Cumartesi nöbetine isyan eden aile hekimlerine pazar nöbeti!
Bakan Müezzinoğlu bir kez daha “Fıtratı normal doğum” diyerek sezaryen tartışmasına noktayı koydu. “Sezaryen bir ameliyat, manavdan muz almıyoruz” diyen Bakan, belli kriterlere uymayanlara yaptırım uygulanacağı mesajı verdi.
Cumartesi nöbetine isyan eden aile hekimlerine pazar nöbeti!
20 Aralık 2014 - HÜRRİYET

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Meclis’te bir grup gazeteciyle sohbetinde ‘sezaryen’ ile ilgili açıklamalar yaptı. Bakan, şunları söyledi: “Normal doğum yapma talebi hastanın en doğal hakkıdır ve doğrusu da budur. Hastayı buna hazırlamak da hem ebelerimizin hem aile hekimlerimizin hem de normal hekimlerimizin görevi. ‘Ben sezaryen istiyorum’, hastanın böyle bir hakkı yok.”

‘SEZARYEN HAK DEĞİL’

“Doktorun görevi tıbbi anlamda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmektir, yoksa hastanın isteklerini yerine getirmek gibi bir şey yok. Hastanın hakkı olan tıbbi hizmetleri yapmak zorunda doktor. Sezaryen hak kapsamına girmez. (Kadın psikolojik olarak hazır, normal doğuma hazır değilse sorusu üzerine) Sezaryen sonrası yaşanacak sorunları kim üstlenecek? Dolayısıyla bu işin doğalı, fıtratı normal doğumdur. Annenin psikolojisini doğru besleyen de normal doğumdur. Niye bıçağı attırıp karnı, karın zarını, rahmi kestirip bir sürü dikiş yiyeceğim? Sezaryen bir ameliyattır, operasyondur. Hasta ikna olmak istemiyorsa psikolojik desteği verelim. Sonuçta manavdan muz almıyoruz. Burada işin doğrusu ve doğal olanı normal doğumdur.”

‘SEZARYEN MÜEYYİDESİ’

“Bugün bilimsel verilere göre sezaryenin oranı 100 doğumda 15-17’dir. Biz burada yüzde 50’lere geldiysek bir hata var demektir. Şimdi ebelerle ilgili bir düzenleme yapacağız, uzman ebelerimize normal doğumları yaptırma olanağı sağlanacak. Hekimlerimize mektup yazıyoruz, aylık 100 doğumunuzdan şu kadarı sezaryen, şu kadarı normal, siz de biliyorsunuz ki bilimsel verileri de şudur diye. Bunu hem hekim bazında hem servis bazında yapıyoruz; aynı şekilde özel hastanelerin de hem hekimine hem servis yöneticisine hem de hastane yönetimine. Önümüzdeki yıllarda da belirli kriterlere uymayanlara belirli müeyyideleri koyacağız.”

AİLE HEKİMİNE PAZAR NÖBETİ

SAĞLIK Bakanı Müezzinoğlu, cumartesi nöbetine isyan eden aile hekimlerine de mesaj verdi: “Çalışma saatleri değişmedi. Hafta arası 8 saat çalışıyorlar, ayda bir de cumartesileri 8 saat nöbet tutacaklar, hepsi bu. 2-3 yıl sonra pazar günleri de nöbet koyacağız, ayda bir kez bir pazar 8 saat nöbet tutacak, hafta arası da normal 8 saat mesaisini yapacak.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) umut (uz.dr)
25.12.2014 11:05:53
Geçen gün aile hekimlerinin ha rayışını destekleyen bir yorum yazdım buraya.Ama görüyorumki damarlarında kıskançlık gezinen bir kısım aile hekimi meslektaşım uzman düşmanalığı yaparak kendi haklarını savunmaya çalışıyor.Aklıbaşında bir insan aynı gemide olduğumuzu farkeder ona göre birlik olma yönünde yorum yapar. Ben hala sarı öküzü vermek istemeyen aile hekimi arkadaşlarımın arkasındayım.Selamlar saygılar
People
0
2) ILKER ATASAYAR (TANRIYA VE KULA EN YAKIN MESLEK)
24.12.2014 23:04:54
Meslektaşlarım,daha ne kadar ayrılacağız,ne kadar didişeceğiz,Taşeron kafalıların bizlerin düşüncelerini bir Aktör,bir din Adam'ı ,bir şarkıcı,bir arabeskçi ,bir Yandaş amigo kadar merak etmediği,değer vermediği erkle karşılaştık.Meslekten gelen fedakar-nitelikli gücümüzü ,nerde çalışırsak ve ne kadar kazanırsakta göstermek zorundayız,bu dönem.Halk adına göstermeliyiz,neyin yanlış,neyin doğru olduğunu ,en iyi sizler bilirsiniz.Bizler bu mesleğe girerken zaten Ateş'ten önlüğü giydik,bilerek bu fedakarlığı yapmış olan bizlere,mezarda emeklilik ve 2000tl lik hakim,kaymakam,savcı,yarbay emekli maaşları yarısı Maaş reva görülmektedir.Sorarım sizlere bu mesleklerden daha Önemsiz işlermi çıkarıyorsunuz,bu meslekler boyunca tutulan nöbetler ve Önem derecesi sizlerinkinden dahamı büyük,bu uygulamaya nedir bu rezalet demeyecekmiyiz,susacak ve hep susacakmıyız.Yoksa o Giydiğmiz ATEŞTEN ÖNLÜĞÜ bu uygulamayı bize reva görenlere FIRLATACAK fırtınayı YARATACAK Birlikteliği Kuracakmıyız,benim fedakar? MESLEKTAŞLARIM...
People
0
3) Murat (Hekim)
24.12.2014 19:11:12
Doktorların bütün başına gelenlerin çoğunun sebebi eski muayeneci uzman hekimlerdir.Bunlar para almadan asla hasta yatırmazlardı,tonla bahane uydurup hastaları özele çağırırlardı,hastaları hastanede azarlar muayenehanede tam tersi olup bayan kuaförü gibi olurlardı.Halkın gözünde ve şu anki devleti yönetenlerin gözünde doktor denilince akıla bunlar geliyor ve bizlere acımıyorlar.
People
0
4) Bülent Erdener (uzm dr)
24.12.2014 16:17:39
Sürekli biribirine çamur atmalar hakarete varan söylüyorsunuz.Esas sizleir bu hale getirenler başkalaır siz kolay yolu seçip öbürünü suçlamayın.Mesleği düşürmeyin bu kadar.Gereksiz kabadayılıklar.Birşey yapmaya gelince tık yok birbirinize saldırmaya gelince canhıraş saldırı.Böyle devam ederse daha çok sıkıntı çekeriz
People
0
5) E.N (DR)
24.12.2014 11:57:48
7 gün,24 saat,365 gün icap nöbeti,ayda 5-10 gün hastane nöbeti tut,en uzun ve en ağır eğitimi gör,30 yıl it gibi çalış,al sana 2000 emekli maaşı,haftada 2-3 gün,3,5 yıl çalış eğitim görmesende olur,al sana 10000 emekli maaşı,bu adaletsiz ortamda,bu cumhuriyete,bu vatan a benim diyebilirmiyiz?BİZİMMİ,ONLARINMI?SAĞLIK BAKANIMIZ OKURMU?
People
0
6) dr.mikro (uzman doktor)
24.12.2014 10:09:00
''Biz sağlık ocağı döneminde 3 kuruşa çalışırken uzmanlar sabah 10 öğleden sonra 3 mesai yapıp özel muayenehanelerde para basıyorlardı.'' demiş sayın meslektaşım.Aynı dönmelerde bende sağlık ocaklarında ve acilde 3 kuruşa çalıştım.Artık yeter dedim uzman hekim oldum 1.de olduğu gibi 2. mecburi hizmetimide 6.bölgede yaptım yaşım 45 yine 3 kuruşa çalışıyorum.Aylık toplam gelirim aile hekiminden az ama bu demek değilki aile hekimi fazla alıyor.

Uzman hekimleri suçlarken herkesi aynı kefeye koymayın lütfen.Artık birbirimizle uğraşmaktan vazgeçip birlikte mücadele etmeliyiz.
People
0
7) surgeon (op.dr)
24.12.2014 09:19:31
aile hekimlerinin dayanışması ve direnişi biz uzmanlara örnek olmalıdır.Birbirimizin aldığı paralara göz dikmek bence çok ayıp.daha önceden acilde çalışan pratisyen hekimlerin dediği çok doğru. zamanında döner sermaye yok iken salt maaşa acilin yükünü çeken,icaba çağırdığı uzman hekimin bin türlü hakaretine maruz kalan,muayene hekimlerinin çuvalla parayı götürdüğü zaman üç kuruşa acillerde ,sağlık ocaklarında çalışan hekimlerin maaşı oldukça yüksek olan aile hekimliğine geçmesinden daha doğal ne olabilir ki?
People
0
8) mehmet demirci (dr)
24.12.2014 00:35:41
gölge etmeyin başka birşey istemiyoruz uzman arkadaşlar, muayenehaneciliği suç olarak görmüyoruz sadece o zamanlar pratisyenleri hiç düşünmeyenler şimdi neden aile hekimlerinin aldığı üç kuruşa göz dikti zaten 2008 den beri alınan para aynı varın enflasyon karşısında erimesi hesabını siz yapınız, kendi haklarınızı savunmaktan acizsiniz diye neden başkalarının savunmasına tahammül edemiyorsunuz önce onu bir açıklasanız çok sayın uzman meslektaşlarım
People
0
9) N. N (Uzm Dr)
23.12.2014 22:47:23
Aile hekimi veya uzman hekim olarak bir birimizi ötekileştiriyoruz. Başımıza gelenler az bile, biz sağlıkçılar kadar kendisini satan başkaları yok. Yazıklar olsun. Sadece aile hekimlerine değil, tüm meslektaşlarımıza yapılan haksızlıklara karşıyım. Politikanın amacı böl ve yönettir. Yahu ne kadar aptalmıydım. Bu gün aile hekimine yarın herkese
People
1
10) Gökhan D. (Aile Hekimi)
23.12.2014 18:52:01
Troller burayı da basmış. Nöbeti tutmuyoruz. Tutmak isteyen troll uzman hekim ve biçimsiz troll aseler buyrun siz tutun. Birlik olduk direniyoruz. Dernek, federasyon, sendika kurduk çabalıyoruz. Sizlerden yardım isteyen de yok. Başınıza gelenleri kabul etmeye devam edin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA