Sağlık personelinden döner eylemi
Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şubesi Atatürk Devlet Hastanesi önünde eylem yaptı.
Sağlık personelinden döner eylemi
02 Aralık 2010 16:05 -

Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Abdurrahman Uysal, Atatürk Devlet Hastanesi personelinin döner sermaye ve nöbet ücretlerinin ödenmemesinin hastane personelinde değişik ekonomik sıkıntılara neden olduğunu söyledi.

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi önünde üyeleriyle beraber basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Abdurrahman Uysal, “Sağlık çalışanlarına ödenen döner sermaye ek ödemesi sağlıkta dönüşüm projesi ile 2005 yılından itibaren sağlık hizmetlerini iyileştirmek, kaliteli ve verimli hizmet sunumunu teşvik etmek amacıyla performansa dayalı uygulama şekline dönüşmüştür. Bu dönüşüm ile yapılan iyileştirmeler tüm sağlık çalışanlarını kapsamadığı için gelir dağılımında adaletsiz bir uygulama halini almıştır. Görev yaptığımız işyerinde elde edilen döner sermaye gelirlerine fiilen katkı sağlamamıza rağmen sadece tabiplere yönelik döner sermaye sabit ödemesi adı altında bir iyileştirme yapılarak her ayın 15'inde maaşlara yansıması ve yine sadece tabiplere ödenen döner sermaye gelirlerinin bir kısmının emekli aylığına yansıtılması hukuk kuralları ile çelişmekte kanun önünde eşitlik ilkesine de tezat düşmektedir. Her yıl memur maaş artışlarının bir kısmı da döner sermaye ek ödemesi aldığımız gerekçesi ile maaşlarımıza yansımamaktadır. Öte yandan sağlık hizmetleri bir bütün olduğu ve ekip anlayışı içerisinde yürütülmesi gereken hizmetler kapsamında değerlendirildiğinde ise, tabipler lehine yapılan söz konusu düzenleme işyerimizde iş barışının ve personel motivasyonunun bozulmasına sebebiyet vermiştir. Ülkemizde diğer iller düşünüldüğünde ilimizde hizmet vermekti olan sağlık çalışanları ek ödemelerini gecikmeli olarak almaktadır. Ödemeler gecikmeli ve yarım yapılmaktadır.

Atatürk Devlet Hastanesi personelinin döner sermaye ve nöbet ücretlerinin ödenmemesi hastane personelinde değişik ekonomik sıkıntılara neden olmaktadır. Ekim ayı döner sermayesi ve nöbet ücretleri yapılmayan sağlık personeline, hastane idaresi tarafından yapılan açıklamalar biz çalışanları tatmin etmemekte ekonomik problemlerimizi çözmemektedir. Bizler sağlık çalışanları özverili çalışmamızdan hiç taviz vermedik vermeyeceğiz. Çalışana alın terinin zamanında teslim edilmesi çok önemlidir. Bugün sağlık çalışanları döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını ve taksitlerini ayarlamaktadırlar. Yaşanan bu gecikmelerin sonucunda da çalışanlar mağdur olmaktadırlar. Döner sermaye geliri özellikle düşük ücretle çalışan memur ve hizmetli kadrosundaki çalışanlar açısından çok önemli bir gelir kaynağıdır. Ödemelerin birkaç ay gecikmesi özellikle bu arkadaşlarımızı ekonomik açıdan sıkıntıya sevk etmektedir. Unutulmamalıdır ki, yöneticilik sadece çalışanlara iş yaptırmak değil, aynı zamanda onların mağdur olmamasını sağlamaktır. Amacımız 'Bağcıyı Yemek Değil Üzüm Yemektir'. Yöneticilerimize mağduriyetimizi hatırlatıyor geciken Ekim ayı döner sermaye ek ödemesi ve nöbet ücretlerinin ödenerek bundan sonraki aylarda da mağdur edilmemek için gerekli çalışmanın yapılmasını istiyoruz” dedi.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) sadullah güzelce (anestezi teknisyeni)
04.11.2011 12:50:17
Türk saglık senin eylemlerini neden sendika ismi belirterek yazmıyorsunzda saglıksenin eylemini sendika ismi belirterek yazıyorsunuz.Dikkat edilirse daha adil veeşit olur teşekkürler.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)