Aile hekimlerinden Bakana yanıt: Biz de aile hekimliğinden taviz vermeyeceğiz
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer Sağlık Bakanının 'Nöbetten taviz yok' açıklamasına yanıt verdi.
Aile hekimlerinden Bakana yanıt: Biz de aile hekimliğinden taviz vermeyeceğiz
11 Aralık 2014 -

 Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer Medimagazin'e yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 


Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF olarak 13 Aralık Cumartesi günü Ankara’da herkesi Aile Hekimliğine Sahip Çıkmaya davet ediyoruz.

  Tüm medeni ülkelerin sağlık sistemlerinin temelinde yer alan Aile Hekimliği uygulaması ülkemizde son 2 yıldır yapılan yanlış düzenlemelerle bitirilme noktasına getirildi.  İstenen Eski Sağlık ocağı sistemine dönüş ise Aile hekimleri olarak biz yokuz, ve bir kez daha Aile Hekimliğinde Taviz Vermeyeceğiz diyoruz.
 Aile hekimliği uygulaması ile birlikte sahada özveri ile çalışan ve vatandaşa sahip çıkan  aile hekimleri ile ebe ve hemşirelerimiz ilesağlık göstergelerinde özellikle anne ve bebek ölüm hızlarını düşürdük, aşılamada ise son iki yıldır Avrupa şampiyonu olduk.


     Bu kadar başarılı bir aile hekimliği uygulamasına sahip çıkıp geliştirmek için çabalayan AHEF bir türlü derdini anlatamadığı gibi nedense bakanlık sürekli geriye gidecek adımlar atıyor. Aile hekimliği uygulamasından eski sağlık ocağı sistemine dönüş adeta Eski SSK hastaneleri dönemine dönüştür. O zamanları vatandaşlarımız çok iyi bilirler. Bitmeyen kuyruklar, ilaç sıraları, kalitesiz sağlık hizmeti... Aynı şey eski sağlık ocağı sisteminde de vardı. Hasta kuyrukları, bir gittiğin doktoru bir daha görememe, aşılanmamış bebekler, takip edilmeyen gebeler,  yoğunluk kalabalık, kalitesiz sağlık hizmeti sunumu… Amaç eski sağlık ocağı sistemine dönmek ise biz aile hekimleri buna izin vermeyeceğiz. Aile hekimliğinden memnun olan vatandaşlarımıza sesleniyoruz. ”Aile hekimliğine ve aile hekimliği çalışanı doktor, ebe ve hemşirelere sahip çıkın”


  Yaklaşık 12 yıl önce uygulanmaya başlayan Sağlıkta dönüşüm programının son iki yılda dışına çıkılmış ve hedeflerinden sapılmış durumda. Güçlendirilmesi gereken bir Aile hekimliği uygulaması hedef olması gerekirken, aile hekimliği uygulamasında olmaması gereken iş yükleri ile aile hekimleri bezdirildi, gerçek görevleri olan koruyucu sağlık hizmetlerini yapamaz hale getirildi. Bu Dünya Sağlık Örgütünün 2014 yılı Ekim ayında yayınlanan Türkiye raporunda da yer aldı ve” Kronik hastalıklardan hipertansiyon ve Diyabette aile hekimleri teşhiş ve tedavisini yönetememeye başladı” dendi. Bunun sebebi açıktır, aile hekimleri asli görevlerini yerine getiremeyecek kadar iş yükü altına sokulmuştur. Hipertansiyon yönetimini saat 5 den sonra tansiyon ölçmeyle endekslemek hekimlik sanatını küçümsemektir. Bırakın artık Aile Hekimliğimizi yapalım. Ailelerimize sahip çıkalım. Bırakalım artık nöbetsiz hekimlik olmazı, aile hekimliği nöbetsiz de başarılıdır çünki esas görevi koruyucu hekimliktir ve tüm dünyada mesai saatlerinde uygulanmaktadır.
  

Sağlık hizmeti sunulan değil talep edilen bir hizmettir. Bu güne dek aile hekimlerinin çalışma saatlerinden vatandaşların herhangi bir memnuniyetsizliği yoktur. 08-17 saatleri arasında herkes gelip sağlık hizmetini almaya devam etmektedir. Hasta Memnuniyet oranı %78 ile en yüksek aile hekimlerindendir. Hiç bir aile hekimimize de hastaların tarafından çalışma saatleri ile ilgili bir talep gelmemiştir. Unutmamalıdır ki Hasta memnuniyeti için hekimin mutlu, huzurlu ve görevini gelecek kaygısı olmadan yerine getirmesi esastır.
 

Bizler tek idelojisi vatandaşın sunduğu sağlık hizmeti kalitesini artırmak ve doğru aile hekimliği hizmeti sunabilmek olan hekimleriz. Aile hekimliği siyasetinden başka siyasetimiz yoktur.
 

Bu nedenle Aile Hekimliğinden taviz vermeyeceğiz. Bu nedenle biz aile hekimliğine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızı da sahip çıkmaya davet ediyoruz ve aile hekimliği çalışanları ve hizmet sunduğumuz vatandaşlarımızı AHEF olarak 13 Aralık Cumartesi Ankara’da gerçekleştireceğimiz Aile Hekimliğine Sahip Çık Mitingine davet ediyoruz.
 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Özgür (Pratisyen)
12.12.2014 16:05:48
Murat isimli uzman çavuş aile hekimleri 10 bin alıyor demişsin ben aile hekimiyim net elime 12 bin geçiyor insanları yanıltmayın lütfen buradan.
People
0
2) dr.murat (uzm dr)
12.12.2014 11:14:44
biz yıllardır acıllerde pratısyen yoklugundan nobet tutarken ıyıdı.kımsenın sesı cıkmıyodu.sen gıt 10 bın tl maaş al nbt yok stres yok sonra gel ben nobet tutmam de ne guzel ya.
People
0
3) ırgat (nrş uzmanı)
12.12.2014 10:33:29
lordlar kamarası ve gettolar.... biz! siz...! işte bakanlıkla olan diyaloğumuz bu kadar.... hasım ilişkisi...
bu yazıyı okuyan dr arkadaşım.... devir kötü......
People
0
4) sertaç sert (aile hekimi)
12.12.2014 10:12:08
kardiyolog arkadaş doktorun en büyük düşmanı diğer doktorlardır cümlesini onaylıyor....bizde mı tanısı alıncaya kadar hastayı yatıran mı olunca sevk eden birsürü sevk memuru kardiyolog gördük...yada nöbette eli ayağına giren 2 antibiyotik ismi bilmeyen çocuk hasta geldimi kaçan bir sürü branş uzmanları gördük...
People
0
5) DR. YUSUF (DOKTOR)
12.12.2014 09:33:58
sevgili kardiyoloji uzmanı arkadaşım, peki miyalji tanısını nasıl koyuyosun? EKG, LAB. görmeden bırak bu temel tetkikleri EKO yapmadan miyalji deyip gönderdiğiniz hasta oluyo mu? Daha doğrusu o k.ç var mı? Defansif tıp uyguluyoruz malesef
People
0
6) cenk erol (hekim)
12.12.2014 08:44:25
şu uzmanları anlamıyorum. kardeşim sen kendi hakkını ara bizden daha iyi koşullarda çalış. akademik eğitimin dünya çapında, çalışma koşulların ağır vs. vs ama aldığın para yerin dibinde. sende bütün diğer hekimler gibi toplumda şamar oğlanısın.DERDİN NE AİLE HEKİMİYLE? sıkıntın sistemle olması gerekirken mahalle esnafı gibi "aile hekimi şu kadar para alıyor çalışacak tabii" naraların neden?
ben kendi adıma uzman hekimlerin ne kadar kötü koşullarda çalıştığını, eğitimlerine oranla ne kadar az para aldığını, bununda dünya da sadece bu ülkede olduğunu anlatıyorum. örneğin bu kardiyolog arkadaşın branşını ele alalım... kalp krizi geçiriyorsun önce Allah'ın sonra bu adamın elindesin. sistemin ve halkın bu adamı baş tacı etmesi gerekirken, sistem adamı pratisyen ve aile hekimi düşmanı yapıyor. bu arada her aile hekimi doktorun bir olmadığı gibi her kardiyoloji veya başka bir uzmanlık dalı doktoru da bir değil; TC Nuri Dikgöz'ün dediği gibi bende çok bir şeyi yok denilen hastaya defin raporu verdim. ayrıca aile hekimleri sana uzmanlık dalınla ilgili hasta göndermiyorsa otur bir düşün kardeş.. ben gerekli gördüğüm hastamı mutlaka uzm dr ye yönlendiririm. sana niye yönlendirmiyorlar?
People
0
7) Drm (Uz dr)
12.12.2014 00:35:39
Alistiniz tabi hak hukuk yonetmelik tanimamaya, ayda bir yazilan nobetlere bile gitmediniz, okkali birkac ceza yazilsaydi is bu raddeye gelmeyecekti, kurallari cigneme, yasalari yonetmelikleri hice sayma hakkini nasil buluyorsunuz kendinizde, tabi bastakiler hukuk tanimazsa siz de tanimazsiniz, lke teksasa dondu yeni turkiye bu olsa gerek...
People
0
8) bulut (dr)
11.12.2014 23:40:24
yani ne bu deveyi güderiz, ne de bu diyardan gideriz diyorsunuz..
People
0
9) selim panç (dr)
11.12.2014 23:29:30
Değerli meslektaşlarım şu bir gerçek ki alınan karar siyasidir.Seçim öncesi bizim üzerimizden halka biraz daha şirin görünmektir.Aile Hekimliği sistemi oturmuştu genelde halkımız ve hekimler memnundular.İyi giden bir sistemi bozmak ancak bizim gibi plansız ve programsız ülkelerde görülür.Tekrar ediyorum biz hekimler birbirimize sahip çıkmalıyız.Sorunlarımızı ancak bu şekılde çözebiliriz..
People
0
10) Hakan Meriç (uzm Dr)
11.12.2014 21:22:17
Hocalarımız Sağolsun gece 3 te muayahaneden Hematoloji servisine akut tonsilit yatırırlardı,26 Yaşında lenfomalı hasta poliklinikten yatak yok diye gönderilirdi,sayelerinde meslek bu hallere düştü,birlikte hareket etme adına ilk adım yarın atılır umarım..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA