Asıl soru şu: O iki doktor neden gitti?
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi’nde tedavi gören kanser hastaları, Onkoloji bölümünde uzman doktor kalmadığını belirterek tepki gösterdi. Olayı doğrulayan CBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Var, hastanede görevli iki uzmanın tayinin çıktığını ve uzman doktor talep ettiklerini söyledi.
Asıl soru şu: O iki doktor neden gitti?
27 Kasım 2014 - HÜRRİYET

Celal Bayar Üniversite Hafsa Sultan Hastanesi’nde kanser tedavisi gören hasta ve onlara destek olan yakınları, Onkoloji Bölümü’nde uzman doktorun olmadığını belirterek tepkilerini dile getirdi. Bir an önce hastaneye uzman doktoru tayin edilmesi çağrısı yaptı.

 İKİ İDDİA VAR
Hastanenin onkoloji servisiyle ilgili olarak iki iddia mevcut. Bunlardan bir tanesi, hastane yöneticileriyle uzman doktorların arasında anlaşmazlıklar olduğu. Diğeri ise hastanenin bu servisinde iş yükünün çok fazla olduğu.


HASTA VE YAKINLARI ENDİŞELİ

Demirci İlçesi’nden her hafta eşini tedavisi için üniversite hastanesine getirdiğini ifade eden Akif Gedik, büyük bir mağduriyet yaşadıklarını kaydetti. Onkoloji Bölümü’nde kanser hastalarının tedavilerinin asistanlar tarafından yürütüldüğünü belirten Gedik, "İki uzman doktor vardı. Ama tayinleri çıkınca doktorsuz kaldık. Sadece asistan doktorlar var, uzman doktorlar yok. Biz doktorların gitmemesi için bin 500 imza topladık. Ama imzalarımız işe yaramadı. Eşim yumurtalık kanseri, kemoterapi görüyor. Uzman doktor kalmayınca perişan olduk" dedi. Eşinin 10 yıldır kanser tedavisi gördüğünü dile getiren Gedik, "Hastane başhekimliğine şikayette bulunduğum ancak çözüm bulunamadı. Eşimin hastalığının geriye dönüş yapmasından korkuyorum. Çünkü tedavisi uzman ellerde yürümüyor. Çok endişeliyiz. Onkoloji bölümündeki hasta sayısı da bu yüzden azaldı. Uzman doktor istiyoruz" dedi. Onkoloji bölümünün başında iki asistandan hariç doçent bir doktorun olduğunu kaydeden Gedik, "4 yıldır burada tedavimiz devam ediyor. Ama daha bölüm sorumlusunun yüzünü görmedim. Biz hayatımızı uzman ellere teslim etmek istiyoruz. Üniversite hastanesi böyle olmaz" diye konuştu. Meme kanseri tedavisi gören Gürkan İşcener de endişe içinde olduğunu söyledi. İşcener, "Hastalığımla ilgili birine bir şey sormak istesem, cevap verecek uzman doktor yok. Sadece asistanlar var ama doktor yok. Bu kadar ciddi bir hastalıkla savaşan bizlerin daha çok ilgiye ihtiyacı var. Bir an önce uzman doktor gelmesini istiyoruz" dedi.ÜNİVERSİTE DEKANI: UZMAN DOKTOR TAYİNİ İSTİYORUZ

CBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Var, olayı doğruladı. Onkoloji bölümlerinde ülke genelinde doktor azlığının bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Var, "İki uzmanımızın tayini çıktı. Birinin burada kalması için sağlık bakanlığı ile direkt irtibata geçtik. Fakat tayini başka hastaneye çıktı. Bir doçent ve asistanlarla servis yürüyor. Uzman doktor tayini istiyoruz. Hasta çok, biz de zor durumdayız. Böyle giderse Onkoloji servisini kapatmak zorunda bile kalabiliriz" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) A.K. (Op.Dr.)
28.11.2014 18:57:29
Demek ki neymiş? afiliasyon çare değilmiş.
People
0
2) Dr (Dr)
27.11.2014 21:32:17
Bu sıralar genel sekreterler değişecek ya (Aralık 15). Genel sekreterlerin birbirlerini karalamak için yaptırdığı çakma haberler bu sıralar çok olur.
People
0
3) Mehmet Ayr (Hekim)
27.11.2014 19:52:53
"Çünkü tedavisi uzman ellerde yürümüyor. Çok endişeliyiz. Onkoloji bölümündeki hasta sayısı da bu yüzden azaldı. Uzman doktor istiyoruz"

"Sadece asistanlar var ama doktor yok"

düzeye ve bilgiye gel.
People
0
4) Mustafa Ünal (Doktor)
27.11.2014 16:47:09
Ne kadar saçma bi haber. Sanki bütün onkoloji kliniklerinde uzman çalışıyor. Yan dal asistanları uzman olup ayrılmış üniversiteden. Sonuçta doçent var kliniğin başında. Doktor yokmuş asistan varmış sanki asistan doktor değil. Asistanlar da doçentin dediklerini uygulayacak sonuçta sanki kendi kafalarına göre tedavi planlamayacaklar.
People
0
5) Yan Dal Uzm (Dr)
27.11.2014 16:02:15
Neden acaba? Bir yan dalcıya soruldumu hiç ne sorununuz var diye? Bir doktoru tayin ettim deyipte koca şehirde tek başına bırakılırsa olacağı yine bu, basar istifayı. Yani gönderdim demekle de olmuyor. Ayrıca gazeteye konu olmuş bu yere tayin isteseniz kıymete biner.
People
0
6) BS (uzm.dr)
27.11.2014 15:16:07
Üniversitelerin giderek kan kaybetmesi bu dönemde giderek artıyor. Sebeblerini mersin üniversitesindeki eylemde rahatlıkla görebiliriz.
Mecburi hizmet sayesinde bu üniversitede onkolog olmamasına rağmen devlet hastanesinde onkolog bulunabiliyor. http://www.abybdemirci.com/haber/saglik/kanser-hastalari-artik-manisada-tedavi-edilebilecek/118.html
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA