Astım azacak, kuş gribi hortlayacak
Türkiye'de önümüzdeki yıllarda hastalıklar bölgelere göre değişecek. Nemli yerlerde astım, alerji ve egzama azacak, kuş gribi, kene ve veba hortlayacak. Her 3 kişiden biri solunum hastalığı riski taşıyacak
29 Haziran 2011 10:46 - SABAH SAFURE CANTÜRK

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de iklim değişikliğinin sağlık üzerinde etkileri raporunda korkutan gerçek ortaya çıktı. Dört mevsimi bir arada yaşayan Türkiye'de iklim değişikliği ve küresel ısınma sonucu mevsimsel geçişler kalktı. Yıllık ortalama sıcaklığın her iki cinste astım ve hırıltıyı artırırken kadınlarda da egzamayı tetiklediği ortaya çıktı. Nem oranındaki artış Kuzey Avrupa hastalığı olan alerjik hastalıkları azdırırken sıcaklığa bağlı kuraklığın yaşandığı bölgelerde kene ve kuş gribi gibi hastalıkları da hortlattı.

5 YIL SONRA KURAKLIK...
Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de kronik hava yolu hastalıklarını önleme programı kapsamında Türkiye'nin hava kirliliği ve iklim değişikliği sorunlarının sağlığa etkileri konulu bir rapor hazırladı. Türkiye'de 14 ilde yapılan bir araştırmada artan sıcaklık ve nem oranının yeni hastalıkları beraberinde getirdiği belirlendi. Küresel İklim Modeli Simülasyonlarında Türkiye önümüzdeki birkaç yıldan itibaren yaklaşık 1 derece ısınacak ve bu da güney yarım küresinde kuraklığın başlamasına neden olacak. 30 yıl sonra ısınmanın 6 dereceye kadar artmasıyla tatlı su kaynakları azalacak, kuraklık artacak buna bağlı olarak su, gıda ve sinek, böcek gibi vektörel bulaşıcı hastalıklar yayılacak. Hava kirliliği ve iklim değişikliği beraberinde yeni hastalıkları da getirecek. Hava kirliliğinin en çok yaşandığı büyükşehirlerde akciğer ve solunum yetmezliği hastalıkları şu an kırsal kesime göre belirgin şekilde artış gösteriyor. İklim değişikliğine bağlı hastalıklar coğrafi bölgelere göre de değişiklik gösterecek. Nemin yükselmesiyle birlikte Karadeniz ve Marmara bölgelerinde astım ve alerji hastalıkları artacak. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde akciğer ve solunum hastalıkları görülecek.

ARTACAK HASTALIKLAR
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, iklim değişiminden etkilenecek hastalıklar arasında ilk sırada kuş gribi, kene ve kolera görünüyor. Ebola, veba, kızıl humma, uyku hastalığı, verem ve sarı humma da dünyanın gelecek yıllarda mücadele edeceği hastalıklar arasında.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)