Canan Karatay'a Bakanlıktan tepki! Ama Sağlık Bakanlığından değil!
Canan Karatay'ın beslenme önerilerine Tarım Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol tepki gösterdi
Canan Karatay'a Bakanlıktan tepki! Ama Sağlık Bakanlığından değil!
28 Mart 2015 - CUMHURİYET

Canan Karatay'ın beslenme önerilerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol tepki gösterdi, "Herşeyden yemeliyiz, vücudun şekere de ihtiyacı var" dedi.

 

Prof. Dr. Canan Karatay’ın sağlık için ekmek ve şeker tüketilmemesi, çocuklara kahve içirilmesi yönündeki önerileri uzun süredir tartışma konusu. Karatay’a destek veren uzmanlar olduğu gibi, önerilerine şiddetle karşı çıkan, hatta ‘insanları yanlış yönlendirdiği’ iddiasıyla ünlü profesöre dava açan uzmanlar da var. Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre son olarak tartışmaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol dahil oldu. “İnsanlara ‘Ekmek yemeyin’ demek yanlış. Ayrıca beynin şekere de ihtiyacı var” diye konuşan Erol, kafein içeren kahvenin yetişkinler için faydası olabileceği gibi kalp riski de yaratabileceğine dikkat çekti.

 

‘HER ŞEYDEN YEMELİYİZ’

Erol, topluma “Şunu yemeyin, bunu yemeyin” gibi çağrılarda bulunmanın yanlış olacağını belirterek, “Ben her şeyi yiyorum. Her insanın ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerali alması lazım. Önemli olan bunların sağlıklı ve hijyenik olması. Genci, yaşlısı, çocuğu var. Farklı kategorilerdeki insanların farklı besinlere ihtiyacı var. Beslenme ile ilgili genel ve radikal söylemleri doğru bulmuyorum” dedi.

‘ŞEKERE DE İHTİYAÇ VAR’

Şeker tüketilmemesine yönelik çağrıları da eleştiren Erol, şunları söyledi: “Her zaman bir ürünün sağlıklı olarak piyasaya arzı önemli. Geçmişte de bazı ürünler acımasızca eleştirildi. Yumurta, tereyağı için ‘Yemeyin’ denildi. İnsan vücudunun şekere, proteine ve yağa ihtiyacı var. En önemli organlardan birisi beyin. Beynin yapısının büyük bölümü yağdır. Beyin glikozla çalışır.”

 

KAHVE UYARISI

Erol, çocuklara kahve içirilmesi önerisi konusunda ise “Kahvenin etken maddesi kafeindir ve uyarıcı etkiye sahiptir. Normal erişkin insanlarda günde 1 fincan kahvenin antioksidan etkisi olduğu söylenir. Ancak kalbe de olumsuz etkisi olabilir” yorumunu yaptı.

 

"LIGHT ÜRÜNLER SAĞLIKSIZ DEĞİL"

Diyete yönelik gıda ürünlerinin sağlıksız olduğuna yönelik görüşleri de değerlendiren Prof. Dr. İrfan Erol, “Tüm dünyada yağı, enerjisi ve kalorisi azaltılmış ürünler var. Burada esas olan hijyenik şartlarda üretilmesi. Bu tamamen tüketici tercihidir. ‘Light ürünler daha sağlıksız’ yorumu doğru değil” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Osman D (Doktor)
29.03.2015 10:04:43
Yahu ben bu Canan Hocamı seviyorum. Kardiyoloji profesörü olarak ortaya bir konu atıyor. Söylediği şeyler de genellikle klasik bilgiye aykırı oluyor. Sonra da insanlar onu tartışıp duruyorlar. Vay efendim doğru söylüyor, vay efendim şöyle de böyle de diye.
Bence hoca işi kaptırdı. Ancak bu arada ömrünün son demi geldi. Daha öncelerden nerelerdeydi? Bilmiyorum. Bu işlere gençlik yıllarından başlasaydı daha iyi ederdi. Ağır kokan poliklinik odalarında hasta bakmaktan, kateter laboratuarlarında o 40 Kg.lık kurşun önlüğü giyip de riskli hastalara girişim yapmaktan, serviste yatan ağır hastanın ve yakınlarının nazını tuzunu çekmekten çok daha zevkli bir iştir medyatik olmak. Sizi her gün bir kanaldan çağırırlar. Güzel, ışıklı stüdyolarda proğram yaparsınız. Telefonla bağlanan hastaların, öyle hiç de zor olmayan sorularına iki cevap verirsiniz. Hatta daha sonra ulusal bir kanalda düzenli sağlık proğramları yaparsınız. Ha bu arada bu kadar tanındıktan sonra İstanbul'un en lüks semtinde bir de geniş muayenehane açarsınız. Normal hekim ücretinin 5 katı fiyatla hasta muayane edersiniz. Hıncahınç da hastanız olur. Olmazsa sınırlar, günde 10 hastayı aşmazsınız. Ne güzel değil mi? Zaten bizde ve ABD'de bazı akıllı meslektaşımız medya ortamındaki bu boşluğu görüp akıllıca değerlendirdiler. Onları gönülden kutluyorum. Onlara son demde de Canan Hocam katıldı. Ancak yaşını düşününce biraz geç kaldı. Yahu hocam medya bu kadar adam ararken sahiden daha önceleri, gençliğinizde nerelerdeydiniz siz? Nerelerde?....
People
0
2) ky (dr)
28.03.2015 19:38:59
GDOlu mercimek ne oldu kendi alanında konuşsun.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA