Branş seçiminde trend değişiyor!
Hekimlerin branş seçimlerinde önemli değişiklikler yaşanıyor. “Hastaya dokunulmayan” branşlar yükselirken, özellikle cerrahi branşlarda düşüş yaşanıyor. 5-6 yıl önce en yüksek TUS puanıyla alan kadın doğum branşı ise şimdilerde çok düşük puanlarla almaya başladı. Branşlardaki bu trend değişiminin nedeni ise; Sağlıkta Dönüşüm Programı, hekime şiddet ve malpraktis davaları olarak gözüküyor.
Branş seçiminde trend değişiyor!
22 Aralık 2014 - MEDİMAGAZİN DR.İBRAHİM ERSOY

Son altı yılda tıbbi biyokimya ve tıbbi mikrobiyoloji puanları yükselirken, kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi ve çocuk sağlığı ve hastalıkları branşlarının taban puanlarında belirgin düşüşler oldu. 2009 yılı sonrasında cerrahi branşlara göre dâhili branşlarda daha az olmakla birlikte, yataklı hizmeti olan branşların puanlarında tedrici bir düşüş gözlenirken, yataklı hizmeti olmayan branşların puanlarında yıllar içerisinde bir artış olduğu dikkati çekti.

 

Yıllar içerisinde Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)’nda branş tercihindeki eğilimler değişiyor. Gelecekte sağlık hizmeti sunumunda, branş hekimlerinin sayıları arasında oluşabilecek dengesizlikten kaynaklanacak aksaklıklar olabileceğinden, TUS kontenjanlarının ve tercihlerinin belirlenmesinde bu eğilimin doğru analiz edilmesi önem taşıyor.
 
Sağlıkta Dönüşüm Projesi, Tam Gün Yasası ve hatalı tıbbi uygulama davalarının ve cezaların artması gibi çeşitli faktörlerin etkisiyle hekimlerin TUS tercihleri değişmeye başladı. Tam Gün Yasası öncesi muayenehaneden ek gelir kazanabilen hekimlerin, Yasa yürürlüğe girdikten sonra bu imkânları azaldı. Ayrıca, hatalı tıbbi uygulama davalarının artması sonucu, özellikle bazı cerrahi branşların TUS sınavında tercih edilebilirlik oranlarında da azalma olduğu gözleniyor.
 
Yapılan bir araştırmada, 2007-2013 yılları arasında hekimlerin branş tercihlerindeki değişimler, 13 adet TUS kadro ve puanları incelenerek yıllara ve alanlara göre analiz edildi.
 
Araştırmada temel, dâhili ve cerrahi tıp bilimlerinin hepsini kapsamak üzere daha çok son yıllarda puanlarında değişiklik gözlenen tıbbi biyokimya, tıbbi mikrobiyoloji, aile hekimliği, iç hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları, radyoloji, dermatoloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, kardiyoloji, kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi, göz hastalıkları ve kulak burun boğaz bölümleri ile ilgili veriler toplandı.

Doksan farklı kuruma (40’ı üniversite, 50’si Sağlık Bakanlığı) ait verilerin incelendiği araştırmada, TUS kontenjanlarının yıllar içerisinde 1.953 (2008 Nisan Dönemi) ile 4.250 (2008 Eylül Dönemi) arasında değiştiği, incelenen yedi yıllık dönemde toplamda 37.937 kadronun ilan edildiği görüldü. Çoğu branşın kontenjan yüzdeleri yıllar içerisinde sabit seyrederken, aile hekimliği ile çocuk sağlığı ve hastalıklarında yıllar içerisinde bir artış olduğu, genel cerrahi kontenjanlarının ise düştüğü izlendi.
 
Branş taban puanlarında ise bazı branşlarda belirgin değişimlerin olduğu dikkat çekti. Tıbbi biyokimya ve tıbbi mikrobiyoloji puanlarında yükselme görülürken, kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi ve çocuk sağlığı ve hastalıkları branşlarının taban puanlarında belirgin düşüşler oldu.

 


 
2009 yılı sonrasında cerrahi branşlara göre dâhili branşlarda daha az olmakla birlikte, yataklı hizmeti olan branşların puanlarında tedrici bir düşüş gözlenirken, yataklı hizmeti olmayan branşların puanlarında yıllar içerisinde bir artış olduğu dikkati çekti.
 
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalından Dr. Abdülkadir Kaya ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma, Ankara Medical Journal”da yayımlandı.

 

Bu yazının tüm hakları Medimagazin'e aittir. "www.medimagazin.com.tr" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) drA (dr)
18.03.2015 21:55:39
hiç şaşırmayın.

beklenen sonuç bu işte. cerrahi yapan sayısı azalacak ve fiyatlar çok yükselecek.
People
1
2) Kevser Turanlı (uzm dr)
18.03.2015 08:46:31
Adaletsiz performans yasası danıştayda ama bir türlü dava bitmedi.Bakanlık savunma için ek süre istiyor ama sadece oyalama takdiği.hiç bir yeni argüman sunmuyor.Tıp mezunu olmayan biokimyacı fizyolog mikrobiolog icaba gelen gündüz hasta bakan malpratis yapma ihtimali olan hekimden fazla ücret alıyor.Bakanlık hala bu konuda tek adım atmadoığı gibi mevcut değişikliğide savunuyor.Tek kelime ile REZALET.
People
0
3) boran (dr)
17.03.2015 17:44:31
7 yıllık kadın doğum uzmanıyım 4 davam var. Bu davalardan birinde acilde baktığım iddia edilen bir hastanın TAKSİRLE ÖLÜME SEBEBİYET VERMEKLE yargılanıyorum.
AKLINIZI BAŞINIZA ALIN KADIN DOĞUM HEKİMLİĞİ HOLLYWOOD FİLMLERİNDEKİ AKSİYON SAHNELERİNE DÖNÜŞTÜ AMA BU FİLM DEĞİL GERÇEK HAYAT.
People
1
4) murat 124 (kd bas cvs)
17.03.2015 14:16:24
cemil (dr) adli tip uzmanligi neden patlasin ki? performans yok.olabilme ihtimali de yok.ozelde calisma sansin da yok.

buyuk sehirler disinda 7 24 icapcisin..savcinin seni her an getirtebilme ihtimali yuksek.izine bile cikamayabilirsin..mecburi hizmetten geri donebilmen mucizelere bagli olur cilgin torpil bulmazsan zor donersin .

hasta yakinlari daha fazla mudahil olur raporu begenmez sonuc aleyhindedir izini bulur kosede sıkıstırır.malpraktis davasinin allahi burada cikar.kasten raporlar carpitildi der baska bir yerden farkli rapor alir gelir kabak senin basina patlar.

kimsenin seni sevmemesi. lanetli muamelesi gormen de cabasi..

ha univ de prof olabilmeyi basarirsan tamam o zaman bir elin balda bir elin oteki balda yasar gidersin..
People
0
5) cemil (dr)
17.03.2015 13:48:27
Esas bomba adlitıp uzmanlığı. Malum 10 sene önce sınavsız alınan bu branşın yıldızı acayip parladı ve gelecekte en yüksek puanla alacak. Malpraktis yok, hasta şiddeti yok.Hastalarının ağzı var dili yok. Hepsi dr karşısında kuzu. Döner çok yüksek çünkü hastane yok yatak yok masraf yok sırf kar.
People
1
6) Mehmet (Hekim)
17.03.2015 13:14:07
Önceden çalıştığım hastanede bir biyokimyacı bayan vardı biyoloji mezunu sonradan nasıl oluyorsa biyokimya ihtisası yapmış ünvanıda uzman dr diye geçiyor bir çok uzmandan fazla döner alıyordu.Hekim olmadığı için acilde falan nöbette yazılamıyordu.
People
0
7) Özgür (Pratisyen)
17.03.2015 13:07:13
Örnek:Adnan Menderes Üniversitesi 2014 TUS Tıbbi biyokimya taban puanı:66,Kadın doğum taban puanı 54.Bazı üniversitelerde 48 lerle bile kadın doğum asistanlığına girenler var.
People
2
8) Mehmet (Kbb)
09.01.2015 09:24:10
3 yıllık kbb uzmanıyım bıktım, bu şartlarda bu meslek yapılmaz.hastanın dr a güveni yok. Hastalık hastası dr dr dolaşıp bu dr bişey bilmiyor diye gezenler var.türkiyede bu meslek bitmiştir.gittiği yere kadar devam edip bırakacağım.
People
1
9) labor (dr)
27.12.2014 13:02:41
"hastaya dokunmayan branşlar" kıymetli düşüncesine kapılmayın. hangi dalı neyi seviyorsanız onu seçin. tıptaki bu "trend" geçicidir. tıbbın her dalı kıymetlidir ve emek ister. sevdiğinizi seçin, olmadı seçtiğinizi sevin.
hekimleri ve uzmanlık dallarını bölük pörçük yasa ve yönetmeliklerle cam parçalarına çevirdiler.
ÖRNEK:
diyelim dahiliyeci/çocukçu'sunuz.. tam bağımsız özgür olmak istediniz. muayenehane açmanızda aşılması imkansız fazla bir engel yok şu aşamada...
ama
radyolog ve laboratuvar dalları diye sınıfladıkları bir uzmanlık dalındansınız.
tamamen serbest radyoloji ya da laboratuvar açmak istediniz. MÜMKÜN DEĞİL. KOTA KOYDULAR.
Taksi plakası gibi; bu işi bırakan birinden ya da plaka(ruhsat satan) şirketten ruhsat almanız gerekecek.
Bakınız "hastaya dokunmamak için biyokimya'yı seçerseniz. Yarın öbür gün hiç umulmadık ruhsat engeli var...
Piyasada bu tür dalların yayılmasını istemeyen bir "güç var"..Niye özel hastaneler, kamu hastanelerinden hizmet alımı yapacak olan bu kurumların sayısı artmasın, birileri tekel kalsın diye.....
eskiden uzmanlık dalı ne ise onu tek başına sürdürdüğün işliğin adı "MUAYENEHANE" idi ki doğrusu budur.
People
4
10) Furkan aydın (Kadın doğum)
26.12.2014 22:19:59
13 yıllık kadın doğum uzmanyım. Kadın doğum asistanlarına sesleniyorum. Aklınız başınızdaysa hemen bırakın....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA