Malparktis ve hasta hakları çıkarırken hekimin şartlarını eğer göstermiyorsan sağlıklı kanun yönetmelik çıkmaz ! Halkın ortalama eğitimi ilkokul4-6. sınıf , hekimin fıtratı bozuk sitemde bozulur bunlar hep beraber bozulursa herkes kaybeder !

İyi siyaset bunu önceden görürü kötü siyaset ve biat insanı ve kültürü gör(e)mez !

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
15/03/2015
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA