'Hekimler umutsuz'
Türk Tabipleri Birliği (TBB) heyeti Erzurum'da 14 ayda 3 hekimin öldüğü hastanede incelemelerde bulundu, çarpıcı bulgulara ulaştı
'Hekimler umutsuz'
30 Nisan 2011 12:44 - CUMHURİYET

TTB heyetine göre, mutsuz, geleceğinden umutsuzhekimler, yatkınlık da varsa madde kullanımına yöneliyor. Hekimler haklarındaki her şikâyetin soruşturmaya dönüştürülmesinden de bıkmış. Sorunların sadece Erzuruma özgü olmadığını vurgulayan TTB 2. Başkanı Özdemir Aktan, Türkiyedeki sağlık ortamı artık sağlık çalışanlarını boğuyor dedi.

 

TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya ve Ağrı Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Heval Bozdağdan oluşan heyet, Erzurum Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nihat Çimen ile birlikte hastanede hekimler ve yöneticilerle görüştü. TTB heyetinin görüşmeler sonrasındaki ortak değerlendirmesi şöyle: Ölümler arasında bağlantıyı net bir şekilde kurmak mümkün değil ama sağlık çalışanları arasında depresyonun, psikolojik rahatsızlıkların, yoğun çalışma şartları sebebiyle fiziki rahatsızlıkların arttığını ve tüm bu etkenlere bağlı olarak madde kullanımında artış olabileceğini de söylemek mümkün. Hekimler üzerinde bir toplumsal baskı da var. Son dönemde hekimlere yönelik ortaya atılan olumsuz söylemler, halkta yaratılan hekimler çok para kazanıyor algısı, mecburi hizmet dolayısıyla parçalanmış aileler ve gelecek kaygısı hekimleri depresyona sürüklüyor. Hastanedeki ölümlerin ve bunlara sebep olan etkenlerin münferit olarak değerlendirilmesi hata olur.

 

‘İlaca erişim kolay’

Heyette yer alan TTB 2. Başkanı Özdemir Aktan, ölen hekimlerden ikisinin anestezide kullanılan bir ilacı aldıklarına dikkat çekti. Sağlık çalışanlarının bu tür ilaçlara erişiminin çok kolay olduğuna işaret eden Aktan, Maalesef hastanelerde bu tür ilaçlar kontrollü olarak saklanmıyor dedi. Erzurumdaki üç olayın birbirinden bağımsız gibi düşünülmemesi gerektiğini dile getiren Aktan, Bir hekim mutsuzluğu olduğu ortada dedi. Ölen hekimlerden birisinin anestezist, birisinin kalp damar cerrahı, birisinin de acil servis uzmanı olduğuna dikkat çeken Aktan, Her kesimdeki, düzeydeki hekim ve sağlık çalışanı durumdan ve gelecekten umutsuz. Bu da maalesef bu tür şeylere yansıyor. Bu stresli ortamda zaman zaman bu tür ilaçlara başvurmak söz konusu olabilir diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) aydın (op dr )
03.05.2011 15:51:07
fazla takmayın kafaya nasıl olsa bu da geçer; bu arada ruh sağlığınızı bozmamak için döner işini çok önemsemeyin nasıl olsa ağzınızla kuş tutsanız 3 kuruş farkeder, hasta ve yakınları tayfası ile çok muhatap olmayın tetkik, ileri tetkik ve daha ileri tetkik yöntemlerini kullanın bunlarla işiniz bitince de sevk zinciri içinde dolap beygiri yapın olsun bitsin..onlar zaten dolapta dönmekten daha da aptallaşınca sizinle uğraşamazlar..5 ten sonra çalışmak zaten sıkıntılı cebi mebi kapatın kafanızı dinleyin..ameliyat ayağına da ıvır zıvır işleri yapın riske girip geleceğinizi ipotek altına almayın, benim hayatım bu hastalarınkinden 1000 kat daha önemli ve değerli diyin kendinize...
People
0
2) CD (Şimdilik Op.Dr.)
03.05.2011 14:22:34
Son 5 yılda metabolik sendrom oldum. Polisomnografi ile kanıtlanmış ağır apnem var ki bu da SVA ve Miyokard enfarktüs riskimin çok yüksek olduğu anlamına geliyor. Tansiyonum sürekli yüksek ve ikili ilaca rağmen arada yükseliyor. Mutsuzum. Hiç kimseyi tedavi etmek istemiyorum. İşe geldiğimde mutsuzluktan ölüyorum. Devlet büyüklerinin doktora ve sağlık personeline lanetler yağdıran sözlerini duymamak için haber seyretmiyorum. Hırsız, dolandırıcı, soyguncu, dua için çalışması gerekip çalışmayan paragöz biri gibi sıfatlarla anılmaktan yoruldum. Üstelik yaşım genç ama bir an önce mesela seneye emekli olsam ve hiç evden çıkmasam istiyorum.
People
0
3) ey (uz dr)
02.05.2011 22:19:03
"doktor efendi" olarak nitelendirilen doktorlar , bu şekilde nitelendirilmeye devam edilirse daha çok şiddete maruz kalır.En kısa zamanda yeniden dr lar eylem yapmalı
People
0
4) Op.Dr. (Şimdilik DR)
02.05.2011 15:25:51
Bugün halk eğitimin Emlakçılık kursuna katılacağım ve ay sonunda emlakçılık yapabilmek için sertifikam olacak. Hafta sonları da SEGEM in sigortacılıık kurslarına katılıyorum ve umarım temmuz da sigorta acentası olabilme yetkisi alacağım. Umarım yakın zamanda Genel Cerrahi uzmanı olmaktan kurtulacağım. Herkese başarılar...
People
0
5) ali okuroğlu (doktor)
02.05.2011 09:51:07
maddiyatı geçtik kendi psikolojimizide geçtik hasta psikolojini hepten geçtik, kısacası hayattan geçtik dipdeyiz derindeyiz depresyondayız müşteride memnun değil hizmetçide.
People
0
6) müçtebA (DR)
02.05.2011 08:41:16
ÖNÜMÜZDE SEÇİM OLMASA TTB NİN UMRUNDA OLMAZDIK.SONUÇTA ASIL AMAÇLARI FARKLI.
People
0
7) esra (uz dr)
01.05.2011 20:55:24
Mutsuzum,umutsuzum..yeniden başlasam hayata ya da yeni bir iş yapsam hayalleri pesindeyim.Maddiyatı geçiyorum manevi tatminsizlik daha beter..Kimse artık dr beğenmiyor.Kötülük yapmak için görev başında olan şeytan muamelesi görmekten çok sıkıldım.Uzmanlığa başlarken kariyer hayalleri kurarken şimdi borçlarımı bitireyim ev hanımı olayım hayalleri kuruyorum.Sayın bakanımız bizi bu hale siz getirdiniz!!Doktorluk yapmak bu kadar kötü değildi!!!
People
0
8) dr.sena (uzman doktor)
01.05.2011 18:34:59
TTB'nin biz doktorlar için bunları söylemesi gözlerimi yaşarttı doğrusu, acaba tüm bu kararlar (tam gün, mecburi hizmet) alınırken kendileri neredeydi?
People
0
9) id (dr)
01.05.2011 17:04:22
Yıllarca acilde pratisyen hekim olarak çalıştım.Acildeki tüm tecrübelerimi uzman abilerimden öğrendim.Pratisyen hekim olarak herşeyi bilseydik uzmanlığa gerek yoktu.Uzmanlar bir ay icap tutmasın akabindede bir ay pratisyenler acile gelmesin sonucunuda sağlık yöneticileri yorumlasın.
Eğitimin para etmediği,doktorların uzmanlıktan nefret ettiği kaç ülke var acaba.
People
0
10) doktor (doktor)
01.05.2011 12:33:27
Acilde acınacak hallerdemişşisiniz..Dermatologu acile koyarlarsa elbet böyle olur..Heee biliyorum edalarında cahilce yapılan pratisyen hatalarına değinmiyorum bile..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)