SGK'dan Diş Tedavilerinde Tıbbi Uygunluk Duyurusu
31 Mayıs 2011 -

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

 

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü

Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı

 

 

Sayı : B.13.2.SGK.0.11.01.05- 11414612 30/05/2011

Konu : Tıbbi Uygunluk

 

SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE

…………………

Genel sağlık sigortası ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin resmi sağlık hizmeti sunucularında yapılamayan diş tedavilerinin Sağlık Bakanlığı sağlık hizmeti sunucularınca özel sağlık hizmeti sunucularına sevk yapılmak suretiyle karşılandığı durumlarda; tedaviye ilişkin fatura bedelinin ünitelerinde diş tabibi olmaması nedeniyle ödenmesinde sorunlar yaşandığı hakkında Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerimizden gelen yazılar incelenmiştir.

 

Bilindiği üzere, 29.03.2010 tarih ve 2010/41 sayılı Genelge ile Kurumumuz sigortalısı ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sözleşmeli resmi sağlık kurumlarında yapılamayan diş tedavileri için özel sağlık kurum ve kuruluşları ile Kurumumuzla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum ve kuruluşlarına sevklerine ve tedavi giderlerinin ödenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

 

Yine anılan genelgenin “Sevk İşlemleri” başlığı altında yer alan 4.maddesinde; “Özel sağlık kurum veya kuruluşları ile Kurumla sözleşmesi olmayan sağlık kurum ve kuruluşlarınca yapılan diş tedavileri sonrasında, Genelge eki sevk belgesini düzenleyen sağlık hizmeti sunucusunca “Diş Tedavileri Sevk Formu”nda yer alan tedavinin yapıldığına dair bölümün doldurularak onaylanması gerektiği” ifade edilmektedir.

 

Bu itibarla; genel sağlık sigortalısı ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin resmi sağlık hizmeti sunucularında yapılamaması nedeniyle Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık hizmeti sunucularınca anılan Genelgeye uygun olarak Kurumumuzla anlaşması olmayan sağlık hizmeti sunucularına diş tedavi sevkinin yapılması, tedavi sonrasında da yine mezkur Genelgeye uygun olarak sevke konu olan tedavinin yapıldığının sevki yapan Sağlık Bakanlığı sağlık hizmeti sunucusunca onaylanması durumunda tedaviye ilişkin belgelerin Kurumumuzda görev yapan diş hekimlerine tıbbi uygunluk yönünden gönderilmeden ödenmesinde sakınca bulunmamaktadır.

 

Ancak tedavinin yapılıp, yapılmadığı, sevkin devamlı aynı diş hekimince yapılması, yapılan sevklerin aynı sağlık hizmeti sunucusunca gerçekleştirilmesi v.s. gibi sebeplerden ötürü ödeme yapılıp, yapılmayacağı konusunda tereddüt hasıl olduğu durumlarda mutlak suretle bağlı bulunduğunuz Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezinde görev yapan diş hekimlerinden, bu Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerinde diş hekimi yok ise bünyesinde diş hekimi görev yapan diğer Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerindeki diş hekimlerinden görüş almak suretiyle işlem yapılması gerekmektedir.

 

Bilginizi ve gereğini rica ederim.

Uzm.Dr. Hasan ÇAĞIL

Genel Müdür

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Onur Kepez (Diş Hekimi)
02.06.2011 13:40:54
Sevki yapan diş hekimi,sevki onaylayan başhekim diş hekimi,sevk sonrası tedavinin yapıldığını onaylayan diş hekimi,tedaviyi gerçekleştiren ,faturasını kesen ve ben bu tedavi yaptım diyen diş hekimi,hala neden tıbbi uygunluk aranır anlıyamıyorum.Devlet başka bir kurumuna nasıl güvenemez.Hastalar geri ödemelerde neden mağdur edilir anlayamıyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA