Sözleşmeliler hala mağdur
Konya'da diş hekimi olarak görev yaparken, sözleşmesi 28 Şubat döneminde başörtüsünden dolayı feshedilen Nuray Kıral, kadrosunun 'İşçi olmayan kamu görevlisi' statüsüyle yapılması nedeniyle işine dönemiyor
Sözleşmeliler hala mağdur
18 Kasım 2013 - YENİ ŞAFAK BEHLÜL ÇETİNKAYA

28 Şubat döneminde başörtüsü ve dini inançları gibi sebeplerle işten çıkarılan kamu çalışanlarının işlerine geri dönmesini sağlayan ve geçtiğimiz Ağustos ayında resmi gazetede yayımlanan torba kanun birçok memurun işine dönmesinin önünü açtı. 3 ay içerisinde belirtilen şartlara sahip olan tüm işten çıkarılan kamu görevlilerinin işe dönmesini sağlayan kanun, aynı durumdaki sözleşmeli personelin mağduriyetini ise gidermedi.

 

İŞÇİ STATÜSÜ VERİLDİ

Konya'daki SSK Zindankale Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde diş hekimi olarak görev yaparken başörtüsü gerekçesiyle sözleşmesi feshedilen Nuray Kıral da mağdur olanlardan biri.

 

DİSİPLİNDE MEMUR GÖSTERDİLER

1997'nin Temmuz ayında başladığı görevinden kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle Ağustos 1998'de uzaklaştırılan Kıral, kanunun tanıdığı hak doğrultusunda görevine dönmek için Kamu Hastaneleri Kurumu'na başvurdu ancak kanunun sadece memur statüsünde olanlar için çıkarıldığını öğrendi. SSK'nın birleştiği Sosyal Güvenlik Kurumu'na da başvuran Kıral, buradan gelecek yanıta göre dava açmaya hazırlanıyor. Kıral, 'Bizim statümüz 'İşçi sayılmayan kamu görevlisi' olarak geçiyordu. İşçi değildik memur da değildik. Memurların tabi tutulduğu disiplin cezasına tabi tutuldum şimdi memurlar gibi aynı hakka sahip değilim. Benimle aynı dönemde sözleşmeli olarak işe başlayan tüm hekimler memur olarak atandılar' ifadelerini kullandı.

 

Kel miyim diye kontrol ettiler

Kıral 28 Şubat döneminde yaşadığı insanlık dışı uygulamalarını da şöyle anlattı: 'Çalışma Bakanı'nın hastaneyi ziyaret edeceği bir günde katılım zorunlu olmasına rağmen bana öğle saatlerinde izin verdiler. Bakanın karşısına başörtülü çıkmamı istemediler. Bazı başörtülü memurlar kısmi kellikleri olduğunu ifade ederek başörtüsü taktıklarını söylüyorlardı. Müfettişler de savunmamı alırken benim de sanki bu sebepten başörtü taktığımı düşündüler ve beni kadın bir doktorla bir odaya sokup saçımın olup olmadığını kontrol ettiler. Başörtüsü takma gerekçelerimizin hiçbirine inanmadılar. Bir türlü tatmin olmadılar. Sürekli farklı amaçlar güttüğümüzü düşünüyorlardı.'

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA