En itibarlı meslek doktorluk
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nün geliştirdiği Mesleki İtibar Skalası'na göre, Türkiye'de en fazla itibarı bulunan meslek, tıp doktorluğu oldu.
En itibarlı meslek doktorluk
13 Mayıs 2015 -

TÜBİTAK'ın desteğiyle İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nün geliştirdiği Mesleki İtibar Skalası ile Türkiye'de mesleklerin toplumdaki itibarı sıralandı. Mesleklerin itibarı ile kazanç seviyeleri arasında yakından bir ilişki gözlemlenirken, bir işte aranan özelliklerin başında "iyi bir ücret" geldi.

Türkiye’de 32 ilde 2 bin 500 kişi ile yapılan anketlere dayanarak gerçekleştirilen araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. Elde edilen skalaya göre, Türkiye'de en fazla itibarı bulunan meslekler, tıp doktoru, üniversite profesörü, hakim, öğretmen, diş hekimi, general, vali, yüzbaşı, büyükelçi ve mimar meslek grupları oldu.

Milletvekilliği 22. itibarlı meslek grubu olurken, katılımcılara göre hemşirelik, belediye başkanlığı ve avukatlık gibi meslekler milletvekilliğinden daha itibarlı meslekler olarak sıralandı.

En az itibarı bulunan mesleklerin başında ise dansözlük gelirken, oryantal mesleği sırasıyla, astrolog, falcı, seyyar satıcı, otopark görevlisi, hamal ve çamaşırcı meslekleri izledi.

Hakkında cinsiyete göre yargıların değişebileceği astrolog, falcı, dansöz, temizlikçi gibi mesleklerle ilgili puanlamalar erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterdi.

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sunar'ın öncülüğünde gerçekleştirilen ve birinci safhası tamamlanan ve ikinci aşamasındaki çalışmaları devam eden araştırma projesinin neticesinde Türkiye’ye mahsus bir sosyoekonomik statü (SES) endeksi geliştirilmesi hedefleniyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Kelaynak (Sağlık çalışanı)
14.05.2015 23:37:36
Milletvekilliği, valilik, belediye başkanlığı, general veya yüzbaşı olmak meslek değildir. BUNLAR MAKAMDIR. MAKAMLAR DAĞITILIR, ihsan edilir, verilir alınır. Ancak meslek ONURDUR,, ALINTERİDİR, DİPLOMADIR. HADİ ORDAN BE! Cahiller...
People
0
2) pratisyen (acil)
14.05.2015 14:21:28
ACİLDE DEVAMLI SALDIRI VAR.SALDIRILARI MAALESEF BAKANLIK TEŞVİK EDİYOR.AMBULANS İLE HASTA SEVK ETMEK FEVKALADE ZORLAŞTI.UZMAN KONSÜLTASYONLARI ÇOK SORUNLU.ACİLİN DÖNER KATSAYISI ÇOK DÜŞÜK.EMEKLİ MAAŞLARIMIZ ÇOK DÜŞÜK OLACAK.KİMSE HUZURLU DEĞİL.ACİLDE NÖBET TUTMAK KİMSE İSTEMİYOR.BAKANLIK MAİLLERİMİZLE KESİNLİKLE İLGİLENMİYOR.EĞİTİM YOK.YEMEKLER KÖTÜ.NÖBET ODALARIMIZ VE ÇALIŞMA ŞARTLARIMIZ KÖTÜ.
People
0
3) uzmn (hekim)
14.05.2015 12:10:16
Hipokratın çırağı na

en çok şiddet= en çok itibar

olur denklemleri birleştirince.... Kedi uzanamadığı cigere mundar der hesabı, biz çalışıp risk alıp ülkedeki çoğu insana görece iyi kazanınca, hak ettiğimizin karşılığı ya da riskimizin karşılığı olmasa da, halkın garezine yönlendirilmiş nefretine maruz kalıyoruz. Dr lar da sokaktaki insanlar gibi bu milletin içinden gelmiş emek vermiş çalışıp didinip eğitim almış insanlar. Bir kısım millet yatsın,bu gece barda gönlüm başka alemde, saz çalsın ya da beynini kullanılmayıp nadasa alsın... Sonra da bunlar çok kazanıyor, bize gülmüyor , önümüzde eğilmiyor.... İnsanı yaşamaktan soğutup insan sevgisi falan bırakmayın sonra da size gülümseyelim... Var mı öyle bir ruh hali?
People
0
4) bıkmış (nrş uzmanı)
14.05.2015 08:02:13
halk bizi çoook seviyor...bizde onları çook seviyoz...

ayı oğlunu severken öldürmüş...

hahahaaaa...
People
0
5) Mehmet K. Çelenk (Dr. )
13.05.2015 16:51:52
Öne sürülen araştırma sonuçlarına göre necip Türk halkı doktoları çok seviyor ve onlara en yüksek saygınlığı layık görüyor.

Fakat, her nedense, halkımızın bu sevgisini gösterme biçimleri çok garip olabiliyor.

People
0
6) İlker Atasayar (Hekim)
13.05.2015 16:40:27
Sağolsunlar,varolsunlar;halkımız keşke Maliye Bakanı,Başbakan,Sağlık Bakanı olsaydıda düşen Emekli Maaşlarımızın İtibarını Hakim-Savcı-Başçavuş-Kaymakam emekli maaşları düzeyine eşitleseydi,ne güzel olurdu.Sahi ya bu yüksek titr'deki kişilerde bu Halkın içinden çıkmadılarmı?Bu Halkın çocukları değilmi?(Tabiki Halkın Çocukları,sadece sisteme uyum sağladılar,hangi sistem?Yanıt:2023 VİZYONU)
People
0
7) A.K. (Op.Dr.)
13.05.2015 16:15:09
Eğer bu araştırma doğru ise Türk halkı çok kıskanç :)
People
0
8) Hipokratın Çırağı (hekim)
13.05.2015 15:41:57
az önceki yorumumda
itibar=şiddet
olarak düzeltiniz lütfen.
People
0
9) üç harfli (op)
13.05.2015 15:41:13
Kendini en zavallı gören meslektir bu.
Paradoxtur yani.
Halk itibar eder, biz kendimizi batırırız.
People
0
10) Hipokratın Çırağı (hekim)
13.05.2015 15:40:45
en itibarlı meslek= doktorluk
en çok şiddet gören meslek= doktorluk

matematik bu durumda ne der biliyor musunuz
itibar=doktorluk
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori